Mol–INA-ügy: megérkezett az elfogatóparancs

Pénteken az előírt formában is megérkezett a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumba az európai elfogatóparancs Hernádi Zsolt ellen.

KG
2013. 10. 04. 15:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KIM délelőtt az MTI-t úgy tájékoztatta, hogy a horvátok nem megfelelő nyelven küldték meg a dokumentumokat. Az elfogatóparancs horvát nyelven íródott, miközben hivatalosan a magyar, az angol, a német és a francia az elfogadott. Amint megérkezik a javított változat, az a Fővárosi Törvényszékhez kerül – tették hozzá.

A Mol Magyarország kommunikációs igazgatójának közlése szerint több, 2012 előtt indított eljárás, politikailag vezérelt ügy zajlik a cég ellen Horvátországban. Szollár Domokost azzal kapcsolatban kérdezte az MTI, hogy Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában, utalva a Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ellen kiadott európai elfogatóparancsra, megjegyezte, hogy emellett „négy-öt másik ügy is fut, amiben a teljes magyar gazdasági elit legismertebb személyei vannak érintve”.

Több régóta indított eljárás, illetve vizsgálat is folyik a Mol ellen Horvátországban – mondta Szollár Domokos. Jelezte ugyanakkor, hogy folyamatban lévő ügyekről, illetve a dolog természetéből adódóan azokról nem kívánnak részletesen nyilatkozni. Amellett, hogy a Mol természetesen együttműködik a hatóságokkal, „annyit leszögeznénk, hogy ezek régebbi, többségében még az előző horvát kormány időszaka alatt indított vizsgálatok” – hangsúlyozta a kommunikációs igazgató.

Úgy fogalmazott: nem tisztük és nem is kívánnak nyilatkozni a horvát igazságszolgáltatás és politika viszonyáról, de az kétségtelen, a Mol ellen 2012 előtt „komoly összefonódást érzékeltünk”, amelyet megítélésük szerint bizonyos gazdasági, illetve politikai részérdekek vezéreltek. Hozzátette, a Mol elnöke elleni ügy ezek közül a leglátványosabb és legsúlyosabb, de a többi ügy is halad az igazságszolgáltatás medrében.

„Akkor kizökkentnek véltük a dolgok menetét Horvátországban, és bár nem látjuk mélységében a jelenlegi kormány és igazságszolgáltatás viszonyát, a régi, politikailag vezérelt ügyek helyrerakása úgy tűnik, még várat magára” – mondta Szollár Domokos.

Orbán Viktor miniszterelnök azt hangsúlyozta reggel a Kossuth rádióban: a Magyarország és Horvátország közötti barátság olyan érték, amit semmilyen üzleti konfliktussal nem szabad rombolni.

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes azt mondta: ezt az ügyet gazdasági ügyként kell kezelni.

„A kapcsolatok Magyarországgal rendkívül fontosak, különösen a regionális energiaügyi együttműködésben” – mondta Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter újságírói kérdésre válaszolva Dubrovnikban, egy kétnapos energetikai fórum végén. „Orbán Viktor magyar miniszterelnök hasonló dolgot mondott, hogy a kapcsolatok Horvátországgal sokkal fontosabbak számára, mint az INA státusa” – tette hozzá.

Vesna Pusic külügyminiszter ugyanezen a fórumon megerősítette, hogy még pénteken találkozik Martonyi János magyar külügyminiszterrel egy montenegrói konferencián, de „biztosan nem fognak foglalkozni az INA–Mol-kérdéssel”, viszont áttekintik a horvát–magyar kapcsolatokat, amelyek „szélesebbek ennél”.

A horvát kormányfő nem zárta ki, hogy megvásárolják a többségi INA-részvényeket a Moltól. Zoran Milanovics boszniai útján adott interjújában azt mondta, hogy készek tárgyalni az ügyletről, de a költségvetés terhére, hitelből nem akarja megvenni a horvát olajtársaság papírjait. Milanovics szerint a horvát állam nem veszítette el az elővásárlási jogát, a Mol szerint viszont a sorozatos szerződésszegések miatt igen.

Zágrábi lapértesülés szerint az INA-részvények megvásárlására egyelőre nincs pénze a horvát államnak, így a pakett vevői és az INA jövőbeli irányítói az oroszok lehetnek. A horvát sajtó biztosra veszi, hogy az oroszok saját érdekeiknek rendelnék alá a céget, amelyben a horvát államnak jelenleg 44 százalékos a tulajdonrésze.

A horvát rendőrség kedden európai elfogatóparancsot adott ki Hernádi Zsolt ellen, a Mol elnök-vezérigazgatója az Interpol vörös körözési listájára is felkerült. Hernádit Horvátországban azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader akkori kormányfőnek, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen az INA irányításában. A Mol többször is visszautasította a vádakat.

A kormány szerdai ülésén döntött úgy, hogy a Mol portfóliójának felülvizsgálatára, adott esetben az INA-részvények eladásának előkészítésére kéri fel az olajtársaság menedzsmentjét. A kabinet emellett utasította az igazságügyért felelős minisztert, illetve a Mol állami tulajdonban lévő részvényeinek tulajdonosi jogát gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezetőit, vizsgálják meg, milyen polgári és büntetőjogi lépések lehetségesek a Mol–INA-ügyben a Molt, illetve Magyarországot ért sérelmek orvoslására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.