A vitorlázók nem szennyeznek

Az ÁNTSZ folytatja a calicivírus okozta fertőzés forrásának keresését.

2014. 06. 28. 3:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szigorú vizsgán esnek át a vitorlás hajók, beleértve a fekáliatartály ellenőrzését is, így elképzelhetetlen, hogy azokból került a calicivírust tartalmazó, és tömeges fertőzésekhez vezető szennyvíz a Balatonba – állítja Kollár Lajos sebészprofesszor, a Magyar Vitorlásszövetség orvos elnöke. A lapunknak nyilatkozó sportvezető szerint, ha került is a vitorlásokból bármilyen szennyezőanyag a tóba, az elenyésző a fürdőzőktől származó vizelet- vagy napolajszennyezéshez képest.

A Balatoni Hajózási Zrt. vezérigazgatója kizártnak tartja, hogy a személyszállító hajók vécétartályának tartalma a vízbe kerüljön. A tíz legnagyobb balatoni kikötőben a szigorú közegészségügyi és környezetvédelmi előírásoknak megfelelő tartályokba ürítenek a hajók. Ami pedig a következő napok balatoni rendezvényeivel kapcsolatos óvintézkedéseket illeti, elmarad a csütörtöktől vasárnapig tervezett balatonföldvári Fun Fesztivál, a jövő szombati Balaton-átúszás sajtótájékoztatóján pedig elhangzott: következetes és szigorú vízmintavételekkel igyekeznek megelőzni a füredihez hasonló tömeges fertőzéseket.

Ismeretes, a balatonfüredi magyar úszás napján történt tömeges megbetegedések után a zánkai ifjúsági és gyermeküdülőből tizenhatan kerültek kórházba a füredihez hasonló tünetekkel. Paller Judit országos tiszti főorvos elmondása szerint az eddigi vizsgálatok alapján emberi székletből származó calicivírus okozhatta a tömeges megbetegedéseket.

Paller Judit országos tiszti főorvos korábban elmondta, valóban emberi ürülékből származhat a Magyar Úszás Napja résztvevőit – többek között Risztov Éva olimpiai bajnokot és Gyurta Gergely Európa-bajnokot – kórházba juttató vírus. Kiemelte, a fertőzés egyaránt származhat a fürdőzőktől, az úszóktól, a parti csatornarendszerből vagy a jachtok és hajók tóba engedett szennyvizéből is.

 

Ahogy az MNO korábban megírta, dr. Présing Mátyás, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet főmunkatársa is lehetségesnek – bár utólag nehezen bizonyíthatónak – nevezte azt, hogy illegálisan szennyvizet engedtek a Balatonba. A Kossuth Rádió 180 perc című műsorában pedig Présing elmondta, a Balaton ökológiai állapota és vízminősége egyaránt kiváló.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.