Magyarország legcsaládbarátabb kormányzatával él, az elérhető családtámogatások közül a csokot 233 ezer család vette igénybe 2015 óta, összesen 754 milliárd forint értékben – idézte fel a kormányzati tájékoztatón Csák János kulturális és innovációs miniszter.
Bejelentette: a kormány mai ülésén áttekintette, hogyan tudják a családtámogatási rendszert a jelenlegi piaci viszonyokhoz igazítani. Az a szándék, hogy a támogatást minél több család igénybe tudja venni, és minden kívánt gyerek meg tudjon születni – hangsúlyozta.
A falusi csok megmarad, az ötezer fő feletti településeken
új konstrukciót vezetnek be csok plusz néven.
A hitel összege gyerekszámtól függően 15 millió, 30 millió, illetve 50 millió forint lesz, háromszázalékos kedvezményes kamat mellett. Az első közös otthon megvételekor elegendő tízszázalékos önrész. A hitel futamideje 10–25 évig terjed. A kölcsönt édesanyák 41 éves korukig vehetik fel, de kétéves átmeneti időszakban azok az idősebb nők is élhetnek vele, akik igazoltan 12 hetes áldott állapotban vannak.
A kedvezményes kamatozású kölcsön telekvásárlásra nem használható fel, ugyanis az a cél, hogy fedél legyen a családok feje fölött. Az első közös otthon érdekében nyolcvanmilliós határt szabtak meg, lakásbővítés vagy új lakásba költözés esetén 150 millió forint a limit.
Az első évben csak a háromszázalékos kamatot kell fizetni, ha megszületik a gyermek, egyéves hitelmoratóriumot lehet kérni. A második és minden további gyermek után tízmillió forintot elengednek a tartozásból.
A falusi csok esetében egységesítették a gyermekek után járó, vissza nem térítendő támogatás rendszerét – sorolta az intézkedéseket Csák János.
A kulturális és innovációs miniszter az otthonteremtési támogatással kapcsolatban közölte azt is, hogy
november közepére kidolgozzák az új otthonteremtési támogatási szabályokat, a támogatás felülről nyitott, azaz bárki megkaphatja, aki szeretné.
Hozzátette: a jövőben megszületendő gyermekeknél lehet élni a lehetőséggel, de akinek a jövőben születik gyermeke, az már az új rendszerben a második gyermek után járó magasabb összeget veheti fel. Lakáscserére is lehet igényelni a támogatást, ebben az esetben az önrész 20 százalék. – Az államilag támogatott kamat is marad három százalék – hangsúlyozta.
Az igénylés felvételeiről elmondta, hogy értelemszerűen házastársak vehetik fel a támogatást, amennyiben pedig a vállalt gyermek nem születik meg, a hitelt vissza kell fizetni. Örökbefogadás esetén ugyanazok a szabályok érvényesek.