Feldman Zsolt az ország negyedik legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszer-ipari vására, a Szentlőrinci Gazdanapok megnyitóján hangsúlyozta: ha Magyarország jövőjének építését a munka, a termelés és az értékteremtés szempontjai szerint kívánjuk végezni, ezen építkezésben a mezőgazdaságnak fontos szerep jut. Megjegyezte: a szektor éves szinten mintegy 1,3 millió euró közvetlen támogatást kap, Magyarország tavaly 2000 milliárd forint értékben értékesített élelmiszereket, mezőgazdasági termékeket külföldi piacokon.
A helyettes államtitkár rámutatott: 2013 után új lehetőségek nyílnak Magyarország, ezen belül a magyar termelők számára is az Európai Unió közös agrárpolitikájának keretében, ezekkel élni kell. Úgy vélte: ehhez nélkülözhetetlen, hogy az ágazat szereplői tanuljanak, megismerjék az új támogatási lehetőségeket, piacokat, elsajátítsák az új szak- és technológiai ismereteket.
A kormány már megtette a szükséges intézkedéseket a vidékfejlesztési források kifizetésének javítása érdekében – mondta Font Sándor (Fidesz), az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke pénteken.
Ismert, az Állami Számvevőszék vizsgálata azt állapította meg, hogy nem használták fel az elvárható hatékonysággal az Új Magyarország vidékfejlesztési program (ÚMVP) 2007–2011 között a vidéki életminőség javítására, a vidéki gazdaság diverzifikálására, valamint a helyi közösségek megerősítésére rendelkezésre álló 270,2 milliárd forint forrást.
Font Sándor egyébként idézte Orbán Viktor azon kijelentését a vidékfejlesztési források felhasználásának gyorsításával kapcsolatban, amely szerint „Magyarország az európai uniós pénzalapban pénzt nem hagyhat benn 2013-ig”. A politikus ennek kapcsán azt mondta: ez a kijelentés a Fidesz szakpolitikusa szerint jelentős feladatokat ró a Vidékfejlesztési Minisztérium az ügyben illetékes szervezeteire, valamint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségre, illetve a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalra.
A fejlődés kulcsa a vidék
Tiffán Zsolt, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke, a térség fideszes országgyűlési képviselője azt hangsúlyozta: Baranya fejlődésének kulcsa a vidék, és reményét fejezte ki, a megye olyan fejlődést mutat majd, amellyel néhány év múlva a legerősebb hazai térségek közé kerülhet. A politikus nemcsak a megye, hanem az egész ország számára kiemelkedő eredményként értékelte, hogy a napokban 25 milliárd forintos kormányzati támogatásban részesült a dél-baranyai Ormánság felemelkedését célzó Ős-Dráva program.
A már tizenkilencedik alkalommal megrendezett, péntektől vasárnapig tartó Szentlőrinci Gazdanapoknak 390 kiállítója van, a helyi vásártéren a magyarok mellett osztrák, horvát, szlovák és román társaságok is képviseltetik magukat. A cégek elsősorban a mezőgazdaságigép-gyártás és az élelmiszeripar területéről érkeztek, de szép számmal vannak köztük állattartók is. A gazdanapoknak tavaly 25 ezer látogatója volt, a szervezők idén is hasonló érdeklődésre számítanak.