Németh elmondta: Simon Gábornak a Gyurcsány-, valamint a Bajnai-kormány munkaügyi államtitkáraként kellett átesnie C típusú ellenőrzésen. Az első vizsgálatot Kiss Péter munkaügyi miniszter, a másodikat pedig Molnár Csaba Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter kezdeményezte. Rajtuk kívül érintett volt még Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő miniszter és Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal akkori főigazgatója.
Németh Szilárd elmondta, hogy az Alkotmányvédelmi Hivataltól szóban tájékoztatást kaptak Simon Gábor nemzetbiztonsági ellenőrzéseiről, de ezen a tájékoztatáson, valamint a meghallgatásokon túl a bizottság szeretne betekinteni valamennyi, a C típusú ellenőrzésekhez kapcsolódó dokumentumba. Ennek lehetőségét még vizsgálja az Alkotmányvédelmi Hivatal.
A fideszes politikus elmondta azt is, hogy információi szerint Simon Gábor nemzetbiztonsági ellenőrzésének ügyében a Központi Nyomozó Főügyészség is kért adatokat az Alkotmányvédelmi Hivataltól. Németh Szilárd kérdésre válaszolva arra is kitért: a nyomozóhatóság feladata, hogy büntetőjogilag értékelje és meghozza a döntéseket. Azt is elmondta: ha bűncselekmény gyanúja felmerül, tesznek feljelentést. Arra a kérdésre, hogy az előzetes letartóztatásban lévő Simon Gábort hogyan kívánják meghallgatni, azt felelte: „ha Mohamed nem megy a hegyhez, akkor a hegy megy Mohamedhez”.
Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke azt mondta: a dokumentumokba egyelőre nem tekinthetett be a bizottság, de a szóbeli tájékoztatás alapján úgy fogalmazott: „az itt megismert adatok egyelőre Simon Gábor korábbi vagyonnyilatkozatához állnak közelebb”. A politikus szerint nincs szükség a meghallgatásokra, mert a nyomozás feladatait nem vehetik át, de a bizottság többsége támogatta a meghallgatásokat.
Ellentmondásba keveredett a napokban Mesterházy Attila a Simon-vagyon eredetével kapcsolatban. A szocialisták elnöke eddig ugyanis azt állította, hogy a botrány kirobbanása után két nappal – amikor hazajött az Egyesült Államokból – személyesen beszélt volt helyettesével a pénz eredetéről.
A Hír TV szerint múlt szombaton ugyanakkor már azt mondta az MSZP elnöke, hogy nem beszélt Simon Gáborral, a pénz eredetét ő is csak abból a közleményből tudta meg, amit a korábbi szocialista politikus adott ki. – Arra hivatkoztam, amit Simon maga adott ki – közölte Mesterházy. Hozzátette, ebből a közleményből idézett, semmi többet nem mondott.
Az Országgyűlés mentelmi bizottsága is szeretne tisztán látni, hogy Mesterházy Attila mire is alapozza a korábbi forrásfelhalmozásról szóló kijelentését. Rubovszky György, a testület KDNP-s elnöke pár napja ismét levelet írt az MSZP elnökének, egyértelművé téve kérdésüket. Ismét meghívta a bizottság jövő hétfői ülésére, annak ellenére, hogy Mesterházy korábban nem ment el.
Február 4-én a Magyar Nemzet írt arról, hogy Mesterházy helyettese, Simon Gábor évek óta hatalmas, csaknem 250 millió forintos vagyont parkoltat egy osztrák pénzintézet számláján, amelyet nem tüntetett fel egyetlen vagyonnyilatkozatában sem. Azóta a politikus kilépett a szocialista pártból, lemondott mandátumáról, az ügyészség pedig február 18-án gyanúsítottként hallgatta ki.
A Központi Nyomozó Főügyészség később újabb bűncselekmények elkövetésével gyanúsította meg Simon Gábort, majd a kihallgatást követően őrizetbe vette a gyanúsítottat. Mesterházy Attila egykori helyettese hamis, egy afrikai országban kiállított útlevelet szerzett, majd megkereste egy korábbi ismerősét, aki a hamis útlevél felhasználásával kérésére egy magyar banknál bankszámlát nyitott – közölte az ügyészség.