Minél hamarabb létre kellene jönnie az ellenzéki összefogásnak, addig minden nap veszteség – mondta Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában csütörtökön. Hozzátette: a többség a mérések szerint kormányváltást akar. Ha végre összefogna ez az oldal, és látnának maguk között egy viszonylag egységes politikai erőt, akkor politikai áttörést lehetne elérni.
Mint mondta, az MSZP nyitottabb az összefogásra, „ölelő karját szélesebbre nyitja” a többi baloldali szereplőnél. Az Együtt 2014-ről úgy véli, mivel olyan szavazókat is akarnak hozni, akiket az MSZP és a DK nem tud, olyan témákról és stílusban kommunikál, amelyeket a még választani nem tudó középen állók hallani akarnak. Gyurcsány felhívta a figyelmet arra, hogy Bajnai szlogenje a korszakváltás, de programjának első lépése Balatonőszöd volt, ami azonban akkor nem sikerült. Elismerte, hogy természetesen vannak különbségek a demokratikus ellenzéki pártok közt, mert ha nem lennének, „akkor egy pártban lennénk”. Valószínűsítette, hogy ha nem ilyen lenne a választáspolitikai helyzet, akkor külön-külön indulnának.
Kiemelte, hogy a választási szövetség nem képviselői helyekről szól, és „nem kell azzal foglalkozni, hogy nekem mi a pozícióm”. „Ez nem az én személyes ügyem” – válaszolta Gyurcsány Ferenc arra a kérdésre, ha közös listát állítana a baloldali ellenzék, indulna-e azon, és ha igen, hanyadik helyen.
A volt miniszterelnök beszélt az ellenzéki összefogás lehetséges résztvevőiről is. Említette Bokros Lajost, akinek „sokkal több van az agyában, mint 10-12 parlamenti képviselőnek együttvéve”. Mint mondta, ő is egy karaktergyilkosság áldozata lett, „rajta is keresztülment a politikai úthenger”. Megemlítette Kuncze Gábort, akit szavatartó, tisztességes és tehetséges politikusnak nevezett. Úgy vélte, hogy az LMP környékéről érkező újak egyelőre nem váltak karakteres politikusokká. – Abból kell főznünk, amink van, és nekünk ezek a politikusaink vannak – fűzte hozzá Gyurcsány Ferenc.
A DK elnöke kitért a miniszterelnökjelölt-állítás problémájára is. Mint mondta, a jelen helyzetben ennek nincs begyakorolt technikája. Úgy véli, két alaptechnika lehet: előválasztás szavazólappal, amerikai és francia mintára, itt lenne értelme az előzetes regisztrációnak. Vagy a két leginkább érdekelt megnevez két közvélemény-kutatót, akik mondanak még egyet, ezek hárman azonos metódussal megkérdeznek 3000 embert, és ami kijön, amögé áll be mindenki.
Gyurcsány az Arénában beszélt arról is, hogy az alapkamat-csökkentéssel kapcsolatban igaza volt a jobboldalnak. Bár ez a jegybanki politika nem hozott annyi előnyt, de annyi kockázatot sem, mint amire a baloldali közgazdászok számítottak. A GDP-adatokat a DK elnöke úgy kommentálta: nincs annál boldogítóbb érzés, mint amikor az ember a béka feneke alól felemelkedik a hasáig, -2,7-ről kicsit el sikerült emelkedni, ennyi történt. Hozzátette: jó, hogyha el tudtunk mozdulni a recesszióból, de hogy ebből lesz-e valami, azt nem lehet tudni.
A Portik–Laborc-találkozóról Gyurcsány Ferenc azt mondta, laikusként ő nem tudja megállapítani, hogy követett-e el hibát a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetője, amikor egy alvilági figurával találkozott. A körülményekből azonban szerinte úgy tűnik – hiszen vitt magával egy magas rangú kollégát, a találkozóról hangfelvételt és leiratot készíttetett, azokat archiválta és a kormányváltáskor sem kísérelte meg megsemmisíteni –, hogy törvényesen járt el Laborc Sándor. Egyébként úgy véli, a Portik-ügy nem hoz és nem visz, csodálkozna rajta, ha az átlag szavazó ezt értené. A trafikügyről viszont azt gondolja, ezt a Fidesz egyértelműen elvesztette.