Saját jövőjükbe fektethetnek be a diákok

Az oktatást a jövőjükbe való befektetésként fogják kezelni a diákok – mondta el Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a Hír TV Rájátszás című műsorában a felsőoktatást érintő átalakítások kapcsán.

MNO
2012. 12. 11. 20:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akkor lenne fenyegető a felsőoktatásban az önköltségi hozzájárulás, ha csak a családi büdzséből lehetne a diákoknak finanszírozniuk tanulmányaikat – mondta Rogán Antal a Hír TV Rájátszás című műsorában, ahol Hiller István szocialista szakpolitikussal vitázott a felsőoktatásról. A nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője hozzátette azt is: ő is úgy látja, hogy a javaslat finomításokra szorul még a kormányzat részéről. Kiemelte, hogy azt látná optimálisnak, hogy olyan kedvező kamatlábbal rendelkezzen a kormány által kínált lehetőség, hogy a „családnak ne kelljen beletolni semmit” a felsőoktatásba.

Rogán ezt a számot úgy írta le, hogy a diplomások kezdő fizetésének legfeljebb négy-öt százaléka legyen. „Így bátrabban meg fogják gondolni, hogy ehhez a lehetőséghez nyúljanak” – mondta. Hozzátette még: fontosnak tartja a kormány részéről azt, hogy kidolgozza azt az opciót is, hogy azoknak, akik a közszférában helyezkednek el, az állam átvállalja a diákhitel visszatérítésének teljes egészét, valamint ezt tegye lehetővé piaci cégeknek is.

45 százalék nem fejezi be tanulmányait

Rogán Antal beszélt arról is, hogy a ma a fiatalok 45 százaléka nem fejezi be felsőoktatási tanulmányait, erről azt mondta: nem olyan színvonalú a képzés, amire szükségünk lenne. Rávilágított arra is, hogy nem csupán 10 ezer diák tanulmányait támogatja az állam ezután, hanem összesen – például részösztöndíjjal – 73 ezer tanulónak segít, szemben a tavalyi 53 ezres számmal. Megjegyezte, hogy a „diákhitel nem devizahitel”.

Hiller István azonban nem tartja finomíthatónak a diákhitelt. A szocialista szakpolitikus a Rájátszásban azt mondta: ha már önmaga fizeti valaki a felsőoktatásának költségeit, annak már tandíj a neve. Szerinte az önfenntartó felsőoktatás szociálisan rombol. Hiller abban következetesnek látja a koncepciót, hogy nem egy „hirtelen erre az évre szóló döntésről van szó”. Az egykori oktatásügyi miniszter elmondta azt is: a legtöbb tanuló ma Magyarországon azért nem kap diplomát, mert nem rendelkezik nyelvvizsgával.

Tudatosabban fognak válogatni a diákok

Hiller István a részösztöndíjról úgy nyilatkozott, hogy az egy álca, és már tavaly is megbukott, hiszen nagy volt a keretszám, de nem volt elég jelentkező, és még a teljes értékű helyeket sem töltötték be a hallgatók az állam által preferált szakokon. A szocialista politikus hozzátette: „a rendszer matematikailag helyes, de életidegen”.

Rogán Antal erre reagálva közölte, a rendszer azt eredményezi, hogy az egyetemisták tudatosabban fognak válogatni, azt tartják szem előtt, hogy melyik egyetem éri meg nekik jobban, és az oktatást a jövőjükbe való befektetésként kezelik.

Ne haladja meg a diplomás fizetés 4-5 százalékát a törlesztőrészlet

Arra a kérdésre, hogy miben tér el a mostani reform a korábbiaktól, Rogán kifejtette: a Diákhitel 2 egy jól működő konstrukció, hiszen ennek segítségével a hallgatók „tulajdonképpen kamatmentesen saját jövőjükbe fektetnek be”. Nem szabad olyan rendszert működtetni, ami a családok büdzséjét terheli – húzta alá Rogán. A frakcióvezető hozzátette: azt tartja szem előtt a kormány, hogy a Diákhitel 2 törlesztőrészlete ne haladja meg a diplomás kezdőfizetés négy–öt százalékát.

Ezzel kapcsolatban Hiller kifejtette, hogy egy általános orvosi szakon végzett hallgatónak a hat év képzés után 12 millió forintot kellene visszafizetnie az államnak. Rogán erre reagálva elmondta, pont az orvosként végzettek és itthon elhelyezkedők esetében 95 százalékban jellemző, hogy az állam átvállalja a diákhitel törlesztését, hiszen nincs olyan orvos, akit ne látnának szívesen itthon. A frakcióvezető hozzátette: ahol a legmagasabb a tandíj, ott a legvalószínűbb, hogy nem kell törleszteni a diákhitelt.

Török bejegyzése

Azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy Török Zsolt a legnagyobb közösségi oldalon írt bejegyzésében arra biztatta a diákokat, hogy foglalják el a kormányhivatalokat és a minisztériumokat Hiller István úgy reagált, már Török szavai előtt is elkezdődtek a diákok akciói. Hiller a véleményük világos kifejezését várja a hallgatóktól, ugyanakkor semmilyen törvénysértésre nem buzdítja őket.

Vélemények és érvek

Rogán Antal a hozzáállásbeli különbségeket emelte ki, miszerint a Fidesz a tüntetésekhez másként áll, nem könnygáz várja a demonstrálókat, mint például 2006-ban, ezt bizonyítja, hogy a szegedi kormányhivatalban még meg is vendégelték a tüntető diákokat. A Fidesz frakcióvezetője kiemelte, tiszteletben tartják a diákok véleményét, ugyanakkor szeretnék, ha a diákok is megfontolnák a kormány érveit.

Elfogadnák

A sajtóból értesültek arról, hogy tízezer hallgatónak biztosítják az állami támogatást – mondta Nagy Dávid a Hír TV-ben. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke közölte azt is: elfogadhatónak tartanák, ha a kormány egy demográfiakövető modellt dolgozna ki a felsőoktatásban. Azt is üdvözölné, ha a párhuzamosságok felszámolásával racionalizálásra kerítenének sort, az így keletkező tíz százalékos keretszámcsökkenést el is fogadnák. Nagy a 2010-es és a 2011-es számokat is megfelelőnek tartaná, a Diákhitel 2-ről viszont nincs jó véleménnyel, szerinte ez csak az első generációnak jelent majd könnyebbséget. A kormánydöntést is meglebegtető Hallgatói Hálózattal való együttműködésről Nagy azt mondta,hogy ebből a HÖOK, már nem tud kilépni, azt viszont felháborítónak nevezte, hogy pártok telepedjenek „nemes ügyükre”, megmozdulásaikra.

Orbán válaszolt

Orbán Viktor kedden levélben válaszolt a HÖOK elnökének, melyben közölte, a felsőoktatással kapcsolatos döntésükkel semmilyen meglepetést nem okozhattak a hallgatóknak, hiszen tavaly a miniszterelnök részletekbe menően mutatta be nekik a felsőoktatás több lépcsőben megvalósuló átalakításának tervét. Az emberi erőforrások minisztere kedd délutánra megbeszélésre hívta a HÖOK elnökségét a minisztériumba, amelyre ők nem mentek el. Balog Zoltán a nap folyamán azt közölte, bármikor kész az egyeztetésre. Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár kedden azt közölte: nem áll szándékában lemondani.

A hallgatók hétfői tiltakozó akcióira reagálva a Fidesz szóvivője azt mondta: a felsőoktatási rendszer átalakításának a diákok a nyertesei, és nem a vesztesei lesznek. Hétfőn az ELTE lágymányosi épületében a kormány felsőoktatást érintő átalakításai ellen tiltakozott néhány száz egyetemista, ahol több ellenzéki politikus is megjelent. Később a tiltakozó hallgatók lezárták a Petőfi hidat, majd a Kossuth térre vonultak. A diákok innen a Lánchídhoz mentek, ahol a szervezők feloszlatták a rendezvényt. Gödöllőn a Polgármesteri Hivatalhoz vonultak az esti órákban, míg Szegeden is egész nap szervezkedtek a hallgatók.

Ellenállás helyett megértést

Az oktatási államtitkárság megérti, ha a diákok úgy érzik, „szeretnék valahogy kifejezni, hogy tartanak a változásoktól”, de mint a hétfői közleményükben írták: bíznak abban, hogy az ellenállásból megértés lesz, mert a változások értük, és nem ellenük vannak. Az új rendszerben viszont egyetlen fillér nélkül, bárki megkezdheti tanulmányait, amennyiben eléri a felvételhez szükséges pontszámot. Az állam nem takarékoskodni akar, hanem a források hatékonyabb, eredményesebb felhasználására törekszik – hangsúlyozták. Giró-Szász András a múlt heti kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: eddig 50 ezer érettségiző juthatott be azonnal pénz nélkül a felsőoktatásba, most, a diákhitel-konstrukcióknak köszönhetően akár százezer diák is mindenfajta pénzeszköz nélkül megkezdheti felsőfokú tanulmányait.

Követelések

A keretszámok visszaállítását, a tandíj és a hallgatói szerződés „eltörlését” követelik egyebek mellett a Miskolci Egyetem hallgatói, akiknek képviselői az erről szóló petíciót kedden adták át Demeter Ervinnek, Borsod-Abaúj-Zemplén megye kormánymegbízottjának.

A Pécsi Tudományegyetemen (PTE) tartott demonstráció szónokai kedden összefogásra szólítottak fel a kormány oktatáspolitikai intézkedéseinek megváltoztatásáért. A mintegy ötszáz tüntető öt pontban fogalmazta meg követeléseit. E szerint követelik az egyetemek önállóságát, a forráskivonás leállítását, a keretszámok visszaállítását egy új struktúra kidolgozásáig, a hallgatói szerződések eltörlését, és azt, hogy a felsőoktatás reformja az intézmények bevonásával történjen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.