Schiffer úgy vélte: a választók számára tisztult a kép, az egyik oldalon ott van az Orbán Viktor vezette nemzeti cinizmus rendszere, a másik oldalon pedig az az álbaloldali–neoliberális tömb, amelyik négy plusz nyolc éven át vezette, majd a mostani miniszterelnök kezére játszotta Magyarországot.
Arra a kérdésre, mit szól ahhoz, hogy volt párttársai noha korábban elutasították az MSZP-vel és a DK-val való együttműködést, most szövetséget kötöttek ezekkel a pártokkal, azt válaszolta: ha valaki közéleti szerepet vállal, jól teszi, ha úgy nyilatkozik, hogy a fél évvel, egy évvel, adott esetben az öt-nyolc évvel ezelőtti nyilatkozataival is bátran szembesíthető legyen.
Létrejött a balliberális ellenzéki összefogás, amelyben részt vesz az MSZP, az Együtt–PM, a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció és a Liberálisok. Mesterházy Attila, az MSZP elnöke lesz a miniszterelnök-jelölt – jelentette be Gyurcsány. A lista első öt helyén szerepel Gyurcsány, Bajnai és Fodor Gábor is.
Szerinte ez kinek-kinek a saját felelőssége, nagyon sajnálja viszont azokat a politikusokat, akik úgy távoztak az LMP-ből, hogy elhitték azt a „gyógyszöveget”, miszerint létrehozható egy kormányváltó párt, mely egyszerre ellenfele a Fidesznek és az MSZP-nek, miközben Bajnai Gordonnal szövetkezik. „Mi ebben egy percig nem hittünk, pontosan tudtuk, hogy aki Bajnait választja, az megkapja hozzá Gyurcsányt és Kunczét is” – fogalmazott Schiffer.
Arra a felvetésre, miszerint Mesterházy Attila, az MSZP elnöke a baloldali pártok szövetségét tartja a demokratikus ellenzéknek, úgy reagált: ezek a pártok nem nevezhetők baloldali pártoknak, elég megnézni, hogy amikor kormányon voltak, a mögöttük álló tőkés érdekcsoportok hogyan rángatták az ország szekerét. Ez minden tekintetben ellentmond annak, amit bárhol a világon a baloldali politikáról gondolnak – hangsúlyozta a politikus.
Hozzátette: ebben az országban sok választópolgárnak elege van már abból, hogy a politikai elit egyik része kisajátítja a nemzet fogalmát, és aki nem velük van, az nem nemzeti, a másik blokk pedig kisajátítja a demokrácia fogalmát, és aki nincs velük, az nem demokrata. „Mi ezt kikérjük magunknak, szeretnénk alternatívát kínálni azon választópolgároknak, akiknek ebből a megosztásból elegük van” – hangoztatta az LMP frakcióvezetője.
Beszélt arról is, hogy amióta az LMP több meghatározó politikusa kivált a pártból, semmiféle stratégiai vitájuk nincs, azt ugyanakkor elismerte, hogy a listaállítás miatt voltak rossz szájízű viták és sértődések. „Ezt egyik párt sem tudja megspórolni, kivéve, ahol egy személy jelöli ki a jelölteket” – mondta Schiffer.
Egyértelmű, hogy „kényszer- és nem szerelemházasságról beszélhetünk” – mondta el az MNO-nak Kiszelly Zoltán politológus a keddi megállapodásról. Nagy Attila Tibor szerint olyan megosztó személyiségek szerepelnek egyből a lista élén, mint Gyurcsány Ferenc, aki önmagában is elég komoly támadási felületet adhat.