A lap több furcsaságra hívta fel a figyelmet. Egyrészt a kormány korábban azt kommunikálta, hogy két kerítést építtetnek: a legveszélyeztetettebb szakaszra 4,5 méteres gerendákat süllyesztenek a földbe másfél méteres mélységig, a kint maradó részek tetejére pedig 50-70 centiméter átmérőjű NATO-drót kerül, a nehezebben járható szakaszokra pedig gúlákba rakott NATO-drótokat raknak. (A DAK Acélszerkezeti Kft.-nek a Dunaújvárosi Vasmű területén lévő horganyzóüzemében készítik a határzárat a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet fogvatartottjai. Riportunkat itt olvashatja.)
Ehhez képest most kétméteres vasrudakat szúrnak a földbe, közéjük alig embermagasságig érő drótköteget raknak, és van olyan rész is, ahová egyáltalán nem kerül akadály. A lap által idézett illetékesek szerint nem telepítenek elektronikai védelmet sem a határra, mert „már épp elég működik”.
Másrészt noha a kormány korábban azt kommunikálta, hogy novemberre készül el a határzár, Orbán Viktor Tusnádfürdőn már azt mondta: augusztus végére elkészül – az adott szó pedig kötelez – hívja fel a figyelmet a Népszabadság. A lap által megkérdezett közfoglalkoztatottakat még a bejelentés után is úgy értesítették, hogy nekik valószínűleg november 30-a után is lesz munkájuk.
Ha Orbán Viktor azt mondta, hogy augusztus 31-ig le kell zárni a határt, akkor le lesz zárva a határ. Legfeljebb majd ahol szükséges, később megerősítjük, átépítjük, a nagyobb védelem érdekében az ideiglenes kerítéssel párhuzamosan építünk majd egy másikat is
– idézte egy névtelenséget kérő forrásuk a közfoglalkoztatottakat eligazító illetékes szavait. A lap szerint így már érthető, hogy miért emelték az anyagköltséget 6,5 milliárd forintról további 3-3,5 milliárddal.
A Belügyminisztériumot a Mandiner még tegnap megkérdezte az MTI képein látható előkerítésről, a Népszabadság pedig azt szerette volna megtudni, hogy végül is hány kerítés épül, és valóban lesz-e olyan szakasz, amit egyáltalán nem fognak érinteni, azonban lapzártájukig nem kaptak választ.