Hajdú-Bét: minden károsulton segítenek

Várhatóan nyár elején megkezdődhet a Hajdú-Bét-ügyben kárt szenvedett baromfitenyésztőknek szánt mintegy 200 millió forint kiutalása. A kormány nemcsak a tenyésztőket, hanem a beszállítókat is kárpótolja.

WA
2013. 05. 09. 10:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hangsúlyozta, hogy elsőként az a körülbelül száz gazdálkodó kap fejenként mintegy 2 millió forintot, aki közvetlen kapcsolatban áll a Hajdú-Bét Rt.-vel. Az ügynek azonban összesen – közvetett szerződéses kapcsolatokon keresztül – mintegy 500 család látta kárát, nekik bonyolultabb, sok esetben személyre szabott konstrukcióban tudnak majd segítséget nyújtani – mondta.

Pósán László szerint a parlamentnek akár gyorsított ügymenetben, sürgősséggel kell megteremtenie a megfelelő jogszabályi környezetet ahhoz, hogy a kifizetéseket a Vidékfejlesztési Minisztérium mihamarabb el tudja végezni. Ez várhatóan nyár elejére fejeződik be – fűzte hozzá kérdésre válaszolva.

Megfogalmazása szerint azonban „nincs az a pénz”, ami visszaadná az elvesztegetett éveket vagy az öngyilkosságba menekült szeretteiket a károsultaknak, így ez nem is tekinthető valódi kárpótlásnak. A debreceni kormánypárti képviselő azt különösen fájónak nevezte, hogy a termelők nemcsak a Hajdú-Bét irányába teljesítették szerződéses kötelezettségeiket, hanem az államnak is befizették előre a közterheket, így duplán károsultak.

Tasó László (Fidesz) országgyűlési képviselő a sajtótájékoztatón felidézte a Hajdú-Bét-ügy részleteit. Kifogásolta, hogy az 1990-es években a legjelentősebb állami vállalatok, bányák a Hajdú-Bét-előd Barneválhoz hasonlóan minden szabályozás és kötelezettségvállalás nélkül kerültek legtöbbször saját menedzsmentjük tulajdonába.

A Hajdú-Bétről szólva – nevének kimondása nélkül – utalt Bajnai Gordonra, feltéve a kérdést, hogy „aki a gazdasági élet területén ilyen károkat okoz, embereket, családokat tesz tönkre ( ), és aki ilyen erős gazdasági erővel bír, annak mi helye van a politikában?”

Az MSZP szerint jól teszi az Orbán-kormány, ha valóban segítséget kíván nyújtani a Hajdú-Bét Rt. csődje miatt bajba jutott családoknak. Gőgös Zoltán, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista alelnöke csütörtökön azt közölte az MTI-vel: ezzel a kétharmados Fidesz három év után elődje nyomdokába lépett, az MSZP-kormány ugyanis már 2009-ben mentőövet nyújtott. „Ugyanezt az önzetlen segítségnyújtást szeretnénk látni az összes többi bajba vagy már csődbe jutott húsipari vállalat, például a kapuvári húskombinát beszállítói esetében is” – olvasható a politikus közleményében.

Mint ismert Wallis még 1998–1999-ben, Bajnai Gordon vezérigazgatósága előtt lett a Hajdú-Bét Rt. többségi tulajdonosa. A cég a víziszárnyaspiac összeomlása miatt 2003-ban – a megmentésére tett többszöri tulajdonosi próbálkozás ellenére – 5,5 milliárd forint adósságot hátrahagyva csődbe ment. Beszállítóinak jelentős része nagy veszteségeket szenvedett (egyikük emiatt öngyilkos lett). A volt miniszterelnök a cég csődjét követően csak annyit mondott: „bocsánat nem értettünk hozzá.”

Hoppál Péter, a Fidesz szóvivője korábban a Hajdú-Bét mellett a Dataplex, a Postapalota, az MTV-székház ügyét, a Volánbusz fóti telephelyének bérlését, a Budapest Airport privatizációját, a sukorói telekcserét, a sanghaji világkiállítást hozta fel a Bajnaival összefüggésben említhető ügyek sorában, amelyek közül több kapcsán nyomozás, eljárás is indult.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.