Simon mellett egykori minisztereket is meghallgatnának

A nemzetbiztonsági bizottság korábbi C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzésben érintett vezetőket hallgatna meg.

MNO
2014. 03. 18. 13:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németh elmondta: Simon Gábornak a Gyurcsány-, valamint a Bajnai-kormány munkaügyi államtitkáraként kellett átesnie C típusú ellenőrzésen. Az első vizsgálatot Kiss Péter munkaügyi miniszter, a másodikat pedig Molnár Csaba Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter kezdeményezte. Rajtuk kívül érintett volt még Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő miniszter és Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal akkori főigazgatója.

Németh Szilárd elmondta, hogy az Alkotmányvédelmi Hivataltól szóban tájékoztatást kaptak Simon Gábor nemzetbiztonsági ellenőrzéseiről, de ezen a tájékoztatáson, valamint a meghallgatásokon túl a bizottság szeretne betekinteni valamennyi, a C típusú ellenőrzésekhez kapcsolódó dokumentumba. Ennek lehetőségét még vizsgálja az Alkotmányvédelmi Hivatal.

A fideszes politikus elmondta azt is, hogy információi szerint Simon Gábor nemzetbiztonsági ellenőrzésének ügyében a Központi Nyomozó Főügyészség is kért adatokat az Alkotmányvédelmi Hivataltól. Németh Szilárd kérdésre válaszolva arra is kitért: a nyomozóhatóság feladata, hogy büntetőjogilag értékelje és meghozza a döntéseket. Azt is elmondta: ha bűncselekmény gyanúja felmerül, tesznek feljelentést. Arra a kérdésre, hogy az előzetes letartóztatásban lévő Simon Gábort hogyan kívánják meghallgatni, azt felelte: „ha Mohamed nem megy a hegyhez, akkor a hegy megy Mohamedhez”.

Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke azt mondta: a dokumentumokba egyelőre nem tekinthetett be a bizottság, de a szóbeli tájékoztatás alapján úgy fogalmazott: „az itt megismert adatok egyelőre Simon Gábor korábbi vagyonnyilatkozatához állnak közelebb”. A politikus szerint nincs szükség a meghallgatásokra, mert a nyomozás feladatait nem vehetik át, de a bizottság többsége támogatta a meghallgatásokat.

Ellentmondásba keveredett a napokban Mesterházy Attila a Simon-vagyon eredetével kapcsolatban. A szocialisták elnöke eddig ugyanis azt állította, hogy a botrány kirobbanása után két nappal – amikor hazajött az Egyesült Államokból – személyesen beszélt volt helyettesével a pénz eredetéről.

A Hír TV szerint múlt szombaton ugyanakkor már azt mondta az MSZP elnöke, hogy nem beszélt Simon Gáborral, a pénz eredetét ő is csak abból a közleményből tudta meg, amit a korábbi szocialista politikus adott ki. – Arra hivatkoztam, amit Simon maga adott ki – közölte Mesterházy. Hozzátette, ebből a közleményből idézett, semmi többet nem mondott.

Az Országgyűlés mentelmi bizottsága is szeretne tisztán látni, hogy Mesterházy Attila mire is alapozza a korábbi forrásfelhalmozásról szóló kijelentését. Rubovszky György, a testület KDNP-s elnöke pár napja ismét levelet írt az MSZP elnökének, egyértelművé téve kérdésüket. Ismét meghívta a bizottság jövő hétfői ülésére, annak ellenére, hogy Mesterházy korábban nem ment el.

Február 4-én a Magyar Nemzet írt arról, hogy Mesterházy helyettese, Simon Gábor évek óta hatalmas, csaknem 250 millió forintos vagyont parkoltat egy osztrák pénzintézet számláján, amelyet nem tüntetett fel egyetlen vagyonnyilatkozatában sem. Azóta a politikus kilépett a szocialista pártból, lemondott mandátumáról, az ügyészség pedig február 18-án gyanúsítottként hallgatta ki.

A Központi Nyomozó Főügyészség később újabb bűncselekmények elkövetésével gyanúsította meg Simon Gábort, majd a kihallgatást követően őrizetbe vette a gyanúsítottat. Mesterházy Attila egykori helyettese hamis, egy afrikai országban kiállított útlevelet szerzett, majd megkereste egy korábbi ismerősét, aki a hamis útlevél felhasználásával kérésére egy magyar banknál bankszámlát nyitott – közölte az ügyészség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.