Leköröztük a cseheket és a szlovénokat

Magyarország gazdasága az euróövezeti recesszió ellenére jobban teljesített, mint a cseh, a szlovén és a horvát - a déli uniós tagállamokról nem is beszélve.

Kovács András
2012. 11. 15. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világgazdasági kilátások általános romlása és az euróövezet mélyülő válsága mellett közölte csütörtökön a KSH a legfrissebb hazai makrogazdasági adatokat. Az összkép nem túlságosan rózsás, de annyi látszik, hogy a csökkenés üteme a korábbi negyedévekhez képest lassult, mivel az első negyedévben még 1,1 százalékos volt a visszaesés addig mostanra ez 0,2 százalékra csökkent. Az információs és a kommunikációs szektor, a szálláshely-szolgáltatás, a vendéglátás és az építőipar teljesítménye növekedett. A visszaesést jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítménycsökkenése.

A Nemzetgazdasági Minisztérium arra is felhívta a figyelmet, hogy nemzetközi összehasonlításban a magyar adatot érdemes az adósságleépítés sikerével együtt értékelni, melyet az Európai Bizottság is elismer. Az EU-n belül 10 ország gazdasági teljesítménye visszaesett, néhány esetben úgy, hogy azzal párhuzamosan nem történt adósságcsökkentés sem. Hazánk az adósság leépítésével és a deficit csökkentésével egy fenntartható pályára lépett, aminek rövid távon vannak növekedési áldozatai, de már középtávon látszódni fognak ezen szükséges lépések növekedésre gyakorolt kedvező hatásai – olvasható a minisztérium közleményében.


A magyar adatok értelmezéséhez természetesen érdemes a nagyvilágban is széjjelnézni, mivel a hazai nyitott gazdaság nem függetlenítheti magát a külső szereplők teljesítményétől. A világgazdaságra a legnagyobb hatást az Egyesült Államok és Kína gyakorolja, ahol szintén azt látjuk, hogy a gazdaság nem képes a 2007–2008-as válság előtti szintre visszatérni. Az USA-ban a bővülés beragadt a 1,8-2,3 százalékos sávba, míg Kínában 2010-ben még 11,9 százalékos bővülést is feljegyeztek, addig ez mostanra 7,4 százalékra lassult.

Lefulladnak a motorok

A nagyhatalmak rövid távú kilátásai sem adnak okot optimizmusra. A legnagyobb félelmet az kelti, hogy januárban az Egyesült Államokban életbe lép az úgynevezett fiscal cliff, amely egy drámai mértékű amerikai államháztartási megszorítási programot jelent, ha nem sikerül a képviselőknek megállapodniuk egy alternatív programban az államadósság csökkentésére. A kompromisszum elmaradása komoly recesszióval járhat az államokban, amelyből egyik ország sem húzhatja majd ki magát.


A világgazdaság többi motorja (Japán, India, Brazília és Oroszország) sem örvend kicsattanó egészségnek. Japánban a legfrissebb adatok szerint az előző negyedévhez képest 0,9 százalékkal, az egy évvel korábbihoz mérve 3,5 százalékkal csökkent a GDP. Indiában a negyedéves bővülés üteme 0,8 százalékra csökkent a korábbi 2 százalékos növekedésről, míg Brazíliában 2010 elején még 9,3 százalékos növekedést jegyeztek föl, míg most csupán fél százalékot. Oroszországban a GDP bővülése 2,9 százalék volt, a növekedés a második negyedévben 4 százalék, az első negyedévben 4,9 százalék volt.


Mélyrepülésben a csehek, a finnek és a szlovénok

Az euróövezetben sem rózsás a helyzet, mivel a csütörtökön közölt adatok szerint 0,6 százalékkal csökkent a GDP az előző év azonos időszakához képest, míg az EU27-ekben 0,4 százalékkal. Németországban negyedéves alapon 0,2 százalékos bővülést regisztráltak, de a statisztikai hivatal adatai a német gazdaság további lassulását jelzik. Ausztriában már ennyire sem rózsás a helyzet, mivel ott nulla százalékos bővülésről számoltak be, ráadásul negyedéves alapon már ott is csökkenés állt be. A szlovák statisztikai hivatal csütörtöki közlése szerint az elemzői várakozásokat meghaladó mértékben, negyedéves szinten 0,6 százalékkal, éves összehasonlításban pedig 2,2 százalékkal nőtt a GDP a harmadik negyedévben.


Csehországban még hozzánk képest is rosszabb a helyzet, mivel a GDP az előző negyedévhez képest 0,3 százalékkal esett vissza szezonálisan kiigazított adatok alapján. A román gazdaság teljesítménye az előző év hasonló időszakához képest 0,6 százalékkal, míg az előző negyedévhez képest 0,5 százalékkal csökkent. Hasonló a képlet Szlovéniában, ahol 2,2 százalékos visszaesést regisztráltak, míg Horvátországban szintén 2,2 százalékos visszaesést kénytelenek elkönyvelni.


Ha megnézzük, hogy világszinten kik a legrosszabbul teljesítők, akkor az első ötben találjuk Görögországot (7,2 százalékos mínusz), Portugáliát (3,4 százalékos mínusz) és Olaszországot (2,6 százalékos csökkenés). A negyedéves adatok közt böngészve pedig világszinten az euróövezeti tag Finnország a hatodik, míg Szlovénia a hetedik legrosszabb teljesítményt nyújtotta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.