Orbán: Már a Quaestor-ügy előtt döntöttünk

A miniszterelnök szerint hiányzik egy modern kincstár, amely gátat szabna a közpénzekkel való kockázatos manővereknek.

WL
2015. 03. 27. 7:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszaütött az a mulasztás, ami 25 éve terhel minket, nincs Magyarországnak olyan kincstári rendszere, amely megfelelően biztosítaná a közpénzek parkoltatását. Hiányzik egy modern kincstár, ami távol tartaná a közpénzeket az ilyen manőverektől – mondta el Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió 180 perc című reggeli műsorában a Quaestor-botránnyal kapcsolatban.

Minisztériumi részről a Quaestor-ügyben államkötvényekről van szó, melyeket brókercégeken keresztül vásároltak. A kormányfő szerint nem hazardíroztak, biztos papírba fektették a pénzt, de rossz helyen.

Az első ügy a Buda-Cash-ügy volt, amikor a Honvéd Egészségpénztár és néhány önkormányzat pénze beszorult, akkor kezdtünk el foglalkozni a problémával. Akkor merült fel, hogy ezt fel kell számolni – közölte.

A miniszterelnök megerősítette, hogy kapott levelet a Quaestortól a brókercég csődje előtt. Ugyanazon a napon fordultak hozzá, amikor az MNB-nél is bejelentették, hogy baj van, és mindkét levél ugyanazt tartalmazta. Ezután Orbán beszélt a gazdasági miniszterrel, hogy lépjen kapcsolatba a brókercéggel. De már korábban megszületett a döntés, hogy a kormány kivonja a közpénzeket a brókercégektől.

Orbán elmondta azt is, megérti, hogy az ember kockázatot vállal nagyobb pénz reményében, de ez senkit sem jogosít fel arra, hogy ezzel a helyzettel visszaéljen. A „kőgazdag” emberek világa a brókereké, amit nem sajnálnak tőlük, ha másokat is pénzhez segítenek, de ha ellopják mások pénzét, akkor kinyílik a bicska az ember zsebében. Ezt az elmúlt időszakban általában meg szokták úszni, nagy kihívás egy olyan korszakot nyitni, hogy ezt ne lehessen megtenni. A Fidesz nemrég benyújtott vagyonzárolási törvényjavaslata egy lépés ehhez – mondta.

Az igazságszolgáltatási rendszert illetően korlátozottak a kormány eszközei, ezért nem lehet csak úgy utasításokat adni, a kormány az igazságszolgáltatás teljesítményéért nem tud felelősséget vállalni. Azonban az emberekben felmerült népi igényt meg kell fogalmaznia, ahogy ezt a brókerügyben meg is tette. Minden magyar emberhez eljutott az a hír, hogy brókercégnél pénzt tartani kockázat, már a Quaestor-ügy előtt is – mondta a miniszterelnök.

Ha a kormány az idén sikerrel jár a költségvetés nyári elfogadásával, akkor ezentúl minden évben így készíti majd a büdzsét. A kormányfő szerint a magyar gazdaság jó pályán halad, az emberek jól dolgoztak az elmúlt évben, a magyar gazdaság egy nagy korszak, egy emelkedő pálya elején tart, ami lehetővé tesz egy az embereknek könnyebb, jobb és biztonságosabb életet adó költségvetést.

Megemlítette, hogy már az idén komoly esemény lesz az egyenruhások, a katonák, rendőrök életpályarendszerének megalkotása.

A reggeli rádióinterjúban téma volt a paksi atomerőmű-bővítés és a fűtőanyag-szállítás kérdése is, amelyről Orbán Viktor kifejtette: mind a magyar, mind az orosz fél elfogadta azt a megoldást, amelyet a szintén oroszok által épített finnországi erőmű szerződésének idevonatkozó szakasza tartalmaz, az Euratom ügynökség pedig elvileg jóváhagyta ezt. „Az oroszokkal megállapodtunk” – mondta arra a felvetésre, hogy az oroszok esetleg nem engednének a korábbi megállapodásból.

Az M4-es autópálya projektjének európai bizottsági elutasítása ügyében a miniszterelnök úgy fogalmazott: azzal a ténnyel nem tudnak mit kezdeni, hogy az Európai Unió nem adja oda a pénzt erre a beruházásra.

„Nekünk egyetlen lehetőségünk van, amit most majd meg kell fontolnunk, hogy a magyar adófizetők költségvetésbe befizetett forintjaiból kifizetjük-e ezt az összeget, és minden megy tovább. (...) Vagy pedig azt mondjuk, hogy az EU tett olyan megjegyzéseket, amelyeket érdemes megvizsgálni, és ezért újragombolni a mellényt” – mondta, utalva az Európai Bizottság kartellgyanújára.

Azzal kapcsolatban, hogy kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az Európai Bizottság a földtörvény tulajdonszerzési korlátozásai miatt, Orbán Viktor közölte: a következő kormányülésen döntenek arról, mely pontokon fogadják el a brüsszeli érvelést.

A Modern Városok nevű programról a miniszterelnök azt mondta: modern vidéki városok nélkül nem lesz sikeres magyar vidék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.