Nemcsak a Magyar Postánál és az FHB Banknál – ahol iratokat foglaltak le –, hanem még Spéder Zoltán budai lakásán is házkutatást tartottak a rendőrök, írja a Figyelő.
A lap információi szerint három egymástól részben elkülönülő, részben összefüggő ügyben folyik nyomozás, melyeknél a gyanú szerint az állam rosszul, az FHB jól járt:
Érdekesség, hogy a nyomozás nem hűtlen kezelés, hanem csalás gyanújával indult, ami folytán nem annyira az állami oldalát firtatják az üzleteknek, hanem azt, hogy a döntéshozókat félrevezethették hamis adatokkal. Emellett adóvizsgálat zajlik a szintén a nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó CEMP médiacsoportnál is, amely az Index.hu kiadója.
A hetilap úgy tudja, Csányi Sándor a franciaországi labdarúgó-Európa-bajnokságra való kiutazása előtt személyesen találkozott Spéderrel, és megbeszélést folytatott Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszterrel, aki korábban egyébként Spéder barátjának nevezte magát. Így felmerült az is, hogy a Spédert ért támadások tulajdonképpen a miniszter ellen irányulnak, de a Figyelő szerint ez nem így van, sőt pont ő dolgozik a szövetkezeti szektor új irányítási koncepcióján.
A támadások alapja az lehet, hogy Spéder állítólag visszaélt a kapott „jogosítványokkal”, és több, anyagi természetű ügy adódott össze, így a kormánynál betelt a pohár. Bár vetélytársai érdekeltek Spéderék meggyengülésében, a lap szerint ők is túlzásnak tartják az ilyenfajta fellépést.
A Figyelő forrásai „kifejezetten rémisztőnek tartották a lejárató médiakampány alacsony minőségét, a támadás intenzitását, illetve azt, hogy egy kormányzati felkérésre, törvényi és testületi felhatalmazással dolgozó bankárt ennyire el lehet intézni”. De úgy gondolják, az ügy lassan elhalkul majd.
Ahogy a Magyar Nemzet korábban beszámolt róla, az elmúlt hetekre már nyilvánvalóvá vált, hogy elfogyott a levegő Spéder Zoltán Fidesz közeli nagyvállalkozó körül, akinek több érdekeltségébe tartozó cég a 2010-es kormányváltás után kivételes üzleti lehetőségekhez jutott az állami szektorban. Spédert kormányzati körökben egyértelműen Lázár János köreihez sorolják.
A parlament korábban sürgősségi eljárásban szavazott arról a törvénymódosításról, amely lényegében megszüntette a Spéder érdekeltségéhez köthető Takarékbank kivételes helyzetét a takarékszövetkezeti integrációban. Sőt, a Magyar Nemzeti Bank ugyanazon a napon büntette meg 105 millió forintra az FHB Jelzálogbankot, mert állítása szerint a pénzintézet félrevezette a részvényeseket egy még 2013-ban kibocsátott kötvény értékesítésével kapcsolatban. A jegybank még személyi felelősségre vonási eljárást is indított az ügyben.