A volt kormányfő az alig több, mint egyórás megbeszélés után az MSZP székházából távozóban újságíróknak elmondta: a DK továbbra is az átfogó ellenzéki megállapodás híve közös listával, közös miniszterelnök-jelölttel. Azt javasolják, hogy erről a célról továbbra se mondjanak le az ellenzéki oldalon. A DK ugyanakkor tudomásul veszi az MSZP és az Együtt–PM szövetség múlt heti egyezségét. A szocialistákkal tárgyalnak, de az MSZP és az Együtt–PM közötti megállapodáshoz szeretnének csatlakozni – jelentette ki Gyurcsány Ferenc, közölve: ha sikeresek a tárgyalások, lemondanak az önálló jelölt- és listaállításról.
Bauer Tamás, a Demokratikus Koalíció alelnöke a Galamuson megjelent írásában azt állítja, hogy a mostani Mesterházy–Bajnai-egyezséggel a DK van „megzsarolva”.
Mielőtt a kóbor apácákat sikerülne megtéveszteni a baloldalnak, sietve szeretném leszögezni: az MSZP és az Együtt 2014–PM pártszövetség megállapodása arról, hogy nem lesz közös miniszterelnök-jelöltjük, illetve nem lesz közös pártlista, csak közös egyéni jelöltek, nem végleges döntés. Mert ami összetartozik, az össze is nő, előbb vagy utóbb, de a választásokig biztosan. Olvassa el Fricz Tamás legfrissebb blogbejegyzését!
A DK – Gyurcsányon kívül Molnár Csaba, Bauer Tamás és Niedermüller Péter alelnökökből, illetve Vadai Ágnes elnökségi tagból álló – küldöttsége a hétfői tárgyaláson közös MSZP–DK-listára és a szocialistákkal közös egyéni jelöltekre tett javaslatot. Elképzelésük szerint a választókerületeket és a listás helyeket a pártok támogatottságának megfelelő arányban osztanák fel. Ehhez azt vennék alapul – folytatta Gyurcsány –, hogy közvélemény-kutatások szerint az MSZP-nek és az Együtt–PM-nek közösen 1,4-1,6 millió, a DK-nak pedig 100-200 ezer szavazója van. Ebből az következik, hogy a DK a 106 körzet egytizedében, nagyjából tíz egyéni választókerületben állítana jelöltet. Gyurcsány Ferenc ugyanakkor az erre vonatkozó kérdésre azt felelte: nem bonyolódtak számháborúba, mindössze azt kezdeményezték, hogy az arányos képviselet elvét alkalmazzák, mert így biztosítható, hogy a különböző pártállású szavazók preferenciája azonos súllyal essen latba.
Azt is mondta, az MSZP és az Együtt–PM közötti megállapodás kérdése, hogy a DK-nak jutó körzetekről milyen arányban mondanak le. Korábban Bajnai Gordon, az Együtt–PM vezetője és Mesterházy Attila MSZP-elnök is azt mondta: további pártok a szocialista párt listája és egyéni körzetei terhére csatlakozhatnak az ellenzéki szövetséghez. A szocialista pártelnök arról is beszélt, hogy egy korábbi döntés alapján 35 körzetet adhatnak át, és ebből 31-et az Együtt–PM már elvitt. Gyurcsány Ferenc – aki 2011 októberében lépett ki az MSZP-ből és alapított új pártot – elmondta: azt javasolták, hogy a két párt a nekik jutó egyéni és listás jelölteket saját döntésük alapján nevezhesse meg. A Demokratikus Koalíció emellett igényt tartana a közös MSZP–DK-lista második helyére.
Az MSZP képviselői nem nyilatkoztak a tárgyalás után. Gyurcsány Ferenc azt mondta: a szocialista pártvezetőkből álló delegáció arról tájékoztatta, hogy javaslatukat az elnökség elé viszik, ott foglalnak róla állást.
Mesterházy Attila és Bajnai Gordon múlt csütörtökön jelentette be, hogy az MSZP és az Együtt–PM külön listán indul a választáson, nem neveznek meg közös miniszterelnök-jelöltet, de a 106 egyéni választókerületben közösen állítanak jelöltet (hetvenötben az MSZP, harmincegyben az Együtt–PM). Mesterházy Attila egyúttal bejelentette: tárgyalást kezd a DK-val, valamint Fodor Gábor liberális és Schmuck Andor szociáldemokrata pártjával az együttműködésről. Gyurcsány Ferenc az utóbbi napokban bírálta az MSZP és az Együtt–PM közötti megállapodást. Arról is nyilatkozott, hogy a DK – ha nem tudnak megegyezni a másik két párttal – külön listát állít és mind a 106 egyéni választókerületben jelöltet nevez meg.
Schmuck Andor pártelnök úgy nyilatkozott a hétfői Magyar Nemzetben, hogy nagy valószínűséggel önállóan indul a jövő évi választásokon a Magyar Szociáldemokraták Pártja, miután júliusi, ezerórás ultimátumuk mostani lejártáig egyetlen ellenzéki párt sem emelte programjába a szociáldemokraták tizenöt pontból álló javaslatcsomagját, senki sem ült le velük tárgyalni.