Minimális korrigálással helybenhagyta a másodfokú bíróság csütörtökön meghozott jogerős döntésével a Fővárosi Törvényszék tavalyi ítéletét a Fenyő-gyilkosság ügyében. Gyárfás Tamást, a Nap TV volt tulajdonosát nem bűnsegédként (amit az elsőfok kimondott), hanem felbujtóként elkövetett emberölés miatt hét év börtönbüntetésre, míg Portik Tamást szintén felbujtás miatt életfogytiglani fegyházra ítélték.
Gyárfás szabadlábon
Utóbbi esetében a feltételes szabadlábra bocsátás lehetőségét húsz évben határozták meg, míg Gyárfás büntetése háromnegyedének a letöltése után szabadulhat. A bíróság Gyárfással szemben semmilyen kényszerintézkedést nem alkalmazott, nem tartóztatták le, sőt korábbi bűnügyi felügyeletét is megszüntették. Azonban, ha nem vonul be a meghatározott időpontban a börtönbe, akkor elesik a kedvezménytől.
Az ítélet jogerős, de a védelem nyilvánvalóan felülvizsgálati indítványt fog benyújtani a Kúriára.
A kulcsfontosságú hangfelvételek
A Fővárosi Ítélőtábla rövid indokolásában kifejtette, hogy az elsőfokú határozat kapcsán nem merült fel olyan eljárási szabálysértés, amely az ítélet hatályon kívül helyezését indokolta volna. A táblabíróság rámutatott: az elsőfokú bíróság helyesen mérlegelte az ügyben keletkezett bizonyítékokat. Rédei Géza tanácsvezető bíró hozzátette: az ügy legfontosabb bizonyítéka az a hangfelvétel volt, amit még Portik Tamás rögzített a 2000-es évek közpén Gyárfással közös beszélgetéseikről.
A felvételen többször szóba került a Fenyő-gyilkosság. Ahogy az elsőfokú ítélet fogalmazott: valamikor 1996 decemberében Gyárfás segítséget kért Portiktól, aki az ítélet szerint ekkor állt elő azzal az ötletével, hogy Gyárfás kedvéért megöleti a volt úszószövetségi elnök ellenségét, Fenyő Jánost. Gyárfás 1994-től ismerte az Energol olajos cég egyik tulajdonosát, Portikot, aki tőle bérelte a budai villáját.
Gyárfás nem bűnsegéd, hanem felbujtó
A felajánlkozás úgy történt, hogy Portik Fenyőre célozva megkérdezte, hogy „szétb…sszuk-e, majd egy mutató mozdulatot tett, Gyárfás pedig széttárta a kezét és bólintott. Portik még meg is dicsérte, hogy a volt médiavállalkozó „k…rva okos”, azaz meggyőződött arról, Gyárfás érti, mire utal: Fenyő meggyilkolására. A táblabíróság ítélete itt eltért az elsőfokú bíróság döntésétől, amely azt állapította meg, hogy mivel Portik ötlete volt Fenyő kivégzése, ezért Gyárfás „csak“ bűnsegéd. A másodfokú bíróság azonban – egyetértve az ügyészség álláspontjával – Gyárfásnak ezt a magatartását felbujtásként értékelte. Tehát tulajdonképpen a felbujtó felbujtója, hiszen ő felbujtotta Portikot, aki pedig a rettegett szlovák bérgyilkossal, Jozef Roháccsal megölette a médiacézárt.
„A dolog hamarosan realizálódni fog“
A Fővárosi Ítélőtábla arra is kitért, hogy az ügyben keletkezett tanúvallomásokat is helyesen értékelte tavalyi ítéletében a törvényszék.
Itt érdemes megemlíteni Portik legközvetlenebb bizalmasának a vallomását is, aki elmondta, 1997 decemberében Portik üzenetet küldött vele Gyárfásnak, hogy a „dolog hamarosan realizálódni fog”. Az elsőfokú bíróság hangsúlyozta, a volt médiavállalkozó pontosan tudta, milyen üzenetet kapott: hamarosan végezni fognak nagy ellenségével. Erre gyorsan sor is került, mert 1998 februárjában Portik bérgyilkosa, Jozef Rohác megölte Fenyőt.
Tasnádit is megbízták
A lapunknak ma az ítélet után nyilatkozó Tasnádi Péter is fontos tanúvallomást tett az ügyben, hiszen az ügyészség ezzel igazolta, hogy Gyárfás valóban meg akarta öletni Fenyő Jánost. Itt arról van szó, hogy az ítélet szerint a Nap TV volt tulajdonosa 1997 őszén 12 millió forintért Tasnádit is megbízta az emberöléssel, amit utóbbi férfi nem hajtott végre.