Lázár: További rezsicsökkentésre lenne szükség

Szerinte a közüzemi díjak 30 százalékos mérséklése már jelentősen javítaná a magyar emberek életviszonyait.

KG
2013. 04. 11. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus a hódmezővásárhelyi Kossuth téren egy aláírásgyűjtő-pont szomszédságában tartott sajtótájékoztatóján elmondta, személy szerint nem elégszik meg az energiaárak 10 százalékos csökkentésével, és úgy gondolja, rövidesen további 10 százalékos csökkentésre lenne szükség. A kormányzat tervei között szerepel a víz-, a csatorna- és a szemétszállítási díj csökkentése, valamint a kéményseprés díjának megszüntetése is – tudatta az államtitkár.

Annak kapcsán, hogy Bajnai Gordon szélhámosságnak nevezte a rezsicsökkentést, Lázár úgy fogalmazott: a korábbi miniszterelnök „nem érzékeli a magyar valóságot”. Bajnai Gordonnak „nyilván nem 100 ezer forint nyugdíjból vagy 50 ezer forint közfoglalkoztatotti bérből kell megélnie” – mondta, hozzátéve: a 10 százalékos csökkentés minden magyar háztartás számára komoly eredmény, de nem elégséges.

A rezsicsökkentés támogatására azért indult aláírásgyűjtés, mert a kormány szövetségeseket keres az elért eredmények megvédéséhez és a további lépésekhez – közölte az államtitkár. Hangsúlyozta, ez a küzdelem nem könnyű, hiszen „a magyar bíróságok nem az emberek mellett döntöttek, hanem az energiaszolgáltató külföldi vállalatok mellett tették le a voksukat”. A kormánynak Brüsszelben is helyt kell állnia, de kész a válasszal az energiaszolgáltatók feljelentéseire: jó néhány olyan európai ország van, ahol már bekövetkezett, illetve ahol most tervezik az energiaárak csökkentését – mondta a politikus.

Lázár kijelentette, a kormányzat a következő tíz év legfontosabb kérdésének azt tartja, hogy az energia megfizethető lesz-e a magyar lakosság és a vállalkozások számára. A magyar versenyképesség nem a hazai béreken múlik, hanem azon, mennyibe kerül a gáz és az áram a vállalkozások számára, a kormánynak ezért el kell kezdenie foglalkozni azzal a kérdéssel, hogyan tud az ipar számára olcsó energiát biztosítani.

Az államtitkár szerint fontos lépés a kormány, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. és az E.ON között aláírt megállapodás, amelynek alapján több vállalat is a magyar állam ellenőrzése alá kerül. A kormány célja, hogy az energiapiacon komoly pozíciókkal rendelkezzen a kereskedelem, ezen belül pedig a lakossági kiskereskedelem területén is – tette hozzá.

Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője csütörtökön azt jelentette be, hogy az elmúlt három hétben 550 ezer aláírást gyűjtött a párt a rezsicsökkentést támogató kampányában.

A Magyar Nemzet március végén arról cikkezett, hogy újabb szolgáltatási körre terjesztheti ki a hatósági árak rendszerét a kormány. A tervek szerint a jövőben nemcsak a már beharangozott csatornadíjért, vagyis a szennyvízelvezetésért, hanem annak elszállításáért is kevesebbet kell majd fizetni. Az Országgyűlés várhatóan április végéig elfogadja az erről szóló törvényjavaslatot. Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető március 19-én arról beszélt, hogy tízszázalékosnál nagyobb díjcsökkentés is elképzelhető, de ennek lehetőségét még vizsgálják.

 

Orbán Viktor miniszterelnök március 11-én a parlamentben botrányosnak minősítette a gázszolgáltatók és az energiahivatal vitájában hozott bírósági döntést, amelynek jogerőre emelkedése esetén egy családnak átlagosan 4400 forintot kellett volna visszafizetnie. Néhány nappal később azonban az Országgyűlés átalakította és rendeletalkotási joggal ruházta fel az energiahivatalt; az elfogadott változtatással bíróságon már nem lehet megtámadni az energiahivatal rezsicsökkentést érintő döntéseit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.