Erről a felsőoktatási államtitkár a Hír TV-nek nyilatkozott. Mint elmondta, egy lényegesen generálisabb megoldást kell keresni az erkölcsi bizonyítvány kötelezővé tételénél. „Az oktatási ombudsman hétfőtől vizsgálatot kezdeményez abban az ügyben, hogy milyen, a hallgatók erkölcsét esetlegesen nem megfelelően kezelő események történtek” – közölte.
Az államtitkár pénteken a Hír TV Magyarország élőben című műsorában azt mondta, a kormány a felsőoktatási törvény módosításával csökkentheti a hallgatói önkormányzatok jogosítványait.
Ezt a szándékot erősítette meg Rétvári Bence is a Hír TV P8 című műsorában. – A kormány kész jogszabályi úton is mindent megtenni annak érdekében, hogy a jövőben megakadályozzák az ELTE fonyódligeti gólyatáborában történteket – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Ennek érdekében kormányrendeletet hozhatnak, vagy akár a felsőoktatási törvényt is módosíthatják.
Hozzátette, a hallgatói önkormányzati rendszer szabályozása nagyon alacsony szintű, a jogosítványok részletesen szerepelnek a felsőoktatási törvényben, a kötelezettségek viszont nem. „Az erkölcsi bizonyítvány ezt nem fogja megoldani, viszont egy következő szabályozás, amely megjelenik a törvényben, az intézmények szmsz-ében, mindenképpen hatékonyan fog ebben segíteni” – húzta alá Palkovics.
Mezey Barna, az ELTE rektora korábban azt mondta: erkölcsi bizonyítványhoz kötnék a felvételt a Fonyódligeten történt nemi erőszak miatt. Ismert, megerőszakoltak egy lányt az ELTE Tanító- és Óvóképző Kar gólyatáborában augusztus 29-én éjszaka. A nemi erőszakkal a rendezvény fotósát gyanúsítják. Az Index úgy értesült, hogy a nemi erőszakról legalább száz fénykép került a rendőrséghez a nyomozás során. A portál szerint a képeket maga a gyanúsított készítette.
Az ELTE vezetése az üggyel kapcsolatban csütörtökön sajtótájékoztatót tartott. Mint elhangzott, az egyetem minden lehetséges segítséget kész megadni az áldozat számára. Mezey Barna az összes gólyát megkövette a brutális cselekmény miatt. Hozzátette, teljesen megreformálják a táborok szervezését, több hallgatói önkormányzatot pedig felfüggesztenek.
Mezey az egyetem pénteki tanévnyitóján közölte, a hallgatói önkormányzatiság több elemét újra kell gondolni, ezt már a HÖOK is felvetette. Rögzítette, az egyetem vezetése őszintén sajnálja a történteket, gyors és határozott lépéseket tettek, megerősítették a morális értékrendjüket. Hiszi, hogy az ELTE képes megőrizni reputációját a magyar felsőoktatásban – tette hozzá.