Átutalták a pénzt, az MVM tulajdonában az E.ON

Lezárult az E.ON földgázüzletágának megvásárlása, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. összesen 281 milliárd forintot utalt át hétfőn.

NT
2013. 10. 01. 16:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vételár 260 milliárd forint volt, ami magában foglalja a két – a tároló és a kereskedő – társaság mintegy 110 milliárd forint értékű részvényeit, a társaságok átvállalt kötelezettségeit, valamint ezeken keresztül a földgáztárolókat, a tárolt földgázkészletet – közölte Kóbor György, az MVM vezérigazgató-helyettese.

Emellett a társaság átutalt további mintegy 20 milliárd forintot a két cégnél meglévő készpénzállomány és adókövetelés ellentételezésére. A vállalatok Magyar Földgázkereskedő Zrt. és Magyar Földgáztároló Zrt. néven magyar tulajdonban működnek október 1-jétől.

Németh Lászlóné a közrádióban ezzel kapcsolatban a múlt héten azt mondta, ezután már lehetősége lesz az államnak az ártárgyalásra a földgázimport során. Megerősítette: 6-7 közműcég visszavásárlásáról tárgyalnak. Hozzátette: az áramszolgáltatásnál az állami tulajdonú MVM szerepe erősödni fog, és a cégnek is nonprofit módon kell majd működnie.

Az E.ON gázüzletágának visszavásárlásával a nemzeti szuverenitás egy részét is visszavettük – ezt Rogán Antal mondta egy lakossági fórumon azzal kapcsolatban, hogy az Orbán-kormány az ország függetlenségének erősítésén fáradozik.

A kormánypárti politikus akkor arról is beszélt, hogy a „bajnaisták és gyurcsányisták” között szoros érdekszövetség van, együtt szavaztak meg minden olyan döntést, amely lehetővé tette a közszolgáltató cégek privatizációját, az árak drasztikus emelését, és megengedték, hogy a szolgáltatók „óriási méretű profitot vágjanak zsebre és kivigyék az országból”.

Utalt arra, hogy más országokban is volt hasonló privatizáció, de csak a magyar baloldal jutott el arra a szintre, hogy a gázár-megállapodás jogát is eladja. Ez az a jog, amellyel egy ország tárgyalhat a legnagyobb szállítóval a kvótáról és az árról, vagyis ami alapvetően eldönti, hogy a lakosság mennyit fog a végén fizetni – jelentette ki a politikus.

Az ügyeltet egyébként a parlament összes ellenzéki képviselője – köztük a jobbikosok is – együtt próbálták megfúrni. A kormánypárt csak magában bízhatott, ezért is gondolkodott el azon, hogy a meglévő kétharmaddal bebetonozza a rezsicsökkentést – fogalmazott Rogán.

Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen, az E.ON elnök-vezérigazgatója 2012. november 30-án írt alá szándéknyilatkozatot az E.ON csoport magyarországi földgázipari érdekeltségeinek az MVM-re történő átruházásáról. A miniszterelnök sajtófőnöke, Havasi Bertalan akkor kiemelte: Magyarország energiapolitikájában a tartós ellátásbiztonság megteremtésére törekszik, ennek megfelelően érdekelt abban, hogy az állami MVM csoport révén tevékenységét a földgáz-kereskedelem területén bővítse és a földgáztárolás területére is kiterjessze.

 

Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. 2013. március 28-án írta alá az E.ON magyarországi földgázipari érdekeltségeinek megvásárlásáról szóló megállapodást. A cég közgyűlése a szerződés megkötése előtt jóváhagyta a parafált dokumentumot, amelynek értelmében a vételár megközelítőleg 870 millió euró.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.