Korábban úgy gondolták, hogy az izomlázat a tejsavtermelődés okozza. A legújabb elméletek szerint azonban a panaszokért több tényező együttesen felelős: egyrészt a rossz vérellátottság, az oxigénhiány, az anyagcseretermékek felszaporodása és az ennek következtében kialakult savas környezet, másrészt az izomrostokban keletkezett mikroszkopikus szakadások – derül ki a Diétaésfitnesz.hu cikkéből.
MEGELŐZÉS ÉS NYÚJTÁS
Gyengéd nyújtással csökkentheti az izomfájdalmakat, de a legjobb természetesen a megelőzés. Súlyzós edzéseket követően végezzen rövid ideig aerob mozgást, hogy a vére újra feltöltődjön oxigénnel és tápanyagokkal, így segítve a gyógyulást. Az izomlázat megelőzheti, ha fokozatosan terheli a szervezetét. A testmozgás utáni nyújtás nagyon fontos része az edzésnek. Lazítja az izmokat, csökkenti a görcsök és a fájdalom kialakulásának esélyét.
HŰTÉS VAGY MELEGÍTÉS?
Sokakban fölvetődik a kérdés, hogy az izomfájdalom hűtéssel vagy melegítéssel csökkenthető-e. Szakemberek szerint az azonnali hűtés gyors megkönnyebbülést hoz, csökkenti a gyulladást, de a továbbiakban a vérkeringés fokozására a melegítés a jó. A hideg borogatást a legegyszerűbb a mélyhűtőben található fagyasztott zöldségekkel (például borsóval) végezni, de a jégakku vagy jégkocka is megteszi. Ne tegye közvetlenül az érintett területre a jeget, előtte csomagolja puha törülközőbe.