Tűz alá vették Orbán Viktort a parlamentben

Azonnali kérdésekkel bombázták Orbán Viktor miniszterelnököt a parlament hétfői plenáris ülésén.

Molnár Dániel
2013. 03. 04. 14:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktort elsőként Gőgös Zoltán szocialista képviselő találta meg egy azonnali kérdéssel, amely a lehetséges áfacsökkentést kérte számon a kormányfőn. Orbán válaszában először is kitért rá, hogy a jövőben is törekszik a kormányzat adócsökkentésre, de ugyanilyen módon biztosítani kell a bevételeket a költségvetés számára is fogyasztási és forgalmi típusú adókon keresztül. A miniszterelnök felajánlotta, hogy folytassanak további vitát arról, hogy melyik adóirány az igazságosabb, majd hozzátette, az áfacsökkentés tapasztalatait vizsgálják; nincs meggyőződve arról, hogy annak közvetlen árcsökkentő hatása van. Gőgös Zoltánnal nincs vitája abban, hogy a fordított áfa második termékkörös bevezetése egy megfelelő irány, de még abban sem, hogy az eddigi mérték még mindig nem elég. Jelezte ugyanakkor, hogy a pénztárgépek NAV-hoz történő bekötését a jövőben mindenképpen törekszenek tető alá hozni.

Poltot is elővették

Harangozó Tamás (MSZP) Testközelben az 50-es évek címmel intézett kérdést Polt Péter legfőbb ügyészhez a tábornokper kapcsán. A szocialista képviselő többek között arra volt kíváncsi, hogy a legfőbb ügyész szerint törvénytelenek-e a kikényszerített vallomások, cáfolja-e, hogy szakmailag hibás volt az eljárás, illetve indokolt-e bármiféle fegyelmi vagy büntetőeljárás kezdeményezése az ügyben eljárókkal szemben. Polt Péter válaszában visszautasította a párhuzamot a jelen ügy és az 50-es évek koncepciós perei között, kifejtve, hogy itt tettenérésekről van szó. A beismerésekről szólva Polt elmondta, a sajtóban megjelentekkel ellentétben öt beismerés történt, mindegyik azután, hogy kiderült, hogy a vádalkuban foglalt ígéretek nem végrehajthatóak, mert törvénytelenek. Ennek eredményeképpen az ügyészség megfelelően járt el, a felelősségre vonás nem indokolt – mondta el a legfőbb ügyész.

Vona Gábor (Jobbik) arról érdeklődött a miniszterelnöknél, mikor támogat végre a kormány egy népszavazást az uniós tagságról. A kormányfő emlékeztette, „kéthavonta” megkérdezi ezt tőle Vona, neki pedig kéthavonta kell válaszolnia erre a kérdésre. Leszögezte, van élet ezen a földön az unión kívül is, de jelenleg sokkal több érv szól a tagság mellett, mint ellene. Felhívta az ellenzéki frakcióvezető figyelmét arra is, hogy a nemrégiben lezárult uniós költségvetési egyezkedés eredményeképpen Magyarország több pénzt tud majd lehívni a kisebb keretösszegből is, „egyre jobb nekünk” az EU tagjának lenni – mondta. Az Európai Unión kívüli országok szerinte a lemaradás, az elszigetelődés országai; az egységes piacon kívüli politizálás Magyarország számára most egyenlő lenne szerinte az öngyilkossággal.

Dúró Dóra jobbikos képviselő a miniszterelnökhöz intézett kérdésében arra volt kíváncsi, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma miért utasítja el pártjának azt a javaslatát, amely szerint a roma gyerekeket elkülönítve, bentlakásos iskolákban kellene oktatni. Orbán Viktor válaszában elmondta, a kérdéssel nem kíván foglalkozni, mert az az oktatásért felelős államtitkárság feladata, ugyanakkor felhívta a figyelmet a jobbikos képviselő azon kijelentésére, miszerint „a cigány emberek azért vállalnak gyereket, hogy pénzhez jussanak”. A miniszterelnök ezt „merő rasszizmusnak” nevezte, és mélyen keresztényietlennek titulálta. Ugyanakkor a rasszista kijelentést cáfolandó Orbán kifejtette, a START program keretében tömegek álltak sorban munkáért, és 2013 egyik legfőbb célja, hogy mindenki munkához juthasson.

Tóbiás József (MSZP) a ’89-es demokrácia csorbulását kérte számon Orbán Viktoron, illetve az Alkotmánybíróság jogköreinek megkurtítását. Válaszul a kormányfő figyelmeztette, 1989-ben Magyarországon nem volt demokrácia, mert az első szabad választásokat 1990. május 2-án tartották. Majd úgy fogalmazott, hogy tudomása szerint épp most módosítják majd az alaptörvényt oly módon, hogy szélesebb jogkört kap a taláros testület, ezért a szocialista honatya támogatását kérte a közelgő szavazásnál.

Z. Kárpát Dániel (Jobbik) következett, aki azt tudakolta, miért hagyja az út szélén, illetve az árokban a devizahiteleseket a kormány. Orbán Viktor számokkal felelt: 170 ezer családot sikerült bevonni a végtörlesztésbe és 180 ezer háztartás vette igénybe az árfolyamgát intézményét; négy fős háztartásokkal számolva mintegy 1,3 millió ember gondján segített az ország vezetése. Szerinte ez Magyarország közös sikere volt, amit jó volna, ha magáénak érezne az ellenzék is. Kérte a jobbikos honatyát arra is, hogy ne rontson rá egy az egyben a teljes bankrendszerre.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.