A kormány 22,2 milliárd forinttal egészíti ki az ideiglenes határzár építésére, valamint a migránsok átmeneti elhelyezésére fordítható költségvetési keretet – erről a kormányszóvivő még szerdán számolt be, a kormányülést követően. Kovács Zoltán akkor elmondta: így a korábban az ideiglenes határzár anyag- és technikai költségeire elkülönített 6,5 milliárd forinttal együtt idén összesen mintegy 29 milliárd forint jut a menekültügy kezelésére.
Akár 300 ezer forintos bírság is kiszabható arra, aki az ideiglenes biztonsági határzár építését akadályozza – az erről szóló kormányrendelet a Magyar Közlöny pénteki számában jelent meg.
Lapunk utánajárt, hogy miként állnak össze ezek a horribilisnek tűnő összegek. A Belügyminisztérium parlamenti sajtóosztálya arról tájékoztatta az MNO-t, hogy az ideiglenes biztonsági határzár megépítésére a korábban kalkulált 6,5 milliárd forinton felül a kormány további 3,065 milliárd forint átcsoportosítását rendelte el, ami a Honvédelmi Minisztérium költségvetését növeli meg.
A sajtóosztály azt is közölte, hogy az ellátotti létszám növekedése, az őrizet ellátása, a regisztrációs központ, valamint az új befogadóintézmények kialakításának kiadásaira 10 milliárd forintot különítettek el a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal részére. Ebben az összegben szerepel két új, egyenként ezer fő befogadására tervezett ideiglenes befogadóállomás építésének beruházási költsége is. Arról viszont csak később döntenek, hogy a két tábort hol hozzák létre – erről Kovács Zoltán beszélt a szerdai kormányülést követően.
Szintén a Belügyminisztérium költségvetését gyarapítja az a 9 milliárd forint, amit a rendőrség kap, melyből 4,7 milliárdot beruházásokra, 2,1 milliárdot dologi, 1,8 milliárdot személyi juttatásokra költhet.
A kerítés megépítésére immár 9,5 milliárd forintot szán a kormány, ami azt jelenti, hogy méterenként 54 ezer forintba kerül a 175 kilométeres határzár megvalósítása. Az egyelőre nem tiszta, hogy a korábban bejelentetthez képest másfélszeresére ugró költségekben mekkora szerepet játszik, hogy az eredetileg tervezett november végi határidőhöz képest már augusztus 31-re állnia kell a kerítésnek – amit Orbán Viktor kormányfő tusványosi előadásában jelentett be. Mindenesetre Csongrád megyében a héten már megkezdték a toborzást, olyanokat keresnek, akik regisztrált munkanélküliek, de jelenleg nem vesznek részt semmilyen közfoglalkoztatásban. A megyéből 215 fő felvételére számítanak, akiket két műszakban, napi nyolc órában foglalkoztatnának, elsősorban segédmunkásként, ingyenes étkezést és szállítást biztosítva részükre – jelezte Varga Márta, a Csongrád Megyei Kormányhivatal kommunikációs vezetője. Az utolsó kormánytájékoztatás szerint egyébként összesen 900 embernek kellene megépítenie a kerítést nyár végére, beleértve a kivezényelt honvédséget és a közfoglalkoztatottakat.