Milyen hatása van a kurkumának a szervezetünkre?

Nem véletlenül tartják az élet fűszerének, számos jótékony hatása ismert.

Forrás: Diéta és Fitnesz2022. 11. 12. 10:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyömbérfélék családjába tartozó, indiai sáfránynak is nevezett fűszernövény Dél-Ázsiában, trópusi, szubtrópusi területeken honos. Indiában, Kínában termesztik is. A nagyjából egy méter magas, sárga, tölcséres virágú növény levelei feltűnően nagyok. A gyökértörzs egy gömbölyű központi gumóból áll, amelyből hosszúkás mellékgumók ágaznak szét. A kétféle gumót külön is gyűjtik – olvasható a Diéta és Fitnesz cikkében.

Fűszálakkal és banánlevelekkel bélelt gödrökben tárolják, majd szárítják, szétdörzsölik és kosarakban kisajtolják. 

A kiszivárgó nedűt bambusznádcsövekben fogják fel, majd megisszák vagy például hajkenőcsnek használják. A növény szárát megfőzik, tisztítják, napon szárítják, majd porrá őrlik. A kesernyés, erős aromájú anyag az ázsiai, indiai konyha alapvető fűszere, a híres curry fűszerkeverék egyik alkotóeleme.

A görögök közreműködésével először sárga gyömbérnek nevezték, a 18. század második felében kapta a kurkuma nevet. Európába Marco Polo segítségével jutott el, egy svéd botanikus, Linné azonosította 1753­-ban.

Itthon elsősorban fűszerként használják, szép sárga színt ad az ételnek, emiatt világszerte gyakran a jóval drágább sáfrányt helyettesítik vele, pedig az ízük különbözik. Húsok, levesek, zöldséges ételek, szószok különleges ízesítője. Óvatosan bánjunk vele, mert túl sárgává és keserűvé teheti az ételt!

Számos jótékony hatása van, nem véletlen, hogy az „élet fűszerének” is tartják.

Tipp: A kurkuma remek ízesítője a sárgarépából, sütőtökből készült ételeknek.

Gyógyfűszer

A hagyományos indiai gyógyászatban, az ajurvédában évezredek óta alkalmazzák, sokáig a jómód jelképének és az egész test megtisztítójának tartották, használták emésztésserkentőként, láz, fertőzések, ízületi panaszok és májbetegségek megelőzésére. Már i. e. 600-­ban Asszíriában is ismerték, az ókor leghíresebb görög orvosa, Dioszkoridész is alkalmazta.

Fő hatóanyaga a gyökérben előforduló szénvegyület, a kurkumin, amely a sárga színét is adja. 

Erős antioxidáns, hatékony gyulladáscsökkentő, rákmegelőző, antibakteriális, vírusölő, immunerősítő hatású. Növeli a májban és a szövetekben a legerősebb természetes gyógyító anyagként ismert glutationszintet, amely irtja a szabad gyököket.

A kurkumin erősíti az epehólyagot, növeli az epe oldhatóságát, ez gátolja az epekő kialakulását és segíti a már meglévő kövek kiürülését. Kiváló vízhajtó, segíti a vesék munkáját, csökkenti a koleszterinszintet, serkenti a zsíranyagcserét, ezáltal a súlycsökkenést. Nagy mennyiségben fokozza a szervezet kortizoltermelését, amely hatékonyan csökkenti a szervezetben lévő gyulladásos folyamatokat. Különösen hatékony reumás és egyéb ízületi gyulladások esetén.

Jó szolgálatot tesz zsíros ételek utáni teltségérzésnél, csökkenti a gyomorsavtermelést, jótékony hatású felfúvódás és bélgörcsök esetén, elősegíti a méreganyagok kiürülését. 

A kínai gyógyászatban a vérkeringés javítására alkalmazták, mert gátolja a vérrögök kialakulását, csökkenti a trombózisveszélyt, csillapítja a vérzést, hatékony menstruációs panaszok kezelésére is.

A kurkumin gátolja a ráksejtek növekedését, burjánzását, szóródását. Kutatják az Alzheimer­-kór megelőzésében való szerepét, esetleges gyógyító hatását, Indiában ugyanis alig van ilyen megbetegedés.

Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.