Végigviszik a bankok elszámoltatását

Rogán Antal szavai szerint a kormánytöbbséget nem tartják vissza a bankszövetség „pökhendi és agresszív” megnyilvánulásai.

MNO
2014. 09. 24. 14:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus jelezte, hogy az elszámolási törvényjavaslatot – érdemi módosítás nélkül – szerda este fogadják el a parlamentben, annak ellenére, hogy a Magyar Bankszövetség és a pénzintézetek „éles támadást indítottak a kormánypártok és az elszámoltatás ellen” a sajtóban, és az Alkotmánybíróságon is próbálják megtámadni a kormányzati intézkedéseket.

Orbán Viktor miniszterelnök szeptember 15-i parlamenti felszólalásában történelmi jelentőségűnek nevezte a devizahitelesek megsegítését. A kormányfő szavai szerint az elszámoltatás középpontjában az igazságosság, a méltányosság és a tisztesség áll.

 

A miniszterelnök korábban azt mondta, a bankok elszámolásának végén átlagosan egyharmaddal biztosan csökkenni fog az adósok fennmaradó hiteleinek törlesztőrészlete. A parlament előtt lévő előterjesztés alapján a pénzügyi intézményeknek el kell számolniuk fogyasztóikkal a múltbeli túlfizetéseket, a kiszámítási és elszámolási módszertan részletszabályainak megállapítását ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kompetenciájába utalja.

 

A bankok elszámoltatását a kormányfő a közjó szolgálatával indokolta. Kifejtette: a szabadság fontos, nélkülözhetetlen, de nem cél, csak előfeltétel, a cél a békés és igazságos élet. A közélet pedig csak akkor lesz igazságos, ha a politika célja a közjó keresése, kijelölése és végül a közös jó szolgálata – fogalmazott.

Az elszámolási törvény értelmében a bankoknak minden deviza- és forintalapú fogyasztói kölcsönszerződéssel el kell számolniuk, ki kell mutatniuk, mennyi volt az ügyfelek túlfizetése az árfolyamrés semmissége és az egyoldalú szerződésmódosítások miatt – rögzítette Rogán Antal. A devizahitelek törlesztőrészleteinek csökkenésére először jövő februárban, márciusban, a forinthiteleknél pedig jövő májusban, majd szeptemberben lehet számítani.

Számításaik szerint egy átlag lakáshiteles több mint egymillió forintot kap vissza, egy átlag autóhiteles pedig akár 300-400 ezer forintot.

Rogán Antal azt is mondta, hogy szeretnék, ha az Országgyűlés még az idén elfogadná a „fair bankrendszerről”, a lakosság fogyasztási hiteleinek átlátható, „apró betűk nélküli” árazási rendszeréről szóló törvényt. Az átlátható árazás a Fidesz számára azt jelenti – magyarázta –, hogy nem lehet a fogyasztóknak olyan banki hitelterméket kínálni, amelynél a kamatmódosítás szabályai nem egyértelműek. Hozzátette, a német gyakorlatot tanulmányozzák, és várhatóan novemberben egy fél- vagy egész napos Fidesz–KDNP-frakcióülésen foglalkoznak majd érdemben a kérdéssel.

A frakcióvezető közölte egyúttal azt is, továbbra sem adták fel a devizahitelek forintosítására vonatkozó elképzelésüket, minden devizahitelt szeretnének kivezetni a következő évben.

Arra is reagált, hogy szerdán – Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter előző napi, az államháztartás kiadási oldalának fokozatos csökkentésére vonatkozó nyilatkozata alapján – az ellenzéki pártok képviselői kormányzati megszorításokról beszéltek.

„Ki az a bolond, aki gazdasági növekedés idején megszorításokon gondolkodik? Úgy tűnik, hogy a kis baloldali ellenzéki pártok” – fogalmazott a Fidesz frakcióvezetője, hangsúlyozva: a kormány politikájának lényege – amin nem kívánnak változtatni – a rezsicsökkentés, a bankok elszámoltatása, a kis- és középvállalkozások adóterheinek csökkentése és a gazdasági növekedés elősegítése.

A politikust arról is kérdezték, hogy Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció (DK) ügyvezető alelnöke felszólította Polt Péter legfőbb ügyészt és Pintér Sándor belügyminisztert, haladéktalanul bocsássák az Európai Parlament (EP) rendelkezésére azokat az iratokat, amelyek alapján dönthetnek Kovács Béla, a Jobbik kémkedéssel összefüggésbe hozott EP-képviselőjének mentelmi ügyében.

Rogán Antal úgy reagált: amikor Kovács Béla politikai pályafutása elkezdődött, a Gyurcsány–Bajnai-kormány volt hatalmon, amely semmit nem tett azért, hogy fény derüljön arra, kicsoda is valójában Kovács Béla.

Azzal kapcsolatban, hogy Barack Obama amerikai elnök egy New York-i tanácskozáson Magyarországot is a civil társadalmat korlátozó országok között említette, a fideszes frakcióvezető azt mondta: szövetséges – például NATO-szövetséges – országokról lévén szó az ilyen megnyilatkozásokat „kellő türelemmel és megértéssel kell kezelni”. „Nem vagyok benne biztos, hogy az Egyesült Államok elnöke minden információval teljes egészében tisztában van” – fogalmazott, hozzáfűzve, hogy természetesen meghallgatják a kritikáját.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Magyarország szabad ország, ahol például még a demokratákhoz közel álló Soros Alapítvány is szabadon fejtheti ki tevékenységét, szabadon támogathat civil szervezeteket, ellentétben más országokkal, amelyek esetében nem hallani ilyen amerikai megnyilatkozásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.