Az Európai Bizottságnál jelenti fel a kormányt az MSZP – közölte a parlamentben napirend előtti felszólalásában Mesterházy Attila, a párt elnöke. Szerinte a kormány szabadságharca a multinacionális cégek extraprofitja ellen hamis, mert az E.ON gázüzletága a piaci értékénél 170 milliárd forinttal magasabb árért került vissza állami kézbe.
Soltész Miklós államtitkár válaszában kifejtette: amit az elnök az E.ON-nal kapcsolatban mond, egyértelműen hazugság: a 280 milliárd forintért visszavásárolt gázüzletág értékét független vagyonértékelők 400 milliárd forintra becsülték.
Az E.ON gázkészletével csökkenhet tovább ősszel és jövő tavasszal a rezsi – nyilatkozott korábban egy szakember. Mint mondta, az állam a német energetikai cég magyarországi leányvállalatának megvásárlásával több milliárd köbméter párnagázhoz jut, amelyet értékesíteni is lehet a jelenlegi alacsony fogyasztás mellett. Ilyen tartalék van például a feleslegessé vált hajdúszoboszlói tározóban, amely kiváltható lenne a zsanaival.
Az E.ON gázüzletágának visszavásárlásával Magyarország jobb tárgyalópozícióba jutott a beszállító Gazprommal szemben, megszűnt az a gyakorlat, hogy a piaci árnál 40 százalékkal drágábban adják nekünk az oroszok a gázt, s az indokolatlanul magas árat az E.ON maga is elismerte – közölte Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője azt is elmondta: az E.ON visszavásárlásával folytatódhat a rezsicsökkentés, hiszen a kormányzat szándéka 2014 nyarára a 30 százalékos árcsökkenés elérése.
Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője korábban elmondta, a gázüzletág visszavásárlása szociális és energiabiztonságot hoz az embereknek, a kormány így több eszközzel tud küzdeni a rezsicsökkentésért. A szóvivő ezzel reagált az MSZP korábbi, hűtlen kezelés miatt tett feljelentésére.
Az ellenzéki pártok együtt és külön-külön is keresztbe feküdtek az üzletnek: az MSZP mellett Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke is feljelentést tett a Központi Nyomozó Főügyészségen, korábban pedig a szocialisták és az általuk lerasszistázott Jobbik képviselői együtt támadták az E.ON visszavásárlását; utóbbit Rogán úgy kommentálta, hogy a családok ellen fogott össze az ellenzék. A Fidesz frakcióvezetője kijelentette: a szocialisták még azt a jogot is privatizálták, hogy Magyarország szabadon állapodhasson meg a legnagyobb gázszállítóval, Oroszországgal.
Mesterházy hétfői parlamenti bejelentése kapcsán Soltész Miklós államtitkár azt is elmondta: a szocialista pártelnök az EB-feljelentéssel leleplezte, hogy az MSZP újra hazaárulásra készül. „ S ahogyan azt az elmúlt három és fél évben megszokhattuk a párttól, ehhez főként uniós kapcsolatait használja fel a kormány ellen.”
A szocialisták brüsszeli áskálódására számos példa akadt 2010 óta. A legutóbbi ilyen ügy a hazánkat elítélő Tavares-jelentés, amelyről később kiderült, hogy Göncz Kinga és Tabajdi Csaba szocialista képviselők állnak mögötte – miközben hónapokig tagadták, hogy közük lenne hozzá. 2011-ben pedig, néhány nappal a magyar uniós elnökség programjának bemutatása előtt a kormányt antidemokratikusnak és antikapitalistának beállító, lejárató levelet köröztetett a magyar szocialista delegáció az Európai Parlamentben – ezt is egészen addig tagadták, amíg nyilvánosságra nem került a körlevél.
Ami változás az eddigiekhez képest, hogy most az eddigi gyakorlattal ellentétben nem csak a háttérből mozgatják a szálakat a szocialisták, hanem nyíltan követelik a hazánkat sújtó uniós beavatkozást az E.ON gázüzletágának visszavásárlása miatt.