A „megérzések” száz mandátum alá becsülték a kormánypártokat
Török Gábor 2016-ban már a Jobbikban látta a kormányváltás lehetőségét. Az ATV-ben annak a véleményének adott hangot, hogy a Fidesz Jobbik elleni negatív kampánya felemelheti a balra tolódó ellenzéki pártot.
Néhány nappal a 2018-as választások előtt az elemző saját bevallása szerint is csak „ködszurkálással” jelentkezett, mégis egészen merész állításokat tett. – A „konzervatív” megközelítés szerint – amely a korábban ismert adatokon, logikákon, mechanizmusokon, ráción alapul – nehéz elképzelni, hogy a Fidesz ne szerezzen legalább abszolút többséget. A folyamatok, a változások, a dinamika, a közhangulat alakulása, a „megérzés” azonban inkább a meglepetés irányába mutat – fogalmazott Török Gábor a Hvg-nek 2018. április 5-én.
A számok azt mutatták szerinte, hogy a Fidesz számára a legrosszabb forgatókönyv a szűk abszolút többség, és akár még a kétharmad közelébe sem lehetetlen kerülniük. A közvetett elemekből, a levegőben érezhető változásokból kiindulva azonban nem elképzelhetetlen, hogy a Fidesz végül kicsivel a százmandátumos vonal alá kerül – értékelt Török Gábor.
A valós események azonban itt is csúnyán elbántak a politológussal, hiszen a Vona Gábor vezette Jobbik gyengébb százalékos listás eredményt ért el, mint 2014-ben, ami után a pártelnök hosszú évekre visszavonult a politikától, a Jobbik pedig a megszűnés szélére sodródott mára. Semmilyen meglepetés nem történt a hat évvel ezelőtti választáson, hacsak az nem számít annak, hogy a kormánypártok újra kétharmaddal nyertek. A Fidesz–KDNP listás eredménye pedig 49,6 százalékon állt meg, ami 133 mandátumot eredményezett az Orbán Viktor vezette politikai erőnek.
„Előre hozott választások is jöhetnek”
Török Gábor 2020 márciusában újabb ötlettel jelentkezett, előre hozott választásokat vizionált, ami természetesen nem történt meg. Az elemző az ATV-nek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a jelenlegi helyzetben nem a rendeleti kormányzás Orbánék célja, hanem a választói támogatás megtartása. – Nyilván ehhez az a látszat kell is, hogy jól kezel egy válságot. Ez azonban kevés lesz. Azon is kell gondolkodni, mi lesz utána – magyarázta. Majd így folytatta:
– Én azon sem lepődnék meg, hogy ha ezután a kormány már azon gondolkodna, hogy nem fogja tudni kihúzni a 2022-es választásokig a népszerűségének megtartásával, és mondjuk egy sikeres válságkezelés után előre hozott választások irányába vinné az országot.
Márki-Zay Péter a csodafegyver
A kormányváltás újabb reménységét látta meg Török Gábor 2021 végén Márki-Zay Péterben, akit rendszerhibaként jellemzett, és éppen ebből fakadt az ereje. A balliberális elemző a Magyar Hangnak adott 2021 decemberi interjúban azt mondta: – A profi és korrupt politikusokkal szemben ő hozza az időnként naiv, amatőr, de tiszta szereplő képét. Ebben rejlik Márki-Zay Péter varázsa.
Török úgy vélte, hogy a baloldal akkori miniszterelnök-jelöltjének előválasztási győzelme a lehető legrosszabb forgatókönyv volt a kormánypártok számára, és a Fidesz–KDNP némileg félt is a politikustól. A Török-jóslatokkal ellentétben ugyanakkor a hódmezővásárhelyi polgármester előválasztási győzelme a lehető legjobb forgatókönyvnek bizonyult a Fidesz–KDNP szempontjából, története legjobb országgyűlési választási eredményéhez segítve az Orbán Viktor vezette pártszövetséget.
Egymillió szavazatnyi tévedés
Két nappal a választások előtt, 2022. április elsején Török Gábor a közösségi oldalán közzétett elemzésében hozta a szokásos formáját. Azt írta például, hogy az ellenzék egyetlen területen mérhető a Fideszhez: a szavazótáborok nagyságában. Mindkét oldalt végső soron egyetlen dolog köti össze: a miniszterelnökhöz (és rendszeréhez) való viszony. Orbán Viktor tartja össze a Fidesz táborát, és ő viszi el szavazni a kormányváltást akarók táborát is. A választási kampányban a szavazótáborok elsöprő többségét éppen ezért semmi sem tudta volna megmozdítani, a témák, mondatok jelentősége – a kiinduló helyzethez képest – korlátozott volt – vélekedett Török Gábor. A valóság azonban egészen más képet mutatott: mint ismert, a Fidesz–KDNP országos listája végül 3 060 706 szavazatot kapott, a baloldali összefogásé pedig mindössze 1 947 331 voksot.
Török Gábor vaskos tévedései rendre egyirányúak voltak, vagyis minden alkalommal a Fidesz–KDNP választási esélyeit becsülte alá jelentősen, miközben túlértékelte az aktuális kihívók erejét.
Ezek fényében nem lehet megnyugtató a Tisza Párt számára, hogy az elemző ezúttal Magyar Péteréket tekinti a kormányváltásra esélyes politikai formációnak.