Már az első napirendi pont előtt összeomlott a Fővárosi Közgyűlés

A Fővárosi Közgyűlés második ülésén komoly viták alakultak ki, számos fontos kérdésben azonban továbbra sem sikerült döntenie a testületnek. Ennek következményeként nemcsak főpolgármester-helyettes, hanem az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok megszavazását sem sikerült tető alá hozni.

2024. 10. 30. 8:34
IMG_6372
közgyűlés Fotó: Csudai Sándor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Közgyűlés mai ülésén több mint harminc napirendi pont megtárgyalása várható, a főpolgármester előzetes jelzése alapján pedig a frakciók egyeztetnek majd egy lehetséges jövőbeli budapesti olimpia megszervezéséről. 

A közgyűlés második ülése azonban már a napirend megszavazásakor kudarcba fulladt, ugyanis a képviselők nem támogatták Karácsony Gergely javaslatát, amely szerint elsőként minden napirendi pontot megvitatnának, majd pedig egy külön szakaszban szavaznának a javaslatokról. 

A Fővárosi Közgyűlésben ülő képviselők elég felkészültek ahhoz, hogy a korábbi szokásjognak megfelelő rendszer szerint vezesse le a főpolgármester

– mondta el a napirenddel kapcsolatban Gulyás Gergely Kristóf. 

A Demokratikus Koalíció egyik képviselője, Keszthelyi Dorottya indítványozta, hogy a Fővárosi Közgyűlés vegye ki a napirendi pontok közül a Horn Gyula sétány Pesti Srácok sétányra történő átnevezését tartalmazó javaslatot. 

Okafogyott az a szempont amellyel a képviselő asszony le akarja vetetni az indítványok közül a Horn Gyula sétány átnevezését. Valakinek kellemetlen egy Horn Gyuláról elnevezett közterület átnevezése, de ezért nem kell egy jogszabály mögé múlni

– mondta el Szentkirályi Alexandra.

Napirend előtti felszólalásában Szentkirályi Alexandra elmondta, a Fővárosi Közgyűlés egyik legfontosabb témája a lakhatási válság kezelése. 

A lakhatási válság nem csak egy szociális, hanem a városunkat meghatározó gazdasági és társadalmi kérdés

– tette hozzá a Fidesz-KDNP frakcióvezetője, aki kiemelte, az elmúlt évek elhibázott lakhatási politikájának következményeként sokak számára mára álommá vált a saját lakás megszerzése. 

Érdemes lenne a fővárosinak is megfontolni a fővárosi önkormányzatnak, hogy vegyen részt a lakhatási válság megoldásában a kollégiumi férőhelyek bővítésével, illetve a bérlakások létrehozásával

– mondta el Szentkirályi, majd kiemelte, Nagy Márton miniszterrel egyeztetett a Diákváros létrehozásának kérdésében, és elmondta, partnerként kell tekinteni a kormányzatra a probléma megoldása során. 

SZMSZ módosítás 

Egyenlőre úgy fest, egyik nagy frakción sem megy át Karácsony szmsz-módosítása. A főpolgármester többek között ahhoz is ragaszkodik, hogy nála maradjon a fővárosi cégek vezetőinek munkáltatói jogköre, miközben a Tisza párt frakciója ezt a jogkört is átvenné a főpolgármestertől. 

A Szervezeti és Működési Szabályzat módosításával kapcsolatban Szentkirályi Alexandra elmondta, 

ez az SZMSZ még nem olyan, amelyet jó szívvel támogatnánk. Továbbra is kiállunk amellett, hogy négy helyett két bizottságot kell csak működtetni, ezzel ugyanis több mint 100 millió forintot tudna megspórolni a főváros.

Barabás Richárd, Újbuda bukott alpolgármestere, és a Párbeszéd frakció képviselője az SZMSZ kapcsán nem tudta megállni, hogy ne kezdje el szapulni a fővárosi Fidesz frakcióvezetőjét, Szentkirályi Alexandrát. A politikus nevetségesnek állította be a Szentkirályi Alexandra által benyújtott indítványt, amelynek értelmében a főváros minden intézményében antikorrupciós szobákat hoznának létre, és a kormány lobbistájának nevezte Szentkirályit. 

Az SZMSZ módosításról végül nem szavaztak azonnal a képviselők. Szavazni a javaslatokról a képviselők várhatóan csak jóval később, a viták után fognak. Karácsony Gergely ugyanis a Fővárosi Közgyűlés egyértelmű többsége ellenére, előzetes egyeztetés nélkül változtatta meg a szavazás rendjét.

 Nem sikerül igazgatósági tagokat választani 

A Fővárosi Közgyűlés más fontos döntésekhez hasonlóan az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok megszavazását sem sikerült véghez vinnie. Karácsony Gergely ugyanis visszavonta a személyi ügyekben tett javaslatát arra hivatkozva, hogy akkor fogja újra benyújtani azt, hogyha nem fog automatikusan 

a politikai mészárszék áldozatává válni.

A főpolgármester előterjesztésében ugyanakkor nem szerepeltek nevek, ugyanis a frakcióknak nem sikerült dűlőre jutnia a kérdésben. Karácsony Gergely kiemelte, amennyiben nem tudják megszavazni a felügyelőbizottsági és igazgatósági tagokat, a főváros cégei jogszerűtlenül fognak működni. Vitézy Dávid arról beszélt, hogy sajnálja, hogy Karácsony meghátrált az ügyben. Mindeközben a Tisza Párt arra tett javaslatot, hogy a szóban forgó felügyelőbizottsági és igazgatósági tagokat egy teljesen új pályázat kiírásával választanák ki. 

Hétfőre újabb egyeztetést hívott össze az ügyben Karácsony Gergely. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.