A görögök közreműködésével először sárga gyömbérnek nevezték, a 18. század második felében kapta a kurkuma nevet. Európába Marco Polo segítségével jutott el, egy svéd botanikus, Linné azonosította 1753-ban.
Itthon elsősorban fűszerként használják, szép sárga színt ad az ételnek, emiatt világszerte gyakran a jóval drágább sáfrányt helyettesítik vele, pedig az ízük különbözik. Húsok, levesek, zöldséges ételek, szószok különleges ízesítője. Óvatosan bánjunk vele, mert túl sárgává és keserűvé teheti az ételt!
Számos jótékony hatása van, nem véletlen, hogy az „élet fűszerének” is tartják.
Tipp: A kurkuma remek ízesítője a sárgarépából, sütőtökből készült ételeknek.
Gyógyfűszer
A hagyományos indiai gyógyászatban, az ajurvédában évezredek óta alkalmazzák, sokáig a jómód jelképének és az egész test megtisztítójának tartották, használták emésztésserkentőként, láz, fertőzések, ízületi panaszok és májbetegségek megelőzésére. Már i. e. 600-ban Asszíriában is ismerték, az ókor leghíresebb görög orvosa, Dioszkoridész is alkalmazta.
Fő hatóanyaga a gyökérben előforduló szénvegyület, a kurkumin, amely a sárga színét is adja.
Erős antioxidáns, hatékony gyulladáscsökkentő, rákmegelőző, antibakteriális, vírusölő, immunerősítő hatású. Növeli a májban és a szövetekben a legerősebb természetes gyógyító anyagként ismert glutationszintet, amely irtja a szabad gyököket.
A kurkumin erősíti az epehólyagot, növeli az epe oldhatóságát, ez gátolja az epekő kialakulását és segíti a már meglévő kövek kiürülését. Kiváló vízhajtó, segíti a vesék munkáját, csökkenti a koleszterinszintet, serkenti a zsíranyagcserét, ezáltal a súlycsökkenést. Nagy mennyiségben fokozza a szervezet kortizoltermelését, amely hatékonyan csökkenti a szervezetben lévő gyulladásos folyamatokat. Különösen hatékony reumás és egyéb ízületi gyulladások esetén.
Jó szolgálatot tesz zsíros ételek utáni teltségérzésnél, csökkenti a gyomorsavtermelést, jótékony hatású felfúvódás és bélgörcsök esetén, elősegíti a méreganyagok kiürülését.
A kínai gyógyászatban a vérkeringés javítására alkalmazták, mert gátolja a vérrögök kialakulását, csökkenti a trombózisveszélyt, csillapítja a vérzést, hatékony menstruációs panaszok kezelésére is.