Schiffer András az Egyenes Beszéd vendége volt. A volt politikus a műsorban leszögezte: megengedhetetlen az, hogy pártok képviselői hol instruálják, hol fenyegetik a bírákat – számol be a Mandiner.
Schiffer szerint Budaházi György esetében mindkét oldalról látszott ez. Amikor Budaházy Györgyöt házi őrizetbe helyezték, jött az, hogy „Na, lám, a Fidesz a náciknak akar kedvezni!”, s fordítva, amikor Budaházy Györgyöt elítélték, jött az, hogy „Nahát, ez egy Soros-bíró”.
„Ennek a másik oldala, hogy […] kétség se férhessen ahhoz, hogy a bíró elfogulatlan, […] ezért a bíráknak nagyon szigorúan tartani kell magukat ahhoz, hogy mit tehetnek és mit nem. A kérdésre válaszolva, az természetesen elfogadható, hogy egy-egy alkotmányos, közjogi intézmény képviseletre jogosult vezetőjével beszélget egy képviselet-vezető” – fejtette ki.
Fel nem tudom fogni, hogy egy vagy két vagy több bíró mi a nyavalyáról tud beszélgetni egy nagykövettel!
– fakadt ki Schiffer. Hozzátette a jogász, hogy az teljesen rendben van, ha egy nagykövet tájékozódik, kivéve, ha bíróktól teszi mindezt – idézi a Mandiner.
Az indoklásában Schiffer kifejtette: „hogyha valaki őszintén aggódik a jogállamiság iránt, akkor pontosan tudnia kellene azt, hogy nem hozok bírót ilyen helyzetbe, mint ahogyan az amerikai nagykövetség vezetője hozta azt a két bírót!”.
„Ha én nagykövetként a jogállamiságot kérem számon és képviselem, akkor azt kell feltételeznem, hogy egy bírónak nincs felém – tehát kifelé, a bírói épületen kívülre – közölnivalója arról, amit egyébként a kúria elnöke, az OBH elnöke vagy a miniszter mond. Mert elég nagy hatalom az, hogy valaki másoknak a vagyoni dolgaiba, másoknak a szabadságáról dönthet. Egy bírónak kifelé […] nincsen közölnivalója” – fejtette ki a jogász.
„És ha van?” – kérdezte Rónai Egon.
Nincsen
– kötötte az ebet a karóhoz Schiffer.
A Magyar Nemzet és az Origó ide vonatkozó cikkei kapcsán kifejtette a jogász: hiába gondolja azt, hogy hibázott ez a két bíró, „de az, hogy bírákat a kormánypárti sajtó összehangolt támadásban lemondásra szólítson fel, ez is botrány. Ugyanolyan botrány, mint hogy nincs keresnivalója egy egyszerű bírónak semelyik nagykövetségen”.
Az eredeti cikk ITT érhető el.
Borítókép: Schiffer András (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)