Választás 2022: Ezt várják a közvélemény-kutatók felmérései
Orbán Viktor támogatottsága március közepére jelentősen emelkedett: az aktív magyar választók 61 százaléka mondta ugyanis azt, hogy őt szeretné miniszterelnökként látni, Márki-Zay Pétert viszont csak 26 százalékuk. Amíg a hivatalban lévő kormányfő népszerűsége rendre 50 százalék fölött volt az utóbbi 16 hétben, addig baloldali kihívójának támogatottsága 22 és 28 százalék között mozgott, és az ukrajnai háború kitörése óta is stagnál – derül ki az Alapjogokért Központ aktuális közvélemény-kutatásából.
Forrás: Alapjogokért Központ2022. 03. 21. 17:47
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Márki-Zay támogatottsága
Ráadásul nincs olyan társadalmi csoport, ahol Márki-Zay vezetne, a fiatalok vagy a fővárosiak körében is Orbán a népszerűbb
– derül ki az Alapjogokért Központ aktuális közvélemény-kutatásából, amely az elmúlt 16 hét adatait összegzi.
Az országosan reprezentatív kutatások 2021 utolsó hat, illetve 2022 első tíz hetében mérték fel azt, hogy Orbán Viktor miniszterelnököt, illetve Márki-Zay Péter baloldali miniszterelnök-jelöltet az aktív szavazók hány százaléka szeretné kormányfői pozícióban látni. A kutatási trendek azt mutatják, hogy a válaszadók rendre abszolút többséget meghaladó arányban mondták azt, hogy Orbán Viktort szeretnék miniszterelnöknek.
Erősödött Orbán népszerűsége az ukrajnai konfliktus kirobbanása óta
A 2010 óta hivatalban lévő kormányfő népszerűsége ráadásul az ukrán–orosz konfliktus kirobbanását követően ismét erősödni tudott: az őt támogató, aktív választók aránya az utóbbi két hétben 52-ről 61 százalékra emelkedett.
Az, hogy ma már tízből több mint hat magyar van ezen az állásponton, igazolni látszik a stratégiai nyugalmat és Magyarország biztonságának és békéjének megőrzését hirdető kormányfői tartást.
A regnáló miniszterelnökkel szembeni hátrányát Márki-Zay Péter viszont nem tudta lefaragni. A hódmezővásárhelyi polgármester támogatói köre 2021 novembere óta stagnál: 22-28 százalék mondta azt ugyanis a felmérésekben az elmúlt 16 adatfelvételkor, hogy őt szeretné miniszterelnökként látni – legutóbb 26 százalék. Mindez azt is jelenti, hogy
a Gyurcsány Ferenc országos listájának első helyén szereplő politikus szimpátiaindexe továbbra is alacsony.
Ezt igazolja, hogy Márki-Zay Pétert a kormánnyal kritikus, önmagukat ellenzékinek mondó válaszadóknak is csak 71 százaléka támogatja, míg Orbán Viktor mellett a kormánnyal szimpatizálók 93 százaléka kiállt. Ráadásul a baloldali miniszterelnök-jelölt egyik társadalmi csoportban sem vezet: a liberálisok által gyakran hivatkozott „fiatalok”, a 18–29 évesek 48 százaléka Orbán Viktort szeretné miniszterelnöknek és csak 34 százalékuk Márki-Zayt. De az ellenzéki listavezető Budapesten sem tud az élre törni: a fővárosiak 45-42 arányban a hivatalban lévő kormányfő pártján állnak, míg a községben élők körében 72-15 ugyanez az arány.
Többször is hibázhatott Márki-Zay, méghozzá a következőkben!
Márki-Zay Péter lemaradása azért lehet még mindig ilyen tetemes, mert a szomszédban zajló háború kirobbanása előtt és azt követően is hibát hibára halmozott, zűrzavarosan, összevissza beszélt, majd utólag nem győzött magyarázkodni.
Emlékezetes: tudatlannak nevezte például a vidékieket, gúnyolódott a nyugdíjasokon vagy ostobának titulálta azokat, akik pártolják a gyermekvédelmi törvényt. Mindemellett a korábbiakban kritizálta a rezsicsökkentést, a minimálbért, a 13. havi nyugdíjat vagy az alapvető élelmiszerek és az üzemanyagok hatósági árstopját is. Az utóbbi két hétben ráadásul „javaslatot” tett arra, hogy Magyarország küldjön katonákat és fegyvereket az ukrajnai háborúba, a kárpátaljai magyarokat pedig oroszbarátsággal vádolta meg, veszélyeztetve ezzel biztonságukat.
Orbán Viktor népszerűségét több közvéleménykutatás is megerősítette
Az Alapjogokért Központ alig több, mint egy hónappal ezelőtti felméréséből az derült ki, hogy Orbán Viktort az aktív magyar szavazók nagy többsége, 58 százaléka szeretné miniszterelnöknek, ráadásul a hivatalban lévő kormányfő népszerűsége az utóbbi 12 hétben rendre 50 százalék fölött volt. Baloldali kihívójának, Márki-Zay Péternek a támogatottsága a kampányidőszak kezdetekor lényegesen alacsonyabb: február elején az aktív szavazók mindössze 24 százaléka mondta azt, hogy őt szeretné kormányfőnek, ami esetében a második legrosszabb adat 2021 novembere óta – derült ki az Alapjogokért Központ egy hónappal ezelőtti közvélemény-kutatásából.
A Telex.hu-n publikált Závecz Research-felmérés alapján a teljes népesség körében és a párt nélküliek közt is jócskán népszerűbb Orbán Viktor, mint kihívója, Márki-Zay Péter.
Fél évvel ezelőtt is Fidesz előnyt mértek
A baloldali közvélemény kutató a Závecz Research kutatóintézet szerint, már fél évvel ezelőtt is a kormánypárt volt az esélyes.
Októberre a teljes népességen belül negyvenöt százalékra erősödött a Fidesz–KDNP-pártszövetség támogatottsága, miközben a baloldali összefogásé harminchét százalékra zuhant. Az előválasztás szemmel láthatóan kudarccal végződött a Gyurcsány Ferenc által vezetett összefogás számára:
A teljes népességen belül az augusztusi negyvenkét százalékos támogatottságukhoz képest októberre öt százalékpontos visszaesés volt tapasztalható.
A nézőpont intézet októberi felmérése alapján a Fidesz–KDNP 53, a baloldali összefogás 45 százalékon állt. A pártok támogatottsága alapján elvégezték a mandátumbecslést, eszerint ha, akkor lett volna az országgyűlési választás, a Fidesz-KDNP 125 mandátumot szerzett volna, az ellenzék 73-at, és egy képviselő nemzetiségi listáról jutna a parlamentbe. A Fidesz–KDNP 76, az ellenzéki pártok összesen 30 egyéni mandátumot tudtak volna szerezni.
Nagy Dániel, a Nézőpont Intézet kutatási igazgatója megjegyezte,
az idei évben nagyjából stabil pártpreferenciákat láthatunk, a Fidesz–KDNP-re általánosságban 50 százalék fölötti, az összellenzékre 45-50 százalék közötti támogatottság jellemző, amely a kormánypártoknak 2,5 millió (plusz-mínusz pár százezer), utóbbinak nagyjából 2 millió szavazót jelent.
A Real-Pr 93 felmérése szerint jelentős volt a Fidesz előnye októberben. A teljes felnőtt népesség körében a Fidesz-támogatók aránya 46 százalék volt, az ellenzékkel szimpatizálók aránya prdig 42 százalék. Egyéb pártokra a választópolgárok két százaléka szavazott volna, tíz százalékuk pedig nem tudott, vagy nem akart válaszolni a pártpreferencia-kérdésre.
A közelmúltban elvégzett felmérések eredményei alapján is a Fidesz–KDNP az esélyes
Ötven nappal a választás előtt az abszolút többség Orbán Viktort támogatja. Az Alapjogokért Központ kutatása szerint a kormányfő népszerűsége az utóbbi 12 hétben 50 százalék fölött volt.
Márki-Zay Péternek a támogatottsága a kampányidőszak kezdetekor lényegesen alacsonyabb volt: február elején az aktív szavazók mindössze 24 százaléka mondta azt, hogy őt szeretné kormányfőnek, ami esetében a második legrosszabb adat 2021 novembere óta – derül ki az Alapjogokért Központ közvélemény-kutatásából.
Mindeközben egy hónapja a Fidesz–KDNP jelentős különbséggel vezetett a baloldali összefogás előtt. A baloldalra, akkor 41 százalék szavazott volna, ami négy százalékkal kevesebb, mint a múlt decemberben végzett kutatások idején.
Hét héttel a választás előtt a Fidesz–KDNP továbbra is jelentős különbséggel vezetett – derült ki a Real-PR 93 felméréséből. Ennek értelmében a kormánypártokra a biztos szavazó pártválasztók 54 százaléka adná voksát, a baloldal közös listájára pedig csak 41 százalék.
A Századvég februári felmérése szerint a magyarok kétharmada nem támogatja Márki-Zay Pétert. Mit gondol a politikailag aktív hazai lakosság a baloldali miniszterelnök-jelölt kijelentéséről, amely szerint a gyermekvédelmi törvényt el kellene törölni – teszi fel a kérdést a Századvég új közvélemény-kutatása.
Az eredmény egyértelmű elutasítás.
A Medián-kutatása szerint Márki-Zay megnyilvánulásai és a háború kitörése is gyengítette a baloldal népszerűségét. A hírek szerint a baloldal belső mérései még nagyobb különbséget jeleznek.
Nem hozott áttörést a baloldalnak a kampány felpörgése, sőt mintha az első háborús hírek is inkább a kormánypártot erősítették volna: február végén szilárdan őrizte vezető helyét a Fidesz–KDNP
– fogalmazott Hann Endre, a Medián közvélemény-kutató cég vezetője a HVG online felületén.
A cikkben a baloldalra sorolt kutatócég legújabb méréseit is publikálják, melyek azt mutatják, hogy 49:43 arányban vezetnek a kormánypártok a baloldali szivárványkoalíció előtt.
Tízből hat aktív szavazó, azaz 61 százalék szerint Orbán Viktor jobban tudja képviselni a magyar érdekeket, mint Márki-Zay Péter – derült ki a felmérésből.
Februárról márciusra 62-ről 68 százalékra nőtt a Márki-Zay Péterről negatív véleményt megfogalmazók aránya. Egy hónappal az országgyűlési választások előtt mélypontra került a baloldal kormányfőjelöltjének népszerűsége, a megkérdezettek 68 százaléka kedvezőtlen véleményen van Márki-Zay Péterről – derül ki a Századvég közvélemény-kutatásából.
A vidéki szavazók Karácsonyt és Fekete-Győrt is jobban kedvelik Márki-Zay Péternél – világított rá a Závecz Research felmérése. A közvélemény-kutatást február elején, még az ukrajnai háború előtt készítették az ország felnőtt népességét reprezentáló mintán ezer ember személyes megkérdezésével.
A szavazáshoz közeledve tovább növekedett Orbán Viktor előnye a Századvég felmérése szerint. Márciusi kutatásuk szerint a miniszterelnök újraválasztását még a fővárosiak többsége is támogatja Márki-Zay Péter hatalomra kerülésével szemben.
A Nézőpont kutatása alapján a baloldali szavazók elbizonytalanodtak. A romló eredményekért alighanem Márki-Zay Péter személye a felelős. Ha akkor lettek volna választások, a kormánypárt minden második pártlistás szavazatot megkapott volna, ami 50 százalékot jelent, míg a baloldal közös listája a szavazatok 43 százalékára számíthatott volna – derül ki a Nézőpont Intézet ezer fő telefonos megkérdezésével készült, a 18 év fölötti magyar lakosságra reprezentatív közvélemény-kutatásából.
A baloldalhoz köthető kutatócégek szerint a Fidesz a közelmúltban még 50 százalékon állt.
A Fidesz−KDNP hónapok óta tartó lassú, de folyamatos növekedése folytatódott – derült ki az IDEA Intézet 2022. március 2. és március 11. között készített reprezentatív felméréséből, amely szerint a választáson legaktívabbnak számító biztos szavazó pártot választók rétegében lényeges különbség van a Fidesz–KDNP és az ellenzék szavazóinak elszántsága között.
Borítókép: az Alapjogokért Központ aktuális közvélemény-kutatása (Fotó: Alapjogokért Központ)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.