Az USA egyáltalán nem felelős a háborúért, ugye?

Mindig az az egyetlen a felelős egy háborúért, aki kirobbantotta, nem igaz?

2023. 06. 21. 14:00
Schiff, Adam
Washington, 2021. április 15. Adam Schiff kaliforniai demokrata párti képviselõ, az amerikai képviselõház hírszerzési bizottságának elnöke a globális kockázatokat értékelõ kongresszusi meghallgatások egyikén a törvényhozás washingtoni épületében, a Capitoliumban 2021. április 15-én. MTI/EPA/Pool/Tasos Katopodis Fotó: Tasos Katopodis
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindig az az egyetlen a felelős egy háborúért, aki kirobbantotta, nem igaz?

Az ugye egyáltalán semmilyen mértékben sem felelős, aki válogatott eszközökkel provokálta, hogy a másik kirobbantsa a háborút?

A 2006-os világbajnoki döntőben, a francia–olasz mérkőzésen az olasz Marco Materazzi egyáltalán nem felelős azért, mert végül Zinedine Zidane lefejelte őt, és ezért kiállították utóbbit? (Materazzit persze később sem érte semmilyen bírálat, vajon miért is?) Ugye az semmit nem számít, hogy Materazzi folyamatosan Zidane édesanyjára és testvérhúgára tett botrányos, vérig sértő, nyomdafestőket nem tűrő megjegyzéseket, amelyeket tényleg csak a leghalvérűbb embertársaink képesek elviselni totálisan higgadtan és némán?

Ígérem, rövid leszek, s csak egyetlen tényt közlök a jelenleg zajló orosz–ukrán háború kirobbanásának hátterével és okaival kapcsolatban.

Ez a következő.

Az időpont: 2020. január 20-a. 

Adam Schiff bankár, az Intelligence Committee nevű, az amerikai kormányra rendkívül befolyásos agytröszt vezetője beszélt az amerikai kongresszusban. A következőképpen fogalmazott: 

Segítenünk kell Ukrajnának Oroszország ellen háborút vezetni, hogy ne kelljen ezt az USA-nak csinálnia.

Indoklásul közölte a kongresszusi döntéshozókkal: egyre nehezebb elfogadtatni az amerikaiakkal, hogy saját katonáik harcoljanak külföldön. Másfelől pedig már nincs annyi pénze Amerikának, hogy mindenfelé harcoljanak. (Többek között Afganisztánban.)

Ennyi. Kell még valamit mondanom, Ildikó?

Ja, talán még valamit mégis. 

Ferenc pápa szókimondó ember. Egyszer, egyik külföldi útjáról hazafelé tartva, szokásához híven a repülőgépen interjút adott az őt elkísérő újságíróknak, illetve válaszolt a kérdéseikre. 

Valamilyen téma kapcsán annyit jegyzett meg, tréfásan, de nagyon is komolyan (nem szó szerint idézem): ha az embernek az édesanyját bántják szavakban, akkor az ember fogja magát, és meglegyinti az illetőt, mert olyat mondott, amit nem illik…

Lehet, hogy az Egyesült Államok is tett, mondott olyasmiket néha az utóbbi években, amit „nem illik”?

Ugye, erről „nem illik” beszélni?

Szerintem pedig illik – és kell is.

Mert a kérdések – még egy háború is – bonyolult és árnyalt elemzést igényelnek.

Ha ezt nem tesszük – és a Nyugat ezt nem teszi –, akkor éppen a háború marad örök, és nem lesz soha béke. Sed non est pax.

Borítókép: Adam Schiff kaliforniai demokrata párti képviselő, az amerikai képviselőház hírszerzési bizottságának elnöke a globális kockázatokat értékelő kongresszusi meghallgatások egyikén a törvényhozás washingtoni épületében, a Capitoliumban 2021. április 15-én (Fotó: MTI/EPA/Pool/Tasos Katopodis)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.