Újabb baloldali átverésről hullt le a lepel

Újabb szálak feslettek fel a Simon-ügyben, megjelent Zuschlag János könyve, de ünneplés is jutott a hétre.

PR
2014. 03. 16. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor miniszterelnök szerint Magyarország az elmúlt négy évben azért teljesített jobban, mert egységes volt, sőt ma Európában a legegységesebb ország, amely egy új korszak kapujában áll. 2010 óta azért dolgoztunk, hogy ide megérkezhessünk – jelentette ki a kormányfő március 15-i ünnepi beszédében a Magyar Nemzeti Múzeumnál. „Ma az egység neve pedig április 6-a!” – fogalmazott.

A március 15-i ünnepségsorozat a Kossuth téren vette kezdetét, ahol az Országgyűlés elnöke arról beszélt: az Országház és a Kossuth tér 2010 óta tartó újjáépítése a magyar állam újjáépítésének a jelképe is. Kövér László úgy fogalmazott: az elmúlt négy esztendőben a rájuk bízott munka javát miként az országban, úgy a Kossuth téren is elvégezték.

Az 1848-as forradalomról országszerte megemlékeztek, a baloldali összeborulás megmozdulása Budapesten az időjárás miatt elmaradt. A Magyar Nemzet előzőleg arról értesült, hogy Mesterházy Attila nem akart közvetlenül Gyurcsány Ferenc után beszélni a „kormányváltók” közös megemlékezésén, ezért változott a szónokok tervezett sorrendje, és kezdte volna a beszédek sorát Gyurcsány, Mesterházy pedig az utolsó lett volna.

A balliberális szövetségben attól tartottak, hogy megismétlődhetnek az október 23-i közös ellenzéki demonstráción történtek, amikor DK-s szimpatizánsok bekiabálása miatt Mesterházy fél percig nem tudta elkezdeni ünnepi beszédét. Szombaton a baloldali összefogás miniszterelnök-jelöltje elmondta, hogy a kormányváltó erők nagygyűlését március 30-án tartják meg.

Az Origo csütörtökön írt arról, hogy a választás estéjén szétszéled a baloldali összefogás. A lapnak az MSZP sajtófőnöke azt nyilatkozta, hogy a szövetség pártjai nem együtt, hanem külön-külön várják majd a választási eredményeket április 6-án. Az Origónak egy a Demokratikus Koalíció névtelenséget kérő tagja úgy kommentálta a helyzetet: „meglehetősen furcsa, hogy összefogtunk, de a választások estéjén sem vagyunk képesek egy helyen szembenézni az eredménnyel”.

A Híradó egy Fejér megyei kampányrendezvényen szerette volna megtudni Mesterházy Attilától, hogy együtt vagy külön várják majd az adatokat április 6-án. „Szerintem a választás végeredménye a fontos, hogy hogyan szavaznak az emberek” – válaszolta az MSZP-elnök. Bajnai Gordon csütörtök délután Mezőhegyesen leszögezte: este közösen tájékoztatják majd a nyilvánosságot, de előtte valóban különböző helyszíneken lesznek a pártok.

Gyurcsány Ferenc pártja ismét bojkottot hirdetett, miután a köztévé a fenti témában kérdezte a bukott miniszterelnököt, aki nem volt hajlandó nyilatkozni. A DK közleményében az áll, hogy ezt a bojkottot április 6-ig fenntartják.

Gyurcsány hétfő este a Budai Liberális Klubban már beszédesebb volt. Konkrét víziója, forgatókönyve van egy esetleges kormányváltás utáni időszakra vonatkozóan. A DK-elnök a 2006-os utcai zavargásoknál is „brutálisabb” eseményekre számít, amelyeket viszont már – az ő szóhasználatával élve – „nem naivan” kezelnének, a szerinte fideszes pártkatonáknak pedig – a bíróktól a médiáig – a „legbrutálisabb politikai nyomást” ígérte. A baloldali, ellenzéki pártok nem határolódtak el egyértelműen, vagy nem is reagáltak Gyurcsány szavaira.

Az adócsalással, magánokirat-hamisítással, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsított egykori szocialista Simon Gábort szerdán helyezte előzetes letartóztatásba a Pesti Központi Kerületi Bíróság. Az ügyben már három gyanúsított van, mindhárman előzetes letartóztatásban vannak.

A napokban kiderült, Simon nemcsak osztrák, hanem egy magyarországi bankban is pénzt rejteget. A Hír TV megtudta, a MagNet Bankba 75 millió forintnyi összeget helyeztek el Simon hamis afrikai útlevelének segítségével. A hamis úti okmányra egy másik – Welsz Tamás ügyében elrendelt – nyomozás során tartott házkutatáskor bukkantak rá a hatóság munkatársai. A nyomozók Welsz lakásán több tízmillió forintnyi készpénz mellett olyan iratokat is találtak, amelyeket a Simon „vagyonkezelésében” állt osztrák számlán tárolt összeg eredetének alátámasztásához készítettek.

A Magyar Nemzet értesülései szerint Simon február 18-i gyanúsítotti kihallgatásán már azt állította az őt kérdező ügyészeknek, hogy az ausztriai bankban lévő összeg nem a sajátja, az csupán vagyonkezelési céllal van az általa nyitott számlán.

A Magyar Nemzet pénteken írt arról, hogy Simon Gábort az egykori Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) 2008-ban és 2009-ben is C típusú ellenőrzésnek vetette alá, ám a lap információi szerint a volt képviselő, munkaügyi államtitkár az anyagi helyzetéről kitöltött kérdőíven egyszer sem tüntetett fel külföldön vezetett bankszámlát.

Németh Szilárd fideszes képviselő ezt úgy értékelte, hogy Simon „a C típusú vizsgálatában is hazudott”. Közölte, hogy a nemzetbiztonsági bizottság ülésén megnéznék az összes dokumentumot az ügyben, meghallgatnák a jelenlegi, szükség esetén pedig a korábbi titkosszolgálati vezetést is, valamint a nemzetbiztonságért felelős akkori minisztereket, Szilvásy Györgyöt, Ficsor Ádámot és Juhász Gábort. Kérdés ugyanis, hogy „vajon Simon Gábor ügyét is intézhették-e elvtársi körben”.

Hétfőn megjelent a börtönviselt volt MSZP-s képviselő Zuschlag János könyve, melyben súlyos állítások olvashatók a szocialista párt ténykedéseiről. Zuschlag többek között arról ír, Gyurcsány Ferenc is tudott azokról a pályázati visszaélésekről, amelyek miatt Zuschlag Jánost elítélték. Beszámolója szerint a döntési listákat Gyurcsány és a kabinetje is átnézte, ráadásul a komolyabb pályázatoknál maga határozta meg a tennivalókat.

Zuschlag felidézte: nem ő döntött arról, melyik sportág vagy ifjúsági szervezet mennyi pénzt kapjon, mindig megkapta az „igénylistát” képviselőtársaitól. Felidézett egy esetet, amikor Mesterházy Attila (jelenlegi MSZP-elnök, aki a Medgyessy-kormány idején politikai államtitkár volt a Gyurcsány vezette sporttárcánál) külön szólt neki, a veszprémi fesztiválok sok pénzt kapjanak, mert azok fontosak neki.

Zuschlag így jellemezte Gyurcsányt: „Egyik nagy baja, hogy nagyon alpárian tud viselkedni. Megmaradt igazi vidéki tuskónak. Ami leginkább megmaradt belőle számomra, az az ordítás. Gyurcsány mindig ordított. Nem tudom, miért, ez volt a heppje. Ha ivott, akkor duplán ordított. ( ) Embert annyira bunkón nem láttam még beszélni emberekkel, ahogyan ő tudott.” Írt arról is, hogy Gyurcsány „egy pofátlanul nagy összeget” ajánlott fel neki 2004-ben, hogy hagyja el az országot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.