– Nem a magyar kormány kezdeményezte, hanem az Európai Bizottság kérése volt az, hogy a Magyarországnak járó uniós források egy jelentős részét pedagógus-béremelésre fordítsa a kormány, ezért a tervezett béremelés a magyar költségvetési és európai uniós források kombinált felhasználásával valósulhat meg – fogalmazott Maruzsa Zoltán az Origónak adott interjúban.
A köznevelésért felelős államtitkár hozzáfűzte, ennek mértéke és ütemezése azon múlik, hogy a már jelenleg is kifizetés alatt álló magyar költségvetési források mellé az Európai Unió is biztosítja-e a rá eső forrásokat. Ehhez az EU-val fennálló – nem köznevelési – vitáinkat kell lezárni – vélte.
Kiemelte: Ebben nagy segítség lenne, ha mindenki ezen dolgozna és a baloldal nem akadályozná, hogy megkapjuk a nekünk járó forrásokat. Más a magyar költségvetés teherbíró képessége uniós forrásokkal és azok nélkül.
Az új pedagógus-életpályamodellel kapcsolatban felidézte, az erről szóló törvényről sok egyeztetés történt, sikerült a legtöbb nézetkülönbséget feloldani, átalakítani a tervezet szövegét úgy, hogy az megnyugtató legyen az érintettek számára. Más közszolgálati dolgozókhoz hasonlóan önálló, szakmai hivatásrendet kapnak a pedagógusok.
A baloldal negatív kampánya a tájékozódást is nehezíti
Maruzsa Zoltán szerint a baloldal évek óta negatív kommunikációs kampányt folytat az oktatási rendszer ellen, ami abban összegezhető, hogy szerintük minden rossz.
A baloldal mindig csak kampánycélokhoz használja fel a pedagógusokat és a diákokat, amikor ők voltak kormányon, folyamatos volt a forráskivonás, súlyosan eladósodtak az intézményfenntartó önkormányzatok, iskolákat zártak be és 15 ezer tanárt tettek az utcára. A baloldal most sem szavazta meg a költségvetést, amely jövőre újabb béremelést biztosít a pedagógusoknak
– sorolta a Belügyminisztérium államtitkára, aki szerint a negatív kampány nem könnyíti meg a szülők, tanulók tájékozódását az oktatási rendszer valódi helyzetéről, erősségeiről és gyengeségeiről, csak a feszültséget fokozza.
Maruzsa Zoltán arról is beszélt, a pedagógushiányról szóló hírek esetében is érdemes a tényeknél maradni.
Állítása szerint szó nincs arról, hogy 16 ezer pedagógus hiányozna a rendszerből. Mint fogalmazott, a tény az, hogy 2010 óta a tanulólétszám 13 százalékkal, a pedagóguslétszám pedig 3 százalékkal csökkent. A magyar köznevelésben a tanár–diák arány az uniós átlagnál jobb, ami persze nem jelenti azt, hogy nincsenek kihívások.
– Elindítottunk egy jelentős béremelést, bevezettük az új pedagógus-életpályáról szóló törvényt, 2021-ben átalakítottuk a pedagógusképzés rendszerét, változtattunk a felvételin, és ez meg is hozta az eredményét, idén 67 százalékkal nőtt a pedagógusképzésre felvettek száma, több mint tízezer hallgatót vettünk fel – sorolt Maruzsa, majd példaként elmondta:
– Érdemes kitérni arra, hogy mit művel az ellenzéki dollármédia ezzel a nagyon kedvező, a „minden rossz, összeomlik a rendszer" narratívájába nem illő felvételi adattal.
Először megírták, hogy talán valóban nőtt a pedagógusképzésre felvettek száma, de a tanárképzésben csak 29 százalékos a növekedés. Az nem volt hír, hogy kétszer annyi az óvodapedagógus, kétszer annyi a tanító, pedig máskor ezeket is hiányszakmáknak nevezik
– mutatott rá az államtitkár.
A kémiatanárokról szóló hírek is ferdítésen alapulnak
– Aztán megírták, hogy csak 5 fő jelentkezett kémiatanárnak, ami egyszerű hazugság, mert osztatlan képzésben 23 fő, osztott két féléves képzésben 24 fő, osztott négy féléves képzésben 20 fő, és a szaktanárira – ez egy mesterszakra épülő egyéves képzés – valóban 5 fő jelentkezett, de ez csak az egyik képzési forma, ezeket a számokat össze kell adni, és kijön, hogy 72 fő jelentkezett és nem öt – mutatott rá egy újabb baloldali ferdítésre Maruzsa Zoltán.
A köznevelési államtitkár arra is kitért, miért aggályos a PDSZ és a PSZ jelenlegi tevékenysége. – A PDSZ, a PSZ szakszervezetek, alapfeladatuk szerint munkavállalói érdekeket képviselnek, ezt tették az új jogállási törvény tárgyalása során is.
Az, hogy ezzel párhuzamosan az utóbbi időben folyamatosan a negatív hírek kommunikátoraiként cselekednek, és rájuk hivatkozva szokta a baloldali média a negatív híreket terjeszteni, az egy olyan politikai aktivizmus, amely messze túlmutat a szakszervezeti alapfeladaton
– hívta fel a figyelmet, utalva arra, hogy nemrégiben azt javasolta a tanároknak a szakszervezet, hogy mondjanak fel minél előbb.