Csökken a Diákhitel 1 kamata

Az elmúlt 12 év legalacsonyabb Diákhitel 1-kamata a következetes finanszírozási politikának és a törlesztő ügyfelek fizetési fegyelmének köszönhető.

WA
2012. 12. 18. 12:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szabad felhasználású Diákhitel 1 (Dk1) kamata 2013. január–június között 0,25 százalékkal 7,75 százalékra csökken, az állami kamattámogatás mellett folyósított Diákhitel 2 (Dk2) kamata továbbra is 2 százalék – mondta Bugár Csaba, a Diákhitel Központ Zrt. vezérigazgatója a cég keddi budapesti tájékoztatóján. Az elmúlt tizenkét év legalacsonyabb kamata a következetes finanszírozási politikának és a törlesztő ügyfelek fizetési fegyelmének köszönhető – közölte a vezérigazgató. A 7,75 százalékos kamat összetevői: a kibocsátott kötvények kamata 5,59, a kockázati prémium 1,43, a működési prémium pedig 0,73 százalék.

A törlesztési moratórium alatt is jár a kamattámogatás

Bugár Csaba elmondta azt is: a Diákhitel 2 esetében – amely kizárólag képzési célokra vehető fel – a teljes kamat 9 százalék, azaz az állami kamattámogatás mértéke 7 százalék. A bevezetés óta, 2012 második felében ötezer hallgató igényelte, az állami kamattámogatás összege 15 millió forint volt. A vezérigazgató jelezte, felkészültek arra, hogy a jövőben a potenciális 45 ezer ügyfél 30 százaléka felveszi a Diákhitel 2-t, jelenleg az arány 15 százalék.

Az új konstrukció egyszeri bevezetési költsége 488 millió forint; amíg a társaság ezt a működési prémiumából nem tudja ledolgozni – ami megközelítőleg öt év –, addig ennek a bevezetési költségnek a terheivel is számolni kell, ezért 9 százalék a Diákhitel 2 kamata – magyarázta Bugár Csaba. Hozzátette, hogy a hároméves törlesztési haladék (moratórium) alatt is folyósítja a kamattámogatást a költségvetés.

Több mint 300 ezer diákhiteles

A tájékoztatón elhangzott: az elmúlt 11 év alatt több mint 300 ezer hallgató vett fel diákhitelt, ebből 80 ezren már vissza is fizették. A nem fizető hitelek aránya az összállományon belül csupán 3 százalék.

A Diákhitel Központ hitelportfóliójának állománya mintegy 240 milliárd forint, ebből az Európai Beruházási Banktól felvett hitel 84 milliárd, a Magyar Fejlesztési Banktól felvett forrás összege 70 milliárd, a kibocsátott kötvények állománya 87 milliárd forint. Legutóbb 4 milliárd forint összegű kötvényt bocsátott ki a Diákhitel Központ, 6,5 százalékos hozam mellett, ez 0,75 százalékponttal magasabb az Államadósság Kezelő Központ által kibocsátott papírnál.

Tizennyolcmillió a Diákhitel 2 kamattámogatására

Tizennyolcmillió forint felhasználását hagyta jóvá a kormány a Diákhitel 2 konstrukció kamattámogatásának biztosítására december közepén. A Diákhitel 2 segítségével a hallgatók „tulajdonképpen kamatmentesen saját jövőjükbe fektetnek be” – mondta el korábban Rogán Antal a Hír TV Rájátszás című műsorában a felsőoktatást érintő átalakítások kapcsán. A Fidesz frakcióvezetője kiemelte: nem szabad olyan rendszert működtetni, amely a családok büdzséjét terheli, a kormány pedig azt tartja szem előtt, hogy a Diákhitel 2 törlesztőrészlete ne haladja meg a diplomás kezdőfizetés 4-5 százalékát.

Az MNO beszámolt róla, hogy Orbán Viktor egy interjúban azt mondta, a Diákhitel 2 mindenkinek lehetővé teszi, hogy anyagi helyzetétől függetlenül folytasson felsőfokú tanulmányokat.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.