Külföldre ömlő bankprofit

Az előző két évben több ezer milliárd forintnyi forrást szivattyúztak ki magyarországi leánycégeikből a külföldi anyabankok.

PR
2012. 08. 17. 2:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan sok pénzt szívtak ki a hazánkban működő pénzintézetek anyabankjai az előző két és fél évben a magyar bankrendszerből, hogy már önmagában ez a folyamat is elegendő ok lenne a hitelezés visszaszorulására. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbbi stabilitási jelentése szerint 2010-ben 1700 milliárd, 2011-ben pedig 1800 milliárd forintot vontak ki hazánkból a külföldi anyabankok. Ez azt jelenti, hogy másfél év alatt csaknem a harmadával csökkentek a hazai leánycégként működő pénzintézetek forrásai. A folyamat a jelentés szerint már odáig fajult, hogy nem a hitelezés visszaszorulása miatt nőtt meg a források kivonása, hanem a pénzek elszívása okozza a hazai kölcsönínséget. A bankok a jelek szerint elsősorban a belső piacról, például betétekből szeretnének forráshoz jutni, ám úgy látszik, ez a módszer még a megtakarítást serkentő akciók ellenére sem tudja pótolni a távozó pénzeket. Az MNB jelentése egyébként arra is felhívja a figyelmet, hogy a környező országokban inkább szinten maradtak a források, vagy esetleg enyhén csökkentek.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének kockázati jelentése szintén kitér a pénzkiáramlásra. Ennek okát a szervezet abban látja, hogy a válság miatt nehéz helyzetben lévő anyabankoknak kétszer is meg kell gondolniuk, mit kezdenek a forrásaikkal, ezért hazánkból, ahol a pénzintézetek működése kevésbé jövedelmező, mint a régió más országaiban, igyekeznek kivonni a pénzeket.

A Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakértők szerint a pénzkiáramlással kapcsolatban mindenképp hangsúlyozni kell, hogy nem tőkekiáramlásról van szó. A bankok tőkemegfelelését nagyon szigorúan szabályozzák a törvények, ezért azokból nem lehet csak úgy pénzt kiszivattyúzni. Egy külföldi anyabank csak úgy kaphatná vissza a tőkéjét, ha eladná vagy leépítené a hazánkban működő leánycégét. Erre pedig – azon túl, hogy egy-két kisebb bankot fiókintézménnyé fokoztak le a külhoni tulajdonosok – nincs példa. Hazánkból nem a banki tőke, hanem a forrás áramlik ki. Az a pénz, amit jó esetben a gazdaság finanszírozására, például hitelezésre szánnak a társaságok.

A pénzek kiszivattyúzása a régiónkból a politikusoknak is szemet szúrt. Orbán Viktor miniszterelnök még tavasszal kezdeményezett egységes, régiós fellépést e folyamat ellen. Robert Fico szlovák miniszterelnök a nemrégiben bevezetett bankadó egyik indokaként említette a források kivonását. A lapnak nyilatkozó szakértők szerint a pénzek távozását nehéz megakadályozni, de a kiáramlás mértékét lehetne csökkenteni.

Boros Imre közgazdász szerint például a tranzakciós adót lehetne úgy módosítani, hogy elejét vegyék a forráskivonásoknak. A volt miniszter úgy gondolja, nem igaz az az állítás, miszerint a pénzkivonás oka az, hogy a magyar bankok kevésbé jövedelmezők, mint külföldi társaik. A közgazdász szerint a nálunk kihelyezett pénzekre még mindig jelentős felárat számolnak, márpedig ez biztosítani tudja a kellő nyereséget. Boros Imre szerint a gond inkább az, hogy a bankok addig nem vállalnak kockázatot a hitelezéssel, amíg a Magyar Nemzeti Bankban elhelyezett pénzeikért rizikó nélkül is kifejezetten jó kamatot kapnak.

Csath Magdolna közgazdász szintén azon a véleményen van, hogy annak ellenére, hogy a bankok jövedelmezősége csökkent az elmúlt években, a profitok még mindig elég magasak lehetnek ahhoz, hogy vonzóvá tegyék hazánkat. A forráskivonásnak inkább az lehet az oka, hogy a pénzintézetek nem akarnak kockázatot vállalni azáltal, hogy a magyar gazdaságot finanszírozzák.

A teljes cikket a Magyar Nemzet pénteki számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.