Varga: Nem lesz választási költségvetés

A nemzetgazdasági miniszter közlése szerint nagy az esélye annak, hogy a költségvetési zárolásokon kívül nem lesz szükség további egyenlegjavító intézkedésekre.

2013. 05. 28. 17:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az InfoRádió keddi, Aréna című műsorában a rádióadó internetes portálján közzétett előzetes beharangozó szerint a gazdasági tárca vezetője tájékoztatott arról, hogy a belügyi tárca kivételével jóváhagyták a költségvetési zárolások tervét. Az egyenlegjavító intézkedések nagyjából 2 százalék körüli zárolást jelentenek az intézményeknél, ami kigazdálkodható – közölte a nemzetgazdasági miniszter. Varga megismételte, hogy a lépésekre azért van szükség, hogy az Európai Bizottság biztosítottnak lássa a 3 százalék alatti költségvetési hiány tartását, és így javasolja a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás megszüntetését.

Ha a kérdésben kedvezőtlen döntés születne szerdán, akkor a költségvetés bevételeinek további emelésére már vannak előkészített javaslatok – mondta –, hozzátéve, hogy ezek csak akkor kerülnek a kormány elé, ha időszerűvé válnak. A nemzetgazdasági miniszter megismételte, hogy nem lesz jövőre választási költségvetés.

Mint arról május 24-én beszámoltunk, az Európai Bizottság javaslata alapján kikerülhet Magyarország a túlzottdeficit-eljárás alól. Kedden londoni elemzők is ezt jósolták, a döntés szerdára várható. Hazánk esetében a tét nem kicsi: éves szinten százmilliárd forintos teher hárul az országra, ha nem jön ki az eljárás alól.

Elemzők szerint ha az Ecofin nyár elején úgy dönt, hogy mégsem szünteti meg a túlzottdeficit-eljárást hazánk ellen, az vegytisztán politikai döntés lesz. Varga Mihály május 10-én közölte: a kormány háromkörös javaslatot tesz annak érdekében, hogy kikerüljön a mintegy kilenc éve tartó túlzottdeficit-eljárás alól. „A kapuban nem érdemes kockáztatni” – mondta a kormányszóvivő hétfőn a reklámadó bevezetését firtató kérdésre válaszolva.

Orbán Viktor az Európai Unió állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóját követő sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy 2010. május–júniusban a költségvetési hiány 7,2 százalék volt, azt az év végére levitték 4,2-re, majd 2011-ben, 2012-ben és 2013-ban „nyilvánvalóan” három százalék alatt lesz a hiány.

Varga Mihály azt szeretné, ha a Magyar Államkincstár az önkormányzatok számára is tudna számlát vezetni, hiszen ezzel olcsóbbá és biztonságosabbá lehetne tenni az önkormányzatok működését. A nemzetgazdasági tárca vezetője az Inforádió Aréna című műsorában így fogalmazott: a kincstárban több lehetőség van, mint amit most tud. Fontosnak nevezte, hogy a kincstár nyitni tudjon nemcsak az állampapír-forgalmazás irányába, hanem abban is, hogy sokkal ügyfélbarátabbá váljon, azaz megteremtődjön annak lehetősége, hogy önkormányzatok számlavezetését is el tudja látni.

Varga Mihály elismerte, hogy egy ilyen változásnak a kereskedelmi bankok nem örülnének, de hangsúlyozta, hogy ezen a területen van megtakarítási lehetőség, és ez a közösség szempontjából hasznos. Leszögezte, hogy nincs szükség az önkormányzatoknak az államkincstáron keresztüli hitelezésére, hiszen „arra ott vannak a bankok, tehát nem arról van szó, hogy beruházásokhoz ad a kormány kedvezményes hiteleket”. Nem is lenne célszerű, hiszen egy versenypiacon keresztül kell kialakulnia a kamatszinteknek – tette hozzá.

A gazdasági tárca vezetője az interjúban arról is beszélt, hogy lehetővé kell tenni, hogy az államigazgatásban dolgozó munkavállalók számára a bérkifizetés is sokkal felhasználóbarátabbá váljon. „Ehhez keresek egy új embert” – mondta, utalva arra, hogy április végén mentette fel Kandrács Csabát, a szervezet korábbi elnökét, s helyére – megbízott vezetőként – miniszteri biztost nevezett ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.