Ekkor már tudhatta Gyurcsány, hogy mindennek vége

2008-ban is a szociálliberális tábor vereségeivel zárultak a tízezer főnél népesebb településeken tartott időközi választások.

Kovács András
2013. 07. 11. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról sorozatunk korábbi részeiben beszámoltunk, 2003-ban a tízezer főnél népesebb településeken tartott időközi választásokon a kormányzó MSZP–SZDSZ megőrizte 2002-ben megszerzett pozícióit, 2004-ben fordítottak a jobbközép erők, és magabiztosan verték a balliberálisokat, 2005-ben pedig döntetetlen körüli eredmény született. Bár 2006-ban a Fidesz diadalmaskodott, a tavaszi országgyűlési választást elvesztette.

2007-ben az időközi önkormányzati választások egyértelműen visszaigazolták az MSZP–SZDSZ-kormány totális bizalomvesztését. Cikksorozatunkban azt kívánjuk bemutatni, hogyan módosították az időközi megmérettetések a pártok közötti erőviszonyokat a parlamenti választások közötti időszakban, és abból milyen következtetéseket lehet levonni.

2008-ban hét időközi választást tartottak tízezer főnél népesebb településeken, ez szerény szám a korábbi évekhez képest, de így is le lehet vonni hosszú távú következtetéseket. 2006-ban a vizsgált településeken 29 599 fő élhetett volna állampolgári jogával, közülük 16 291-en jelentek meg, ez 55,04 százalékos részvételnek felelt meg. A két évvel később tartott választásokon 30 324-en járulhattak volna az urnákhoz, de csak 11 250-en tettek így. A 37,1 százalékos részvételi arány például a 2007-es aktvitásnál nagyobb volt, azaz a közélet iránti nagyobb érdeklődést láthattunk.

2006-ban a hét településen tartott időközi választásokat összességében az MSZP nyerte a szavazatok 42,61 százalékával. A Fidesz és szövetségesei 36,98, az egyéb szervezetek pedig 16,97 százalékot összesítettek. Az eredmény azért is számít meglepőnek, mivel a 2006-os önkormányzati választásokat a jobbközép erők nyerték, így most azoknak a körzeteknek az erőviszonyait nézhetjük meg, amelyek inkább a baloldal felé hajlottak.

2008-ban ugyanezeken a településeken a Fidesz és szövetségesi 50,76, az MSZP 25,27, az egyéb szervezetek 23,51, az MDF 0,22 százalékot ért el.  Az erőviszonyok két év alatt tehát alapvetően alakultak át, a szocialisták elvesztették vezető helyüket, és messze lemaradtak a jobbközép erőktől. 2008-ban országos szinten tovább folytatódott az MSZP–SZDSZ-kormány vesszőfutása, mivel a március 9-ei népszavazáson elszenvedett vereséget követően szétesett a koalíció, majd az év végén az országot teljes mértékben felkészületlenül érte a gazdasági válság.

A közvélemény-kutatások is a Fidesz fölényét mutatták egész évben, amit az időközi választások is teljes mértékben visszaigazoltak. A szociálliberálisok a 2007-es súlyos vereségeiket követően ismételten nagy pofonokat kaptak, és képtelenek voltak fordítani a számukra negatív tendenciákon. Az időközi választások 2008-ban is tökéletes hőmérői voltak a politikai közhangulatnak, a különféle felmérések mellett ezekre is stabilan lehetett építeni a felek közötti erőviszonyok értékelése során.

2008-ban az egyik legfontosabb fordítás a Fidesz szempontjából a zuglói 6-os körzetben történt: 2006-ban ebben a választókerületben az MSZP–SZDSZ még 46:43 arányban diadalmaskodott a Fidesz–KDNP fölött, 2008 nyarán viszont a Fidesz 58:27 arányban ütötte ki a szocialistákat. A voksolás világosan bebizonyította, hogy Budapest egyik stabil baloldali támogatottságú kerületében is teljes mértékben elfogyott a Gyurcsány Ferenc vezette kormány iránti bizalom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.