Rogán: Az apró betűs részek kora lejárt

A teljes magyar bankrendszert elszámoltatja és a deviza- és forinthitelesek helyzetét is rendezi majd a frakcióülésen elfogadott törvény.

MNO
2014. 09. 12. 10:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tapolcai frakcióülés során elfogadták a bankok elszámoltatásával foglalkozó törvényt, amelyet ma nyújtanak be az Országgyűlésnek, és szeptember 24-én fogadják majd el – erősítette meg a korábban a Magyar Nemzetnek elmondottakat a frakcióvezető sajtótájékoztatón. Ezzel megtörténik a magyar bankrendszer teljes elszámoltatása – szögezte le, hangsúlyozva: 400 banknak kell minden fogyasztó által felvett deviza-, devizaalapú, illetve forinthitellel elszámolnia a fogyasztók felé.

Ismertette a frakcióvezető a menetrendet is, eszerint elsőként a devizaalapú hitelek esetében történik meg az elszámolás-elszámoltatás; ez összességében 400 pénzintézetet és 1 millió 300 ezer magyar családot érint, ezen belül összesen 830 ezer devizaalapú hitelszerződés, 209 ezer lakáshitel, 260 ezer szabad felhasználású jelzáloghitel, 127 ezer gépkocsi- és 81 ezer személyi célra felvett hitel szerződéseit érinti majd; az elszámolást minden szerződésre és forintra vonatkozóan el kell készíteni – emelte ki.

A nem perelő bankoknak 2015. január 15-29. között kell elküldeniük ügyfeleiknek az elszámolást, a perelő pénzintézeteknek február 14-28. között. Előbbi devizahiteles ügyfeleknek februártól, utóbbiaknak márciustól csökkennek a törlesztőrészletei – tájékoztatott Rogán.

A 651 ezer forinthiteles kapcsán arról beszélt, hogy az ő esetükben egy későbbi időpontban kerül sor elszámolásra. A forinthiteleseknél 2015. január 5-12. közé esik majd a perindítás időszaka. A valódi deviza-devizahitelek kevesebb ügyfélt érintenek, így az ő helyzetük rendezésére is később kerül sor.

A devizaalapú hitelekkel kapcsolatban azt vélelmezték, hogy a bankok tisztességtelenül jártak el az árfolyamrés kiszámításánál és az egyoldalú szerződésmódosítás során. Ez alatt értenek kamatemelést, költségemelést és díjemelést. Ez utóbbi szakasz – azaz az egyoldalú szerződésmódosítás – a kifogásolt tétel, ezzel kell a bankoknak elszámolniuk minden egyes ügyfél felé – sorolta.

Rogán Antal felhívta rá a figyelmet, hogy átlagosan 25 százalékkal csökkenhet a törlesztőrészlet és a kamat, de egyes esetekben ez a szint elérheti a 30 százalékot is. Élő szerződéseknél a pénzintézeteknek úgy kell eljárnia, mintha előtörlesztés történne, tehát a tőke csökken, ennek folyományaként pedig a törlesztő. A bankoknak emellett a szerződéskötéskor érvényes kamatszintre kell visszaállniuk.

Kamatmoratóriumot vezet be a kormány – tette hozzá a Fidesz frakcióvezetője. Ami annyit tesz, hogy 2016. április 30-ig az intézetek nem jogosultak emelésre, melybe a más díjemelések is beletartoznak, ez az élő és a jövőben megkötendő szerződésekre is érvényes. Emellett vissza kell térni a szerződéskori kamatszintre, hiszen ez jelenti azt, hogy tisztességtelenek az egyoldalú kamatemelések. Az apró betűs korszak véget ért – summázta a terveket Rogán.

A 2009. július 26. előtt megszűnt szerződésekre az elévülés miatt nem érvényesek az elfogadásra kerülő törvények – jelentette ki. A bankok ugyanakkor levonhatják a végtörlesztések által nyújtott kedvezményeket, hozzátette, hogy ez érvényes a pénzintézetek által adott kedvezményekre is.

Az elszámolási törvény a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) hatalmazza fel arra, hogy rendeletet alkosson arról, milyen képletek alapján történjen meg a pénzintézetek ügyfelei felé az elszámolás. Szintén az MNB joga lesz, hogy minden egyes hitelszerződésnél és ügyfélnél ellenőrizze az elszámolást. A jegybank határoz majd az elszámolási formanyomtatványról is. Rogán Antal kérdésre közölte, ezermilliárd forint környékén van az az összeg, amelyet a magyar bankrendszernek vissza kell fizetnie a családok számára.

Az Országgyűlés a fogyasztók védelmének erősítése érdekében szeptember 24-ig elfogadja a már a parlament előtt fekvő fogyasztóvédelmi törvénycsomagot. A tanácskozáson felhatalmazást adtak a kormánynak arra, hogy készítse el és nyújtsa be a parlamentnek azokat a szükséges törvénymódosításokat, amelyek egy nonprofit alapú közműszolgáltató cég állami tulajdonként történő létrehozását teszik lehetővé.

A Norvég alap pénzeivel összefüggésben a frakcióülésen arra a következtetésre jutottak, hogy Magyarországon mindenkire a magyar törvények érvényesek – mondta Rogán. „Magyarországon még norvég pénzt sem lehet ellopni, és a civileknek sem lehet lopni” – fogalmazott a kormánypárti politikus.

Ismert, Rogán Antal korábban már említette, hogy az elszámolások után jövő február-márciustól 25 százalékkal csökkenhet a devizahitelesek törlesztőrészlete. – A bankok elszámolásának végén átlagosan egyharmaddal biztosan csökkenni fog az adósok fennmaradó hiteleinek törlesztőrészlete – közölte a Kossuth rádióban reggel Orbán Viktor. A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy „miután az a pénz, amit a bankok tisztességtelenül elvettek, visszajár, ez a legtöbb esetben úgy fog történni, hogy a még fennálló tartozást ennyivel csökkenteni fogják, tehát az emberek adóssága is radikálisan csökkenni fog ennek következtében” – magyarázta a kormányfő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.