Sok lehetőséget teremthet Kuvait és hazánk partnersége

Szijjártó Péter tájékoztatta a lehetséges arab partnereket arról, hogy Magyarországon biztonsággal lehet befektetni.

KG
2012. 11. 08. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Interjújában az államtitkár kiemelte, hogy Kuvait és Magyarország igyekszik erősíteni a kétoldalú gazdasági és üzleti kapcsolatokat, bővíteni az együttműködést számos területen, és Magyarország – keleti politikája keretében – szövetségeseket keres az arab országok között. Szijjártó Péter magas rangú hivatalos gazdasági és politikai küldöttség élén járt a hét elején Kuvaitban, hogy előkészítsék a magyar–kuvaiti gazdasági vegyes bizottság első ülését, amelyre jövő áprilisban kerül sor Budapesten – írta az újság.

Szijjártó Péter, a bizottság magyar társelnöke a pénzügyminisztériumban tárgyalt a kuvaiti társelnökkel, Kalifa al-Hamadával. A magyar államtitkár az interjúban egyebek közt azzal jellemezte a mélyen gyökerező kétoldalú kapcsolatokat, hogy Magyarország igen határozottan kiállt Kuvait mellett, amikor Irak lerohanta.

A magyar kormány stratégiai partnerséget szeretne kiépíteni Kuvaittal. A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára kedden több egészségügyi együttműködési lehetőségről is egyeztetett tárgyalásai során.

A mezőgazdaságról fognak egyeztetni

A budapesti találkozón megvizsgálják a termelés megosztásán alapuló vegyes vállalatok létesítésének a lehetőségeit a mezőgazdaságban – idézte a lap a magyar vendéget, aki szerint kuvaiti forrásból lehetne finanszírozni a mezőgazdasági termékek magyar földön történő előállítását végző vállalkozást. Szijjártó Péter felhívta vendéglátói figyelmét a jelentős magyar tapasztalatokra és szakértelemre a kórházak működtetésében is, különösen az onkológia területén.

Utalt arra is, hogy az olaj- és földgázszektorban a MOL együttműködésre törekszik kuvaiti vállalatokkal a kuvaiti olaj és földgáz kiaknázásában. A lap megjegyezte, hogy a MOL a legnagyobb olajcég Közép-Európában. Ugyancsak az együttműködés területe lehet a városfejlesztés magyar vállalatok részvételével a kuvaiti nemzeti fejlesztési programban. Szijjártó Péter ennek kapcsán kiemelte a magyar műszaki szakértelem és technológia felhasználhatóságát a kuvaiti infrastruktúra fejlesztésében, út- és vasúthálózatok, aluljárók építésében.

Szijjártó: Magyarországon biztonságos beruházni

A Kuvaiti Beruházási Hatóságnál (KIA) tett látogatásakor, Badr asz-Szaad vezérigazgatóval tárgyalva az államtitkár hangsúlyozta, hogy Magyarország biztonságos beruházási környezetet jelent, igen alacsonyak az adók, kevés a bürokratikus akadály, és az ország politikailag igen stabil, ami szokatlan dolog Európában.

A Magyarország és Szaúd-Arábia közötti gazdasági és oktatási kapcsolatokról tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnök Abdallah as-Sejkkel, Szaúd-Arábia tanácskozó gyűlésének, a Madzslisz as-Surának az elnökével hétfőn az Országházban.

Szijjártó Péter október 31-én Vietnamban aláírt egy olyan megállapodást is, amelynek eredményeképpen tizenkét magyarországi élelmiszer-feldolgozó cég rákerült azoknak a külföldi vállalatoknak a listájára, amelyektől sertéshúst és feldolgozott sertéshústermékeket importálnak a vietnamiak, vagyis megindulhat a magyar sertéshús és sertéshústermékek exportja az ázsiai országba.

A magyar fél összeállított a KIA számára egy listát a magyarországi gyógyturizmus kínálta lehetőségekről. „A negyedik legnagyobb termálvízkészlettel rendelkezünk a világon. Az országban sok kórház és rehabilitációs központ is működik. Szívesen fogadunk kuvaiti tőkét ezek továbbfejlesztéséhez, és kuvaitiak is felkereshetik e helyeket gyógykezelés vagy wellness céljából” – vázolta a lehetőségeket Szijjártó Péter az interjúban.

Bízva a kuvaiti befektetőkben

Az államtitkár arról is tájékoztatta a beruházási hatóság vezetőjét, hogy Magyarországon eladó tizenegy nagy történelmi építmény. „E kastélyok, amelyeket gazdag családok építtettek, két-háromszáz évvel ezelőtt, valódi magyar örökséget jelentenek, és befektetési lehetőséget kínálnak” – mondta. A kuvaiti befektetők figyelmébe ajánlotta a magyar államkötvényeket is.

A Kuvaiti Kereskedelmi és Ipari Kamarában folytatott megbeszéléseken is szóba kerültek a magyarországi beruházások lehetőségei, különösen az autóiparban, valamint az olaj- és gázszektorban. A küldöttséget vezető magyar államtitkár arra biztatta a kuvaiti befektetőket, hogy vegyenek részt Európa észak–déli olajvezeték-projektjében – írta a Kuwait Times.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.