Hódmezővásárhely, Pápa, Nagykanizsa és Cegléd adósságát is „viszi” az állam

Hódmezővásárhely önkormányzatától az adósság 70, Pápától pedig a 60 százalékát vállalja át az állam. Sokkal könnyebb lesz Nagykanizsa és Cegléd helyzete is.

BuL
2013. 03. 01. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hódmezővásárhely adósságának a 70 százalékát vette át az állam az önkormányzati adósságkonszolidáció során – jelentette be Almási István (Fidesz–KDNP) polgármester pénteken. A hódmezővásárhelyi önkormányzat teljes adóssága 22,358 milliárd forint volt, ebből 15,651 milliárdot vállal át az állam, a fennmaradó hitelállomány pedig 6,707 milliárd forint – mondta a politikus a hódmezővásárhelyi közgyűlés szünetében tartott sajtótájékoztatóján. Míg a szocialista kormányok folyamatos elvonással, újabb és újabb terhekkel sújtották a várost, bebizonyosodott, a jelenlegi kormányzat partnerként tekint Hódmezővásárhelyre, hiszen a jogszabályokban biztosított maximális mértékben vállalta át a város adósságát – hangsúlyozta a polgármester.

Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár kifejtette, amikor a kormány 277 település sorsáról döntött, külön-külön mérlegelte az ott élők szociális, társadalmi helyzetét és a helyben megvalósított fejlesztéspolitikát. Hódmezővásárhely esetében értékelte, hogy az önkormányzat a felvett hitel minden egyes forintját fejlesztésre fordította.

Hódmezővásárhely esetében az állami adósságkonszolidáció mértéke nagyobb, mint a város által 2006-ban kibocsátott kötvény összege volt. A fennmaradó hitel nagysága a város vagyonának csupán a 10 százaléka, és kevesebb, mint amekkora adóssága 2002-ben az önkormányzatnak volt – mondta a Hódmezővásárhelyt 2012-ig, tíz éven át irányító politikus.

Lázár hangsúlyozta, az adósságkonszolidációval lezárult az önkormányzati rendszer átalakítása, a települések új lehetőségek mellett új feladatokat kapnak. Az önkormányzatok a jövőben a működtetés helyett a fejlesztésre helyezhetik a hangsúlyt, arra, hogy élhetővé tegyék településüket. Az államtitkár kitért arra is, hogy a kormány az egyházak által felvett devizahiteleket is szeretné konszolidálni. A Magyarországi Református Egyháznak is jelentős devizaadóssága van, ezt a kormány nagy valószínűséggel át fogja vállalni, vagy segít annak törlesztésében.

A közleményben azt írták, Pápának eredetileg 50 százalékos adósságátvállalást ajánlottak, de a magyar állam és a város képviselői közötti tárgyalások eredményeként az adósságkonszolidáció mértéke 60 százalék lett. A város adósságállománya négymilliárd forint, a futamidők lejártáig közel hatmilliárd forintot kellene visszafizetnie az önkormányzatnak – áll a közleményben.

Közlésük szerint a tárgyalásokon az önkormányzat képviselői az adósságátvállalás mértéke emelésének indokai között a NATO Stratégiai Légiszállító Képesség (SAC) programhoz kapcsolódó bázis elhelyezése miatti feladatok járulékos költségeit, az állami tulajdonban lévő ingatlanokon végzett felújításokat, a központi szervekhez és megyei fenntartású intézményekhez kapcsolódó beruházások önrészének biztosítását, működtetését jelölték meg.

Az önkormányzat számításai szerint a konszolidáció hatása a második félévben már jelentkezik, így közel 50 millió forint pluszpénzzel gazdálkodhat idén a város.

A korábban reméltnél nagyobb összegű, 4,1 milliárd forintnyi adósságot vállalt át az állam Nagykanizsa hitelállományából. Nagykanizsa a hitelei 60 százalékát írhatja le, amely ekkora könnyítést jelent a városnak.

Közben a maximális, 70 százalékos adósságkonszolidációt sikerült elérnie Ceglédnek, ezzel a város mintegy 3,8 milliárd forint adósságától szabadul meg. Cegléd 2006 óta görgetett maga előtt egy 4,7 milliárd forintnyi adósságállományt, ami a mostani árfolyamon már 5 milliárdnál is nagyobb.

Tiszta lappal építhetik lakosaik jövőjét az önkormányzatok – mondta el az adósságátvállalás kapcsán Giró-Szász András kormányszóvivő. Pintér Sándor belügyminiszter a konszolidáció ok-okozati hátterére világított rá.

Budapesten egyedülálló módon Csepel adósságállományának a 70 százalékát vállalja át az állam. Az erről szóló megállapodást csütörtökön írta alá Németh Szilárd országgyűlési képviselő, Csepel polgármestere.

Milliárdos adósságtól szabadul meg Mosonmagyaróvár, Szekszárd, valamint 13 Fejér megyei, ötezer lakosúnál nagyobb város is az állami adósságátvállalásnak köszönhetően. Olvassa el az MNO összeállítását!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.