Csontos KBH-s pénzjutalma

Nyilvánosságra hozták a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat belső jelentését.

Magyar Nemzet
2013. 09. 05. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Csontos István, a romagyilkosságok negyedrendű vádlottja, a katonai elhárítás egykori titkos kapcsolata az ellene folytatott büntetőeljárás során azt állította, nem vallott szélsőséges, rasszista nézeteket, és ezt megerősítette volt tartótisztje, H. Ernő is, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnál elvégzett belső vizsgálatról szóló jelentés szerint az egykori szerződéses katonát azért szervezték be, mert „szélsőséges nézeteiről, garázda személyiségéről szereztek ismereteket”.

A jelentésben erről ugyan nem tesznek említést, de a Magyar Nemzet úgy tudja, épp egy cigányok sérelmére, csoportosan elkövetett garázdaság kapcsán részesülhetett Csontos ügyészi megrovásban 2004 elején. Ezzel kapcsolatosan a szerdán nyilvánosságra hozott jelentésben csak annyi szerepel, hogy mint „szkinhed beállítottságú személy” került az akkori szerződéses katona a Katonai Biztonsági Hivatal látókörébe.

A titkosszolgálatnak kapóra jött, hogy Csontost garázdaságon érték, és együttműködésről, titoktartási kötelezettségről írtak alá vele szerződést, hogy jelentsen bizonyos személyekről.

Mint a 2010 szeptemberében kelt vizsgálati jelentésben írják: Csontos a szkinhedekkel lévő kapcsolataiból adódóan „olyan személyek bizalmát is elnyerte, akik operatív ellenőrzése az ő közreműködésével látszott végrehajthatónak”. Vagyis kezdetben egyszerű besúgóként alkalmazták, a biztonsági tiszt személyes kapcsolatot tartott vele, néha pedig olyan információkat kapott tőle, amelyeket a Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) felhasználhatott. A gyümölcsöző együttműködés nyomán két év múlva a biztonsági tiszt felettesei azt is jóváhagyták, hogy Csontos regisztrált titkos kapcsolat legyen. Az így tevékenykedő szerződéses katona jól végezte a dolgát, beszervezése után egy évvel pénzjutalmat is kapott.

Több mint érdekes, hogy Csontost 2006 júliusában szervezték be, a jutalmat pedig 2007-ben kapta, miközben a Magyar Nemzet értesülései szerint ezen időszakban említhette először H. Ernőnek a romagyilkosságok másodrendű vádlottját, Kiss Istvánt, a 2006-os zavargásokkal kapcsolatban. A lap úgy tudja, mivel Kiss nem volt katona, a róla keletkezett információkat továbbították az illetékes polgári szerveknek.

Haraszti Gyula

A teljes cikket a csütörtöki Magyar Nemzetben olvashatja.

Kedden a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat és az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) főigazgatóját hallgatta meg az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága a cigánygyilkosságok ügyében. Molnár Zsolt, a testület szocialista elnöke elmondta: további iratokat szereznek be, és várják a Belügyminisztérium által fölállított elemző-értékelő csoport vizsgálatának az eredményét. Közölte azt is, nem esett szó a Magyar Nemzetben kedden megjelent hírről, miszerint a romagyilkosságok másodrendű vádlottjáról, Kiss Istvánról is lehetett információja a katonai elhárításnak még a támadások elkövetése idején.

 

Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Nemzetnek adott interjújában beszélt arról, hogy Orbán Viktor döntése nyomán két héttel ezelőtt egy „értékelő-elemző csapat” állt fel a Belügyminisztériumban, amelynek nemcsak a szigorúan titkos iratok minősítését kell felülvizsgálnia, hanem minden olyan dokumentumot át kell tekintenie, amely a cigánygyilkosságokkal összefüggésben keletkezett.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.