Wolfgang Schäuble a Welt am Sonntag című lapban kifejtette, hogy a jelenlegi mentőcsomag is „igen készségesnek” tekinthető, miközben Görögország késlekedik a reformokkal. „Nem látom, hogy lenne még mozgástér további engedményekhez” – mondta az interjúban a pénzügyminiszter. Schäuble hozzátette: „a probléma nem az, hogy Görögország hibákat követett el a reformprogramban, hanem az, hogy hiányosságok vannak annak végrehajtásában”.
A német pénzügyminiszter az interjúban kizárta azt is, hogy még többet leírjanak Görögországnak a magánhitelezőkkel szemben fennálló tartozásából a korábban jóváhagyott 50 százalékon felül.
Ismert, Görögország két év haladékot kér pénzügyeinek rendbetételére, de elkötelezett a mentőcsomag fejében kitűzött gazdasági célok teljesítése mellett. Arra az esetre pedig, ha a görögök repülnének az unió kötelékéből, már készülnek a jóslatok és a különböző forgatókönyvek. A németek azért izgulhatnak, nehogy ki kelljen húzniuk 83 milliárd eurót az adófizetőik zsebéből. Ennyibe kerülne ugyanis az esetleges görög krach.
A németek többsége szerint a német gazdaság jobban járna az euró nélkül. A Bild am Sonntag német országos napilap vasárnapi kiadása ismertette az Emnid közvélemény-kutató összeállítását, amelyből kiderül, hogy a megkérdezettek 51 százaléka szerint az euróövezet legnagyobb gazdaságának jobb lenne az euróövezeten kívül. Mindössze 29 százalék mondta azt, hogy ártana a gazdaságnak, ha nem az euró lenne a fizetőeszköz. A németek véleményt mondtak Görögországról is, 71 százalék szerint Görögországnak ki kellene lépnie az euróövezetből, ha nem tesz eleget a nemzetközi mentőcsomag fejében vállalt kötelezettségeinek.
A spanyoloknak elege lett
A spanyolok viszont megelégelték Németország állandó intelmeit, s nagyobb szolidaritást várnak Merkeléktől. A világégés után „Németország sokkal nehezebb helyzetben kapott segítséget. Sok ország hozott anyagi áldozatot Németország megsegítésére” – mondta Inigo Méndez de Vigo államtitkár a Bild című tömeglapnak. „Németországnak nem szabad ezt elfelejtenie” – idézte a lap szombati száma a spanyol politikust, aki úgy vélekedett, hogy Németország minden más országnál jobban profitál az Európai Unión belüli exportból.
A politikus meghatározása szerint az Európai Unió (EU) „egy család”, amelynek tagjai nehéz helyzetben kötelesek segíteni egymást. A kemény reformok közepén tartó Spanyolország bankszektorának pedig most segítségre van szüksége – jelentette ki. Méndez szólt arról is, hogy nem kellene a németeknek a csőd szélére „beszélni” Görögországot, és veszélyesnek nevezte, ami jelenleg a germánoknál zajlik.
Merkel és Monti az eurózóna megvédése mellett
Németország és Olaszország mindent megtesz az euróövezet megvédéséért – ebben egyezett meg a két ország miniszterelnöke a német helyettes kormányszóvivő vasárnapi tájékoztatása szerint.
Angela Merkel és Mario Monti még szombaton beszélt telefonon egymással, és akkor megvitatták az euróövezet aktuális problémáit. A megbeszélés után kiadott közlemény nem tesz említést konkrét cselekvési tervről.
A két vezető abban is egyetértett, hogy minél előbb át kell ültetni a gyakorlatba azt a megállapodást, amelyet az európai uniós tagországok állam-, illetve kormányfői június végén fogadtak el. Ebben többek között az áll, hogy a pénzügyi stabilitást célzó lépések mellett 120 milliárd eurót szánnak a gazdasági növekedés serkentésére.
Előzőleg Angela Merkel a Francois Hollande francia elnökkel folytatott telefonbeszélgetés során is az eurózóna megvédése mellett tett hitet, csütörtökön pedig Mario Draghi EKB-elnök fejtette ki egy konferencián, hogy az Európai Központi Bank „mandátumán belül bármit megtesz az eurózóna védelmében”.