Így trükközik Matolcsy rokonának városa

Kecskemét egyetlen ékezet megváltoztatásával fegyverezte le a Tett és Védelem Alapítványt.

FB
2016. 05. 27. 11:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A nyilas író helyett a híres orvos nevét viselheti a kecskeméti Nyírő utca” – fogalmazott pénteken a Tett és Védelem Alapítvány a honlapján. Január végén keresték meg a Bács-Kiskun Megyei és a Pest Megyei Kormányhivatalt, mert Kecskeméten és Szigetszentmiklóson egyaránt az általuk nyilasnak tekintett, Szálasi-kormánnyal együttműködő író, Nyirő József nevét viseli egy utca, illetve köz. Márpedig önkényuralmi rendszert megalapozó vagy kiszolgáló személy nevét nem viselheti közterület – érveltek.

Szigetszentmiklóson átnevezték az utcát, Kecskemét viszont egy fokkal rafináltabb megoldást választott. A Nyirő közt ezentúl Nyírő köznek fogják hívni, így a név nem Nyirő Józsefre, hanem Nyírő Gyula orvosra utal majd. A Tett és Védelem Alapítvány üdvözölte a döntést, de hozzátette: remélik, hogy „Horthy István gépészmérnök, repülő főhadnagy, esetleg Rákosi Béla ismert rendőrorvos nem fog hasonló megtiszteltetésben részesülni ilyen okokból”.

Kecskemét polgármestere egyébként Szemereyné Pataki Klaudia, aki történetesen Matolcsy György jegybankelnök rokona. „Nekem Magyarországon körülbelül száz unokatestvérem van, világszerte pedig három-négyszáz rokonom” – mondta május elején a Magyar Nemzetnek adott interjújában Matolcsy György jegybankelnök. Szemereyné Pataki Katalin is rokon a férje révén. Szemerey Szabolcs, aki az egyetemmé avanzsált Kecskeméti Főiskola tanára – amely 101 millió forintot kapott a jegybanki alapítványoktól – a HVG szerint helyi szinten komoly gazdasági erőnek számít. Szemerey cége, a Szempont Consulting is részesült jegybanki pénzekből. Felesége 2006 óta tagja a kecskeméti képviselő-testületnek.

Az Index 2013-as cikke szerint Matolcsy György még gazdasági miniszterként 2012 decemberében nevezte ki Szemereynét – aki akkor már alpolgármester volt Kecskeméten – járműipari képzéssel és kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztossá. Állítólag Matolcsy lobbizta ki azt is, hogy amikor jegybankelnök lett 2013-ban, Szemereyné kapja meg felszabadult országgyűlési mandátumát. Szemereyné akkor az Indexnek azt mondta, hogy a Matolcsy és a Szemerey család között „nagyon távoli rokonság áll fenn”, ezt csak két kecskeméti polgári család nemzedékekkel ezelőtti összefonódásaként jellemezte.

Szemereyné Pataki Klaudia 2014-ben lett Kecskemét polgármestere, a szintén családi érdekeltségű VS.hun exkluzív, névtelen szerző által jegyzett interjúban mesélt eredményeiről és kívánságairól. Városának korábbi fideszes országgyűlési képviselője, Horváth Zsolt a Panama-iratok révén keveredett offshore-botrányba.

A Matolcsy-rokon városában is Orbán Viktor miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a volt érdekeltsége, az Elios Innovatív Zrt. újította fel a közvilágítást – éppen ezért veszélyes éjjel közlekedni Kecskeméten, mert a ledek nem adnak elég fényt. A város bőkezűen szórt el 55 millió forintot – tehát csaknem annyit, amennyibe a stadion látványterve került – a 2017-es vizes vb imázsfilmjére is.

Nemrég arról írtunk, hogy Kecskeméten nem újítják fel a stadiont, legalábbis nem úgy, ahogy tervezték. Azt is megírtuk, hogy Szemereynének a közelmúltban kirámolták az autóját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.