Orbán Viktor: Magyarország közvetlen érdeke Izrael stabilitása

A Nemzetközi Büntetőbíróság egy politikai bíróság lett – mondta a kormányfő a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Orbán Viktor úgy fogalmazott, ha a Közel-Keleten konfliktus van, az minket is érint. A miniszterelnök emlékeztetett, a kormány öt gazdasági és öt politikai cél elérését tűzte ki maga elé, ennek része például az árstop és a drogkereskedők elleni hajtóvadászat is.

2025. 04. 04. 7:13
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az egész nemzetközi politikai térben komoly változások történtek. A nemzetközi szervezetek tekintélyes része szembefordult a szuverén nemzetállamok önállóságával – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának adott interjúban annak kapcsán, hogy hazánk kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. A miniszterelnök elmondta, hogy a szervezet egy politikai bíróság lett. Jelezte, hogy több ország, például az Egyesült Államok és Törökország sem tagja a bíróságnak.

 

Vendéget nem tartóztatunk le

– Izrael a barátunk, vendéget nem tartóztatunk le, hazánk pedig nem tette sohasem a magyar jog részévé a nemzetközi szerződést – közölte Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatása kapcsán a magyar kormányfő.

Orbán Viktor kifejtette: Nyugat-Európában ma erősödik az antiszemitizmus. Hozzátette: ahogy nő a migráció, úgy nő az antiszemitizmus. Úgy vélekedett: Nyugaton éppen ezért nem lehet elmondani, hogy zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben.

A miniszterelnök úgy fogalmazott: ha a Közel-Keleten konfliktus van, az minket is érint. Hozzátette: Izrael a közel-keleti stabilitásban kulcsország. A kormányfő felhívta a figyelmet arra is, hogy százezer fölött van azoknak a száma, akik Izraelben élnek, de magyar származásúak, tehát ott magyar állampolgárok élnek. A kormányfő kiemelte: a magyar állam megvédi minden állampolgárát.

Hozzátette, másfelől pedig van egy jelentős, alapvetően Budapesten élő zsidó közösség Magyarországon, akiknek Izrael a második hazájuk, nekik sem közömbös, hogy milyen a két ország kapcsolata.

– Van tehát egy közvetlen biztonsági érdekünk, hogy Izrael stabil legyen, és van egy gazdasági érdekünk is – emlékeztetett a miniszterelnök. Kiemelte: jó néhány ezer ember dolgozik Magyarországon olyan cégeknél, amelyek izraeli tulajdonban vannak. Van egy katonai együttműködés, alapvetően modern haditechnikai eszközöket fejlesztünk közösen, vásárolunk tőlük. Hangsúlyozta: perspektivikus üzleti lehetőség van Izraellel kapcsolatban, és a turizmusunkhoz is hozzájárulnak az izraeli állampolgárok.

Magyarországon van a legnagyobb biztonságban a zsidó közösség. Szívesen jönnek ide, szívesen költik a pénzüket Magyarországon

– fogalmazott.

 

Tíz cél az idei évre

A miniszterelnök elmondta, hogy erre az évre tíz célt tűztek ki, öt gazdaságit és öt politikait. A kormányfő fel is sorolta ezeket:

  • Le akarjuk törni az árakat.
  • Bevezetjük Európa legnagyobb adócsökkentését.
  • Elindítjuk a száz gyár programot.
  • Van egy kis- és közép vállalkozásokat fejlesztő programunk százmilliárd forinttal.
  • Visszaadjuk az élelmiszerek után az áfát a nyugdíjasoknak.

A politikai célokat is felsorolta:

  • Ukrajna uniós tagságának megvitatása az emberekkel.
  • A külföldről jövő politikai finanszírozás megszüntetése.
  • A gyermekvédelem megerősítése.
  • A kistelepüléseknek nyújtandó gazdaságfejlesztési csomag.
  • A kábítószerrel szembeni hajtóvadászat.

Ezen célok végrehajtásának hátterét egy gazdasági terv adja: az első negyedévben 0,7-0,8 százalékkal fog nőni a magyar gazdaság, a második negyedévben a növekedés felmegy 1,5 százalékra, míg a harmadik negyedévben elérjük a három, majd az év végén a 3,5 százalékot, ez adja a gazdasági növekedés alapját.

Mindennek az a kulcsa, hogy legyen munka. Soha nem dolgoztak annyian Magyarországon, mint most

– szögezte le Orbán Viktor.

Elmondta, hogy a roma közösség is megtalálja itthon a számításait a munkán keresztül, soha nem dolgozott annyi cigány ember, mint most. Szerinte a magas foglalkoztatás fontos, és azt akarja elérni, hogy a 4,7 milliós foglalkoztatás elérje az ötmilliót.

 

Békét szeretnénk

– Nyugat-Európában nem azt a politikát folytatják, mint mi, mivel mi békepolitikát szeretnénk – mondta. Trumpot támogatni kell a béke létrehozásában – tette hozzá. Szerinte a nyugatiak egy nagy háborús tervet dolgoztak ki, és azt szeretnék, ha rengeteget költenének az ukrán hadsereg fenntartására. 

Mi támogatjuk a védelem megerősítését, de ehhez erős gazdaság kell

– mondta. Hozzátette: egy dolgot biztos elért Trump, hogy ez a háború nem fog Nyugat felé terjedni, a konfliktust sikerült elszigetelni. A miniszterelnök közölte: ez egy borzalmas háború, innen nem érzékeljük ennek brutalitását. Közölte: Ukrajnában magyarok is élnek, és magyarok is harcolnak a fronton. Úgy véli, Magyarország akkor is meg tudja valósítani a maga béketervét, ha az európai közeg erre nem kedvező.

 

Az áremelések súlyosan érintik a magyar családokat

A kormányfő kifejtette, hároméves minimálbér-emelési megállapodást kötöttek a gazdasági élet szereplőivel. Emellett elértük a hétszázezer forintos átlag bruttó bért, ami messze van az általa elképzelt egymillió forinttól, de az irány láthatóan jó. Ugyanakkor három területen történtek olyan áremelkedések, amelyek súlyosan érintették a magyar családokat.

Az egyik az élelmiszer volt, itt kellett a leggyorsabban beavatkozni, mert enni kell

– fogalmazott a miniszterelnök.

A másik a szolgáltatások területe, a telekommunikációs szolgáltatások árai kirívóan megemelkedtek. Orbán Viktor a reményét fejezte ki, hogy szót tudnak érteni a szolgáltatókkal, és nem kell majd beavatkozni. – Csak három céggel kell megállapodni – mondta. A harmadik terület a banki szolgáltatások. A bankszektor szerinte sikeres éveket zárt, ezért úgy véli, jogos elvárás, hogy gátat szabjanak az áremelkedéseknek, és itt Orbán Viktor reális esélyt lát a megállapodásra.  

 

Több mázsa kábítószert foglaltak le

A kormányfő jelezte, hogy beszélt a Tarnazsadányban élőkkel, ahol a kábítószer elleni fellépés részeként járt nemrégiben. Elmondta, hogy a drog nem egy elvont gond, hanem konkrét személyes probléma. Beszélt olyan családdal, ahol egy gyerek is meghalt a patkányméregszerű drogoktól.

Ezek súlyos dolgok, és ott segítséget várnak

– hangsúlyozta. A kormányfő megdicsérte Tarnazsadány vezetését: mint mondta, a kiváló polgármester és a nagyszerű vezetők próbálnak boldogulni, de folyamatosan küzdenek a drogterjesztéssel.

Orbán Viktor köszönetet mondott a rendőröknek, majd ismertette, hogy az egyenruhások eddig több mint ezer akciót hajtottak végre, és lefoglaltak több mázsa kábítószert.

– A kábítószer ellen egy társadalmi összefogásra van szükség – tette hozzá. Orbán Viktor leszögezte:

a kábítószert, a használt ingatlanokat, eszközöket elkobozzák, az így szerzett vagyont lefoglalják, a kábítószer-kereskedőket pedig a legsúlyosabb börtönbüntetésre ítélik.

Ebben az ügyben zéró tolerancia van – rögzítette. Úgy fogalmazott, mi nem a fogyasztókat célozzuk meg, hanem a terjesztőket.

Ha nincs narkó, akkor nincs narkós sem

– jelentette ki. Szerinte ha a kereskedelmet felszámoljuk, akkor radikálisan csökken majd a fogyasztók száma, és a végén eljutunk majd a kábítószermentes Magyarországig. Felhívta a figyelmet arra is, hogy ma is tilos kábítószert fogyasztani Magyarországon, csak a jog felkínálja azt a lehetőségét, hogy ha elvonóra vonul valaki, akkor elsőre nem büntetik meg.

 

Törvénymódosítás jön, hogy ne ragadjanak tízezrek a dugóban

Orbán Viktor elmondta: beadnak egy olyan törvénymódosítást, amely megpróbálja a nem tüntető emberek véleményét is képviselni. Hangsúlyozta, lehet tüntetni, fontos a gyülekezés szabadsága. 

Az a jó, ha mindenki elmondhatja a véleményét, ha akarja, akkor erőteljes formában is

– jelentette ki. Ugyanakkor hozzátette, az nem normális, hogy közben emberek ezrei vagy tízezrei rekednek benn budapesti dugókban, mert néhány száz ember hidakat zár le. Mint mondta, a bírók azt a jogot alkalmazzák, amit a parlament megalkotott. – Mi egy dolgot tehetünk, megváltoztatjuk a jogszabályokat, és ezzel lehetetlenné tesszük, hogy bírói döntésekkel akár több hidat is egyszerre le lehessen zárni Budapesten, mert itt ez történt – közölte.

 

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.