Az alaptörvény negyedik módosításával kapcsolatos vizsgálatok miatt pénteken Magyarországra érkezett a Velencei Bizottság hatfős delegációja. Az Európai Tanács alkotmányos ügyekben illetékes tanácsadó testületének jelentéstevői találkoznak az alaptörvény előkészítésében résztvevőkkel, valamint a parlamenti pártok frakcióvezetőivel is.
Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára a találkozó után azt mondta: a testület tagjai több kérdésben is elfogultságról tettek tanúbizonyságot. Prekoncepcióval érkeztek, és közölték: a magyar kormány által összeállított dokumentáció várhatóan nem fogja megváltoztatni véleményüket – tette hozzá.
A vizsgálat célja elvileg az lett volna, hogy a lefordított törvényeket megvizsgálva közvetlenül tapasztalatokat szerezzenek arról, történt-e jogsérelem, sérült-e bárhol a jogállamiság az alaptörvény negyedik módosítása, valamint az általános szöveg miatt – jelentette ki az M1 Az Este című műsorában Rétvári Bence. A KIM államtitkára úgy folytatta: ehhez képest azt látták, hogy a delegáció ismerte a magyar politikai közállapotokat, és általánosságban kialakítottak egy erős véleményt Magyarországról. Amikor arra kértük őket, hogy konkrét jogsértéseket mondjanak, már nem volt olyan határozott a fellépésük – jegyezte meg.
Kifejezetten feszült volt a hangulat – magyarázta az államtitkár. Kifejtette: a kormány prezentációkkal készült a találkozóra, minden szükséges dokumentumot lefordítottak, azonban azt tapasztalták, hogy a Velencei Bizottság tagjai mélyen elhatározták álláspontjaikat. Természetesen végig kiállunk az igazunk és az alaptörvény mellett, még akkor is, ha látszólag süket fülekre találunk – hangsúlyozta Rétvári Bence, hozzátéve: nehezen elfogadható, ha egy testület olyan követelésekkel áll elő Magyarországgal szemben, amelyet más államoktól nem követel meg.
Az államtitkár a kormány és az Alkotmánybíróság kapcsolatáról is beszélt. Mint elmondta: a jelenlegi kormányzat az Alkotmánybíróság minden döntését végrehajtotta, még akkor is, ha nem értett azzal egyet. Érthetetlen, hogy amikor a bíróság hatásköre bővül, akkor miért állítják, hogy szűkítettük azt – tette fel a kérdést, megjegyezve: ha elmagyarázzák, akkor pedig csak cinikus és ironikus megjegyzést kapnak. Mi magunk hívtuk ide a Velencei Bizottságot, mert abban bíztunk, hogy a szakértői szervezettel érdemi jogi vitát folytathatunk, kioktatásért nem fordultunk volna hozzájuk – közölte. Aki elolvassa a magyar kormány érvelését, az láthatja, hogy az európai általános jogi elveknek teljes mértékben megfelel mindaz, amit az elmúlt két-három évben elfogadtunk – mondta Rétvári Bence Az Este című műsorban.
Magyarországról vitáznának
A tervek szerint a jövő héten a magyar alkotmányos helyzetről rendeznek vitát az Európai Parlamentben. Csütörtökön derült rá fény, hogy Orbán Viktor nem lesz jelen az eseményen, mert Londonba utazik Margaret Thatcher néhai brit kormányfő temetésére.
„Habozó bizalmatlanság” volt az országgal szemben, és a negyedik alkotmánymódosítás után az az érzés terjedt el, hogy „megint baj van Magyarország körül” – mondta Navracsics Tibor korábban, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy bármelyik európai ország alkotmányában lehet találni 2-3 olyan rendelkezést, amely némi rosszindulattal az alapértékek megsértésének lenne tekinthető. „Ez a rosszindulat irányunkban megvan” – tette hozzá. A miniszter azonban ebben a helyzetben sem számít az uniótól olyan lépésekre, melyek irányváltásra kényszeríthetik a kormányt, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kabinet kész a párbeszédre és racionális érvekkel meggyőzhető.
Kiállt hazánk és a magyar alaptörvény mellett Rupert Scholz volt német védelmi miniszter, egyben alkotmányjogász is. A Die Weltwoche svájci lapnak adott interjújában leszögezte: a magyar alaptörvény mintaszerű, modern európai alkotmány: a demokrácia, a jogállamiság és a szociális állam alapelveit megdönthetetlenül rögzíti. A magyar alkotmány körüli harcot a kommunista múlt és a modern kor küzdelmeként jellemezte. Szerinte a kormánnyal való szembenállás a jobboldal 2010-es egyértelmű – kétharmados többséget eredményező – győzelmében gyökerezik, amellyel a baloldal nem tudott megbirkózni.
Schöpflin György pedig a magyar alkotmánymódosítás szövegét idézte, hogy cáfolja az EP liberális frakcióját vezető Guy Verhofstadt elítélő nézeteit. A fideszes európai parlamenti képviselő tévesnek nevezte az európai alapértékek súlyos magyarországi veszélyeztetettségére vonatkozó állítást.