Díszes társaságba került Gyurcsány őrizetbe vett polgármestere

Kiss László óbudai polgármesterhez hasonlóan már számtalan önkormányzati képviselőt vagy településvezetőt vett őrizetbe a rendőrség, gyanúsított meg az ügyészség. A Magyar Nemzet összegyűjtötte, az elmúlt években kiknek a kezén kattant a bilincs és milyen bűncselekményekkel gyanúsították meg őket.

2024. 08. 14. 12:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem Kiss László óbudai polgármester az első gyurcsányista politikus, akit őrizetbe vett a rendőrség. Úgy látszik, hogy Óbuda a baloldali korrupció egyik melegágya lehet, mert még 2017 decemberében vették őrizetbe Simonka Csaba MSZP-s óbudai önkormányzati képviselőt. A Budapesti Nyomozó Ügyészség a helyi önkormányzati képviselőként is dolgozó ügyvédet zsarolás, ügyvédi visszaélés, kábítószer-kereskedelem és más bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt hallgatta ki gyanúsítottként, és az előzetes letartóztatását indítványozta. 

 

Hatmilliárdos adócsalási vád

Czeglédy Csaba, Gyurcsány Ferenc ügyvédje ellen először 2001-ben emelt vádat az ügyészség adócsalás, magánokirat-hamisítás és számviteli fegyelem megsértésének vétségével. Ennek következtében 2002-ben másodfokon 1 év 4 hónap börtönbüntetésre ítélték, amelynek végrehajtását két évre felfüggesztették.

Czeglédy ellen olyan gyanú is felmerült, miszerint 2011 és 2017 közt az általa működtetett munkaerő-közvetítő hálózat az állami büdzsének több mint hatmilliárd forintos vagyoni hátrányt okozott azzal, hogy a cégháló részét képező iskolaszövetkezetek nem fizették megfelelően az áfát és az szja-t. Czeglédyt 2017 júniusában bűnszervezetben elkövetett nagy értékű adócsalás elkövetésével vádolta meg a Csongrád Megyei Főügyészség. A vád szerint összesen több, mint hárommilliárd forint szja-t és áfát csalt el a Czeglédy érdekeltségébe tartozó vállalati csoport.

 Gyurcsány ügyvédje 2017 júniusától 2018 decemberéig előzetes letartóztatásban volt, annak ellenére, hogy 2018 márciusában az országgyűlési választások előtt független képviselőként indult volna egyéniben, ám mentelmi jogát a legfőbb ügyész kérésére felfüggesztették, így előzetes letartóztatása nem szűnt meg. 

 

Szocialista nokiás dobozok

Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes nevéhez fűződött a 2009 nyarán kirobbant botránysorozat, amely a túlzott végkielégítési és a budapesti közlekedési vállalatnak aránytalanul hátrányos szerződéskötésekkel volt kapcsolatos, és ahol az elmondások szerint nokiás dobozokban adták át kenőpénzt. 

Hagyó akkor az MSZP országgyűlési képviselője is volt, és a mandátumával járó mentelmi jogának megszűnésekor, vagyis az új Országgyűlés alakuló ülésének napján vették őrizetbe. 

2016. január 26-án az első fokon eljáró Kecskeméti Törvényszék hivatali visszaélésben és felbujtóként elkövetett hűtlen kezelésben bűnösnek találta, és két év börtönbüntetésre ítélte őt, négy év próbaidőre felfüggesztve, továbbá kiszabott rá több milliós pénzbüntetést is. Másodfokon a Szegedi Ítélőtábla 2017 szeptemberében enyhítette az első fokon kiszabott büntetést: jogerősen másfél év, három évre felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta őt hivatali visszaélés és felbujtóként elkövetett hűtlen kezelés bűntette miatt.

 

A vád szerint bűnszervezetben dolgozott a volt polgármester

Hunvald Györgyöt, Budapest VII. kerületének egykori polgármesterét, 2009. februártól előzetes letartóztatásba helyezték hűtlen kezelés vádjával, 2010 novemberében emeltek ellene vádat. 

A vádpontok közt százmilliós csalástól kezdve kerékbilincsek levetetéséig sokféle bűncselekmény szerepelt, az ügyészség szerint Hunvaldék bűnszervezetben dolgoztak.

A Fővárosi Törvényszék 2012. február 24-én, három év elteltével hozott elsőfokú ítéletet az ügyben. Hunvald Györgyöt a bíróság az ingatlanokkal kapcsolatos csalás, egy rendbeli folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítás, illetve egy rendbeli vesztegetés vádja alól felmentette, viszont bűnösnek találta a lakáskiutalásokkal és a szerződésekkel kapcsolatos hivatali visszaélésben, hűtlen kezelésben és magánokirat-hamisításban. Mindezekért 1 év 6 hónap börtönre és 2 év közügyektől való eltiltásra ítélték. A Hunvald-ügyben az állítólagos strómanokat nem számítva csupán két vádlott kapott ítéletet az ingatlanokkal kapcsolatban, tehát abban az ügyben, amelyről a feljelentés szólt. Hunvald Györgyöt, aki emiatt töltött majdnem három évet előzetes letartóztatásban, a bíróság felmentette. Az ügy lezárásaként 2023 márciusában a Kúria megsemmisítette a Hunvaldot elmarasztaló összes korábbi ítéletet, és kimondta: törvénysértések sora történt.

 

A gyömrői költségvetési csaló, aki a Gyurcsány-fiókával nyaralt

Gyenes Levente, Gyömrő ellenzéki polgármestere és vele együtt öt társa volt az érintettje annak a bűnszervezetben, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt indult büntetőeljárásnak, amiben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatósága nyomozott. Az ügyben összesen tizennyolc embert gyanúsítottak meg. Előtte hatósági személyek jelentek meg Gyömrő polgármesterének otthonánál. 

Gyenest őrizetbe is vették, majd öt társával együtt harminc napra nem jogerősen le is tartóztatta a Szombathelyi Járásbíróság. 

Gyenes Levente azután vált országosan ismert politikussá, hogy pikáns képek jelentek meg róla, ahogy egy meztelen nőről fehér port szív fel. A polgármesterről azt is tudni lehet, hogy nem veti meg a luxust: félmilliárdot érő villájához is kiszállt a NAV, illetve a fővárosi közműcégek vezetőjével, Karácsony emberével, a Gyurcsány-fiókának gúnyolt Mártha Imrével Ibizán, a Hard Rock Hotelben nyaralt. A szálláshelyen 120 ezer és 450 ezer forint között mozog egy éjszaka ára.

 

Senkivel sem kivételez a rendőrség

Kisebb települések polgármestereit is vették már őrizetbe. Közokirat-hamisítás és hamis magánokirat felhasználása bűncselekmények gyanúja miatt így tett a rendőrség Nyírpilis korábbi polgármesterével. Őt 2020-ban a bíróság jogerősen elítélte és mellékbüntetésként eltiltotta a közügyek gyakorlásától, amiért uzsorakamatra adott kölcsönöket a település lakóinak, illetve a saját boltjából havi ötvenszázalékos uzsorakamatra adott hitelbe élelmiszereket a nélkülözőknek. A férfi azonban a bírósági döntést figyelmen kívül hagyta, a polgármestert megillető hivatali jogköröket tovább gyakorolta, jogosulatlanul hozott határozatokat és döntött az önkormányzat gazdálkodásával kapcsolatos ügyekben.

A Miskolci Járásbíróság egy hónapra elrendelte Tornanádaska polgármesterének a letartóztatását, akivel szemben hivatali visszaélés és más bűncselekmények miatt indult büntetőeljárás. 

A polgármester több helyi lakosnak nyújtott engedély nélkül hitelt és pénzkölcsönt, továbbá hozzátartozóinak adott két SIM-kártyát, amelyek előfizetési díját az önkormányzat fizette. Ezenfelül az egyik rokonát az önkormányzatnál úgy alkalmazta, hogy tényleges munkát nem végzett, a munkahelyén nem kellett megjelennie, csak a fizetését vette fel.

Több százmillió forintos áfacsalás gyanújával a NAV őrizetbe vette Joób Márton szegedi MSZP-s önkormányzati képviselőt, Botka László (Összefogás Szegedért) polgármester „bizalmasát” négy évvel ezelőtt. Az őrizetbe vétel előtt már régóta nyomozott az adóhatóság a baloldali politikus ügyében.

Tizenöt millió forintos sikkasztással gyanúsították a Baranya vármegyei Siklósnagyfalu egyik független önkormányzati képviselőjét és az intézménynél köztisztviselőként dolgozó barátnőjét. A rendőrök szerint a 49 éves, helyi férfi az önkormányzat képviselő-testületének tagjaként közel 15 millió forinttal károsította meg a helyi önkormányzat szociális ellátással foglalkozó szövetkezetét. Mindkét gyanúsítottat bűnügyi őrizetbe vették, a férfi esetében pedig előterjesztést tettek letartóztatásának indítványozására

 

Ahol elmaradt az őrizetbe vétel, de tovább él a gyanú

Nagy nyilvánosságot kapott még 2019-en a Gajda Péter kispesti polgármesterig elérő korrupciógyanús botrány is, bár ebben – egyelőre – őrizetbe vétel nem történt. Gajda embere, Kránitz Krisztián, gúnynevén Mr. Negyven Százalék, a kispesti önkormányzat vagyonkezelője volt, akiről a 2019-ben kirobbant „fehér poros” botránya miatt lehetett először hallani. Kránitz szocialista képviselőként kezdte, később lett vagyonkezelő. Négy évvel ezelőtt nyilvánosságra került egy titkos felvétel, amelyen

 egy akkori szocialista képviselőre, Lackner Csabára hasonlító személy a baloldalhoz köthető korrupciós ügyekről, és azok bonyolításának mikéntjéről beszélt, miközben egy fehér port tartalmazó kisebb zacskót lóbált a ventillátor előtt átszellemülten. 

A felvételen szereplő férfi más személyeket is megemlített: Gajda Péter polgármester neve mellett Mr. Negyven Százalékét, mégpedig kenőpénzekkel összefüggésben. A kispesti baloldal sofőrje azt állította, hogy Gajda a legszorosabban működött együtt Kránitz Krisztiánnal, sülve-főve együtt voltak. 

Borítókép: Kiss László (j), Szabó Tímea, a kerület országgyűlési képviselője (k) és Karácsony Gergely (b) főpolgármester (Forrás: Bús Balázs FB-oldala)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.