Devizahitelek: fordulópont lesz február elseje

Egy átlagos hiteles évi 180 ezer forintnak megfelelő összeget spórol meg az árfolyam rögzítésének köszönhetően. Kiemelkedő az intézkedés lakossági támogatottsága.

BLM
2015. 01. 30. 11:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rogán Antal pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján kiemelte: ez a hitelesek számára óriási nyereség azok után, hogy 310 forint körül mozog a svájci frank árfolyama.

A Századvég legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a többség támogatja a devizahitelek forintosításával kapcsolatos kormányzati döntést. Mint pénteki közleményükben kifejtették: 2014 végén a megkérdezettek 44 százaléka támogatta a döntést, 35 százalék ellenezte, a fennmaradó 21 százalék nem tudott ítéletet alkotni róla. A januárban elvégzett felmérés szerint viszont már a teljes népesség 58 százaléka jónak tartotta a forintosítást, 26 százalék ellenezte, míg 16 százalék nem alkotott róla véleményt. Az intézkedést támogatók aránya az utóbbi hónapban látványosan nőtt. A Századvég szerint ennek oka, hogy a svájci frank árfolyama jelentősen emelkedett a közelmúltban, „így a döntés előnyei még inkább kézzelfoghatóvá váltak” – tették hozzá.

 

Jelenleg ideológiai és párthovatartozástól függetlenül minden társadalmi csoportban többségben vannak azok, akik szerint a döntés jó az adósoknak. A baloldali szavazók esetében a támogatók aránya 51, a középen állóknál 59, a jobboldalon pedig 71 százalék. A Fidesz szavazóinak 78 százaléka tartja jónak a döntést, az MSZP esetében ez az arány 52, a DK-nál 50, az LMP választói esetében 56, a Jobbiknál pedig 54 százalék – fejtették ki.

A kormánypárti frakcióvezető felidézte a korábbi parlamenti vitát és fényképes tablót mutatott fel azon ellenzéki képviselőkről, akik nem szavazták meg a forintosításra vonatkozó kormányzati előterjesztést. Kifejtette: az ellenzéki pártok képviselői közül 38-an szavaztak nemmel, név szerint említette az MSZP-ből Gőgös Zoltánt, Bangóné Borbély Ildikót, Hiszékeny Dezsőt, Korózs Lajost, Molnár Zsoltot és Tóbiás Józsefet, a Jobbik képviselői közül Vona Gábort, Sneider Tamást, Mirkóczki Ádámot, Hegedűs Lorántnét, Gyöngyösi Mártont, az LMP-sek közül Schiffer Andrást, Szél Bernadettet, Schmuck Erzsébetet és Sallai R. Benedeket, a független képviselők közül pedig Varju Lászlót, Szabó Tímeát és Kónya Pétert.

Egy átlagos hiteles – aki 2007-ben 20 éves futamidővel 7 millió forint kölcsönt vett fel – törlesztőrészlete a decemberi árfolyam alapján 77 ezer forint volt, ha nem rögzítették volna 256 forint 50 filléren az árfolyamot, akkor februártól 93 ezer forintot kellene fizetnie – ismertette. Így évi 180 ezer forintnak megfelelő összeget spórol meg – magyarázta a frakcióvezető, aki a parlament döntését bátornak és felelősnek nevezte. Időben döntöttek a devizahitelek forintosításáról és a bankok elszámoltatásáról – mondta.

A frakcióvezető kitért arra is, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) előző napi döntése világossá tette, hogy a bankok időhúzó taktikája elbukott, az Ab kimondta: összhangban van az alaptörvénnyel és nem megkerülhető a bankok elszámoltatásáról szóló törvény végrehajtása.

Több mint 1,3 millió magyar család ezermilliárd forintot fog visszakapni, a devizahitelesek májusban, a forinthitelesek várhatóan október-novemberben – emelte ki. Jelezte: miután lezárul a bankok elszámoltatása, a mostani 77 ezer forintos törlesztőrészlete egy átlagos devizahitelesnek – aki nem vett igénybe külön kormányzati segítséget – 52-54 ezer forint körül lesz. Igaz tehát az az állítás, hogy 25-30 százalékkal fog csökkenni májustól a devizahitelek törlesztőrészlete – közölte.

Rogán Antal a bankadó csökkentésére vonatkozó felvetésre azt mondta: arra leghamarabb a következő évi költségvetésben lát módot, és az a feltétele, hogy a bankok a hitelezés növelésével hozzájáruljanak a gazdasági növekedéshez. Ha ez nem történik meg, akkor nagyon nehezen képzelhető el a csökkentés. Ha elindul a hitelezés bővülése és a gazdasági növekedés újabb erőre kap – tartósan 2 százalékot meghaladó, illetve 3 százalék körüli mértéket ér el –, akkor el lehet gondolkodni a bankadó csökkentésén – jelentette ki.

Az RTL és a kormány közötti esetleges tárgyalásokról úgy nyilatkozott: ha volt ilyen, akkor a részleteiről a kihelyezett frakcióülésen kapnak tájékoztatást a kormányfőtől, és ez vonatkozik a reklámadót illető tervekre is. „Addig én más információval nem rendelkezem” – mondta Rogán Antal.

A letelepedési kötvényekre vonatkozó kérdésre válaszolva úgy fogalmazott, hogy az ellenzéki pártok azért kaptak hirtelen ilyen nagy erőre, mert látszik, sikeres a program, ötszázmillió eurót meghaladó olcsó forrást és húszmilliárd forintnyi kamatnyereséget hozott az államnak. Szeretnék, ha előbbi egymilliárd euróra nőne és a kamatnyereség is nagyobb lenne, ezért nem szándékoznak változtatni a programon, amely átlátható, az államnak csak bevétele van belőle – közölte, hozzátéve, hogy egyébként ezeket a kritikákat korábban is hallották már.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.