– Egy olyan évtizedben élünk, amikor a biztonsági kihívások állandó részei lesznek az életünknek – hangsúlyozta Szalay-Bobrovniczky Kristóf, akit a Honvédelmi Minisztérium vezetésére kért fel Orbán Viktor miniszterelnök. Az egykori londoni nagykövetet szerdán hallgatta meg a parlament honvédelmi bizottsága. Mint ismert, minden új kormány megalakulása előtt meghallgatják a minisztereket a parlament olyan bizottságai, amik az adott miniszter felelősségi területével foglalkoznak.
A miniszterjelölt a NATO-ra kitérve elmondta, hogy a szervezetnek továbbra is egy védelmi funkciót kell ellátnia, és azt szeretné, hogy az is maradjon, és ne alakuljon agresszív támadó szövetséggé.
– Fel kell építeni egy harcolni képes és harcolni tudó hadsereget – húzta alá Szalay-Bobrovniczky. Hozzátette:
a NATO akkor fog minket megvédeni, ha képesek vagyunk magunkat is védeni.
Emellett közölte, hogy miniszterként kiemelt célja lesz a a haderő-fejlesztési program folytatása, de fontosnak nevezte azt is, hogy növeljék a katonák létszámát, és megteremtsenek egy vonzó életpályamodellt. Emlékeztetett, hogy a NATO-előírás szerint a GDP 2 százalékát el kell érni.
– Magyarország április 3-án teljesen világosan és egyértelműen megmondta, hogy mi a béke pártján állunk, nem akarunk a háború részesévé válni
– szólt az orosz–ukrán háborúról Szalay-Bobrovniczky, majd rögzítette, hogy a humanitárius tevékenységet folytatni kell.
– Fontosnak érzem a katonadiplomácia szerepét a jelenlegi világban – húzta alá a miniszterjelölt. Ezután Szalay-Bobrovniczky hangsúlyozta, hogy további biztonsági kihívásokra is figyelni kell, így a határvédelemre, a terrorizmus veszélyeire, valamint a kiberhadviselésre is. Végül a miniszterjelölt megjegyezte, hogy a tárca civil kontroll alá kerül, és minden eszközzel azon fog dolgozni, hogy a katonai és civil irányítás közti együttműködés harmonikus legyen.