Ifj. Lomnici Zoltán: Felelősségvállalás helyett Varju és Fekete-Győr nem csinál mást, csak mártírkodik

– A baloldalon a bűnöknek sem, a polgári, konzervatív oldalon a hibáknak is van következményük – hívta fel a figyelmet a Századvég alkotmányjogásza. Ifj. Lomnici Zoltán a Demokratikus Koalíció elnökének fenyegetését sem hagyta szó nélkül: ha a pártelnök az általa annyira dicsőített nyugaton tett volna ilyen kijelentést, súlyos következményekkel kellene számolnia.

2024. 02. 25. 5:50
VARJU László; DÁVID Ferenc
Budapest, 2023. június 14. Dávid Ferenc, a DK képviselõje felszólal a Magyarország 2024. évi központi költségvetésérõl szóló törvényjavaslat általános vitájában az Országgyûlés plenáris ülésén 2023. június 14-én. Elõtérben Varju László, a DK frakcióvezetõ-helyettese. MTI/Soós Lajos Fotó: Soós Lajos
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Ahelyett, hogy Varju László és Fekete-Győr András bocsánatot kérne és a választói szemébe nézne, képtelen módon a kormányra mutogat és áldozatpózba helyezkedve próbálja eljátszani a mártír szerepét – mutatott rá a Magyar Nemzetnek a Századvég alkotmányjogásza. 

Ifj. Lomnici Zoltán a Demokratikus Koalíció (DK) elnökének fenyegetése mellett sem tudott elmenni szó nélkül: szavai szerint az, hogy Gyurcsány nyíltan megfenyegette az igazságszolgáltatásban dolgozó bírákat és ügyészeket, 

egy angolszász minimum a bíróság megsértéséért felelne, de ennél akár súlyosabb következményekkel is szembe kellene néznie.

A botrányba keveredett két politikus lemondása az országgyűlési képviselői helyről sokak szerint arányos lépés lenne – vélekedett az alkotmányjogász, majd kiemelte: a DK képviselőjének esetében ráadásul a másodfokú ítélet által a választás rendje elleni bűntett és a gazdaság vétsége jogerősen megállapításra került, ami az ő esetében még inkább indokolná a lépést.

Szavai szerint az Országgyűlésről szóló törvény alapján ki kell mondani az összeférhetetlenségét, ezáltal megszűnik a megbízatása annak a képviselőnek, akit – képviselői megbízatásának ideje alatt – bűntett miatt jogerősen elítéltek, kivéve, ha a közügyek gyakorlásától eltiltották. – Utóbbi esetben azonnali hatállyal megszűnik a képviselő megbízatása – tette hozzá.

Amiben tényleg példát vehetnének a Nyugattól

Ifj. Lomnici Zoltán emlékeztetett: a rendkívül hasonló közjogi berendezkedésű Németországban is akadtak arra példák, hogy a szövetségi elnökök a mandátum lejárta előtt távoztak a hivatalokból. Horst Köhler német államfő 2010. május 31-én váratlanul és azonnali hatállyal lemondott tisztségéről, amit egy korábbi rádióinterjúban tett kijelentése utáni erős kritikákkal magyarázott – idézte fel. Köhler utódjára, Christian Wulff elnökre 2011. december 13-ától kezdve a gyanú árnyéka vetült, hogy állítólag 2007-ben, még Alsó-Szászország miniszterelnökeként tiltott adományokat fogadott el. 

– Az államfő mentelmi jogának felfüggesztését 2012. február 16-án este indítványozta a hannoveri ügyészség, ami példátlan lépés volt a német államfői hivatal történetében. Másnap délelőtt Wulff lemondott tisztségéről – fejtette ki az alkotmányjogász.

A baloldalon a bűnöknek sincs következményük

– Több baloldali párt esetében az tapasztalható, hogy a jogsértő, vagy éppen vállalhatatlan tetteknek nincsenek következményei – hívta fel a figyelmet ifj. Lomnici Zoltán. Hozzáfűzte: másképpen, a baloldalon a bűnöknek sem, a polgári, konzervatív oldalon a hibáknak is van következményük. 

Gyurcsány Ferenc, Gréczy Zsolt, Niedermüller Péter, László Imre, Gyöngyösi Márton, Bangóné Borbély Ildikó is olyan prominens baloldali pártpolitikusok, akik nem távoztak a politikából, de még a pártjukból sem, holott ezt meg kellett volna tenniük

– sorolta az alkotmányjogász.

Alkotmányos válság a baloldalon

A választókat meglepetésként érhette, hogy Gyurcsány Ferenc a Momentummal való korábbi kisebb-nagyobb konfliktusokat félretéve ugyanúgy beállt Fekete-Győr, mint Varju mögé. A jelenség kapcsán ifj. Lomnici Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy az amerikai nagykövet az elmúlt időszakban többször terelgette, sőt felügyelte a magyar baloldali politikusokat.  Az alkotmányjogász szerint ebből tisztán látszik: 

az ellenzéket esetlegesen irányító külső erők nem tűrik a különutas politikát és a széthúzást,

ami pedig a két évvel ezelőttinél súlyosabb választási, alkotmányos és szuverenitási válságot vetít előre a magyar baloldalon.

Borítókép: Varju László (Fotó: MTI/Soós Lajos)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.