A brüsszeli elit megmaradt hitelességét is elsöpörte az óriási korrupciós botrány
Az idei év meghatározó eseményei közül is kiemelkedik az Európai Parlament (EP) vezetését is érintő korrupciós botrány, amely a brüsszeli bürokrácia történetében talán a legsúlyosabb ilyen ügy. A vád szerint az EP több magas rangú tisztségviselője – köztük a szocialista Eva Kaili alelnök – pénzt kapott Katartól azért cserébe, hogy befolyásolja az EP-nek az öböl menti országgal kapcsolatos döntéseit. Kailit, valamint három társát december 9-én tartóztatták le a belga hatóságok, az EP pedig közben megszüntette a görög politikusnő mentelmi jogát és az alelnöki tisztségétől is megfosztotta. Az ügyben idáig több tucat baloldali európai politikus érintett.
A botrány szálai már egészen Panamáig érnek, s már nyomoznak a közösségi médiában felbukkanó dokumentumok alapján, amelyek szerint Eva Kaili és családja közép-amerikai országban vezetett számlájára is érkezhetett pénz Katarból.
A bejegyzések azt állítják, hogy a számlákat a panamai Bladex Banknál vezették, és azok Eva Kailihoz, az apjához, Alexandros Kailishoz, valamint az anyjához, Maria Ignatiadouhoz tartoznak. A dokumentumok szerint a húszmillió eurót több részletben utalták el a korrupcióba keveredett családnak.
A görög pénzmosás elleni hatóság elnöke, Haralambosz Vurliotisz sürgős megkeresést küldött a panamai hatóságoknak, amelyben tájékoztatást kért arról, hogy a gyanú szerint Kaili számára Katarból eljuttatott 20 millió euró egyes részletei nem jelentek-e meg olyan panamai számlákon, amelyeket Kaili vagy a családtagjai nyitottak. Az egykori szocialista képviselőnő ügyvédje tagadta ezeket a vádakat, hamisnak nevezve a dokumentumokat, és továbbra is ügyfele ártatlansága mellett állt ki.
Azonban a belgiumi Haren börtönének női részlegében fogvatartott Eva Kaili részleges beismerő vallomásában azt már elismerte, hogy arra utasította apját, rejtse el az otthonában a későbbi házkutatások alkalmával megtalált készpénz nagy részét. A politikusnő élettársa, a szintén letartóztatott Francesco Giorgi bírósági dokumentumok szerint beismerte, hogy tagja volt egy olyan lobbiszervezetnek, amelyet Marokkó és Katar is arra használt, hogy beavatkozzon az Európai Parlament döntéseibe. Kaili és Giorgi otthonában 150 ezer eurót találtak a nyomozók, táskába rejtve.
Továbbá majdnem 750 ezer euró volt egy bőröndben Kaili édesapjánál is, akit egy brüsszeli szállodánál fogtak el.
A harmadik letartóztatott személy Antonio Panzeri, egykori olasz szocialista EP-képviselő, akinél további 600 ezer eurót találtak. A rendőrség több korrupciós bűncselekmény, valamint bűnszervezetben való részvétel és pénzmosás vádja alapján is nyomozást folytat.
Figyelemre méltó, hogy Kaili az önéletrajza szerint tagja az European Council on Foreign Relations (ECFR) tanácsának, ugyanis a Soros György által alapított szervezet rendszerint beszámol egy-egy politikus korrupciós ügyeiről. Furcsa módon, Kaili és baloldali társai példátlan botrányáról most mélyen hallgatnak.
Összefoglaló a brüsszeli korrupciós ügyről:
Ugyancsak idén kezdett vizsgálódni az Európai Bizottság egy másik jelentős korrupciógyanús ügyben. A gyanú szerint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elképesztően túlárazott vakcinabeszerzésekkel több tízmilliárd eurós extraprofithoz juttathatta a Pfizert és a BioNTechet.
Az eredeti cikk 2022 a baloldal teljes bukásának éve volt címmel olvasható az Origó.hu oldalán.
Borítókép: Márki-Zay Péter, Karácsony Gergely, valamint Tordai Bence, Vajda Zoltán, Hadházy Ákos, Hajnal Miklós, Szabó Tímea, Csárdi Antal és Jámbor András az Egységben Magyarországért kampányzáró rendezvényén Budapesten, a Madách téren 2022. április 2-án (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)