Pénzkimentés: Orbán elrendelte az elemzést

A miniszterelnöki döntést az állítólagos közműszolgáltatói magatartás tette indokolttá.

NT
2014. 02. 19. 14:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Giró-Szász András a Napi Gazdaságban kedden megjelent cikkre reagált az MTI-nek. A lap azt írta, hogy váratlanul korán, március 21-én tartja közgyűlését az Elmű és az Émász, és egyes vélemények szerint a korai időponttal biztosíthatja a két áramszolgáltató, hogy április elejéig, a választásokig kifizethesse osztalékát.

A kormányszóvivő hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök a helyzet áttekintése érdekében a héten megbeszélést kezdeményez, amelyen az érintett miniszterek mellett az energiahivatal vezetője is részt vesz. A kabinet célja egyértelműen az, hogy „ezek a pénzkimentési akciók semmilyen formában ne tudják megakadályozni, illetve a fenntartását nehezíteni a kormány rezsicsökkentő politikájának”.

Az energiaárak csökkentésére a magyar megoldás továbbra is a nonprofit energiaszolgáltatás a lakossági és a piaci szférában is – erről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt január 31-én a Kossuth rádió 180 perc című műsorában. Azt mondta: a rezsicsökkentés elindítása óta tudták, hogy az ellenérdekeltek ezt nem hagyják szó nélkül, már csak azért sem, mert azóta számos európai országban születtek hasonló döntések.

A miniszterelnök kitért arra is, hogy az uniós véleménnyel ellentétben nem elég a rászorulókat támogatni, mert a középosztály is megszenvedi, ha az energiacégek visszaélnek erőfölényükkel, ezért „a szegényekre összpontosító védekezés helyett” általánosan alacsony családi energiaárakra van szükség.

A kormányfő szerint az ipari szektorban is nonprofit energiaszolgáltatásra van szükség a munkahelyek megőrzése érdekében. Ez szokatlan gondolat, többéves munkát igényel, „de annyit tudunk segíteni a kontinensnek, hogy Magyarországon be fogjuk vezetni, és szerintem be tudjuk majd bizonyítani, hogy a nonprofit energiaszolgáltatás alacsony ipari termelői árakat és magasabb életszínvonalat eredményez, ezért lesznek követőink ezen a területen” – jelentette ki. Megerősítette: az áprilisi választás előtt emiatt már nem módosítják az alaptörvényt, és bár a választás után ez nem elképzelhetetlen, előbb a nonprofit energiaszolgáltatásról szóló törvényt kell elkészíteni.

Magyarország élen jár az árak mérséklésében, „így nem meglepő, hogy a harmadik rezsicsökkentés bejelentését követően a harmadik támadás is megindul hazánk ellen” – vélekedett Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető korábban egy lakossági fórumon. Kiemelte, nemcsak a parlamentnek és a kormánynak, hanem a választóknak is meg kell erősíteniük, hogy akarják és megvédik a rezsicsökkentést. „Az elmúlt egy évben leszorítottuk a profitot a szolgáltatóknál, a következő parlamentnek pedig egyértelműen és végleg ki kell kimondania, hogy a rezsiszolgáltatásnak nonprofit alapon kell működnie” – fogalmazott.

A polgárok az áprilisi országgyűlési választáson szavazhatnak azokra, akik csökkentették a rezsit, és azokra, akik nyolcéves kormányzásuk alatt tizenötször növelték a rezsiköltségeket – mondta Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági ügyekért felelős államtitkár kedden Dunaföldváron. Mint hangsúlyozta, azok a pártok, amelyek most „Gyurcsány Ferenc forgatókönyvének megfelelően összeálltak”, harcosan és nyíltan kiállnak a mérséklés ellen, világossá tették, hogy kormányra kerülésük esetén visszavonják a rezsicsökkentést.

A harmadik rezsicsökkentés során a rezsi három komponensének ára lesz kisebb, három lépésben: április elsejétől 6,5 százalékkal a gáz fogyasztói ára, szeptember elsejétől 5,7 százalékkal a villamos energiáé, októbertől 3,3 százalékkal a távhőé. Ahogy Rogán Antal fogalmazott, a harmadik rezsicsökkentés „egyértelműen megvalósítható” idén. Az erről szóló törvény február 17-én jelent meg a Magyar Közlönyben.

Az eddigi rezsicsökkentés eredményeképpen a kormány húsz százalékkal mérsékelte a gáz, az áram és a távfűtés díjait, az intézkedés folytatásaként pedig tíz százalékkal mérséklődött a szemétszállítás, az ivóvíz-szolgáltatás, a kéményseprés, a szennyvízszippantás és a palackos gáz ára, valamint a csatornadíj is.

A rezsicsökkentés lépéseinek krónikájáért kattintson ide.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.