Orbán: Semmiféle utódlási mozgolódás nem zajlik a Fideszben

A kormányfő egy lapinterjúban elmondta: nem fog minisztereket lecserélni.

2015. 06. 03. 6:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor a bevándorlók kérdéséről szólva azt mondta: Magyarországot a mérete és a földrajzi helyzete különösen sérülékennyé teszi, és ha a bevándorlás ügyében csak egyszer hibázik, akkor reparálhatatlan változások következnek be. Szólt a multikulturalizmusról, amelyet a különböző civilizációk összekeveredéseként határozott meg, az iszlám, az ázsiai vallások és a kereszténység együttéléseként. „Mindent meg fogunk tenni azért, hogy Magyarország ettől megmeneküljön” – jelentette ki, hozzátéve: szívesen látjuk a nem keresztény országokból érkező befektetőket, művészeket, tudósokat, de nem akarunk velük a nagy néptömegek szintjén összekeveredni.

Orbán a bevándorlás kapcsán úgy fogalmazott: mi nem akarunk megszabadulni senkitől, akik velünk élnek, csak nem akarunk ide beengedni másokat. A témáról szóló nemzeti konzultáció kapcsán pedig kijelentette: már csaknem háromszázezer levél érkezett vissza, de hozzátette: tisztában van vele, a magyarok közéleti aktivitásának vannak korlátai.

Orbán beszélt azokról a felröppent sajtóhírekről is, amelyek a kormány esetleges átalakításáról szólnak. Arra a kérdésre, hogy Rogán Antalt, a Fidesz frakcióvezetőjét politikai kabinetfőnökévé nevezi-e ki, az mondta: szüksége van olyan társakra, akik a politikai munkában segítik, a lehetséges jelöltek sorában pedig Rogán Antal áll az első helyen. Kijelentette, hogy nem lesz köztársasági elnök és nincs szó sem a visszavonulásáról, sem semmilyen esetleges európai szerepvállalásáról, valamint leszögezte: „semmiféle utódlási mozgolódás nem zajlik a Fideszben”.

Beszélt arról is, hogy noha a legkönnyebb megoldás a népszerűtlenné vált miniszterek esetében a csere vagy a kormányátalakítás, de a kormányfő szerint ez a legegyszerűbb megoldás lenne, és ez olyan, mint a drog: „legközelebb már nem is veszi észre, hogy automatikusan megint ezt a megoldást választja”. A miniszterelnök ennek kapcsán azt szögezte le, hogy minisztereivel értékelik majd a kormány munkáját, ennek kapcsán pedig előrevetítette, hogy államtitkári szinten lesznek személycserék.

Az euró esetleges bevezetését firtató kérdésre úgy felelt: míg az korábban logikusnak tűnt, a 2008-as gazdasági válság problémáit az eurózóna kezelte a legsutábban, hasonló pénzügyi válságok pedig bármikor előfordulhatnak. Ezért Magyarország, csakúgy mint Közép-Európa, kivár. A saját lábon állást versenyképes alternatívának nevezte a kormányfő, hozzátéve: megfelelő pénzügyi és monetáris, valamint gazdaságpolitika mellett akár évtizedekig is erős maradhat a forint.

Az ellenzékről azt mondta: a mai baloldal tiszteletre méltó, de eddig sikertelen kísérletet tett, hogy megtalálja a nemzeti alapokon álló baloldali identitást. A Jobbikról kijelentette: veszélyes Magyarországra nézve, habár ezt a veszélyt nem szabad eltúlozni. Orbán szerint azért, mert „folyamatos kísértést jelentenek, a legegyszerűbb megoldások előtti intellektuális fegyverletételt sugalmazzák. Állandóan visszatérő érvelésük, hogy szabaduljunk meg ezektől, szabaduljunk meg azoktól, és akkor minden jobbra fordul”. Megjegyezte azt is: „akár a baloldalra, akár a Jobbikra bízni az országot ma istenkísértés lenne”, ugyanis olyan világméretű átrendeződés és válságok zajlanak, hogy azok meg nem értése, az út rossz kijelölése elképzelhetetlen méretű bajokat zúdítana az országra.

A kormányfő szerint ahhoz, hogy Magyarország szuverénnek érezhesse magát, erős befolyással kell rendelkezni a bankszektorban, ahol „jól állunk”, és a médiában, ennek többsége sem lehet külföldi kézen. „Itt állhatnánk jobban is” – jegyezte meg. Emellett az energiaszektort és a kereskedelmet jelölte meg, előbbi „lassan már rendbe jön”, míg utóbbinál távol még a cél – olvasható a Napi Gazdaságban. Ennek kapcsán beszélt Orbán a konszolidációról is: „Amíg a nemzeti szuverenitásunk szempontjából fontos szerkezeti átalakításokat nem végeztük el ( ), addig nem volt mit konszolidálni.”

Szerinte Magyarország már közel jár ehhez, „eljött az ideje, megteremtettük az előfeltételeit, jöhet a polgári berendezkedés. Mindenki léphet egyet előre”. Arra az ötéves kormányzást értékelő beszédben elhangzott gondolatot idéző felvetésre, hogy hiteles tud-e lenni a figyelmes Fidesz, a kormányfő azt közölte: a politikában semmi nem történik egyik napról a másikra. „A kommunisták talán hitték, bár a vége felé már ők sem, hogy kiadnak egy párthatározatot, és azonnal megváltozik a párt politikája és az emberek véleménye is” – mondta Orbán Viktor.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.